پايان مذاكرات عراق و تركيه/اردوغان:درباره خروج نظاميان خوداز موصل مذاكره نمي كنيم

بغداد-ايرنا- مذاكرات سه ساعته هيات اعزامي از تركيه به بغداد با وزير خارجه عراق، پنجشنبه شب درحالي خاتمه يافت كه جزييات و نتايج آن اعلام نشده است و در همين حال، رجب طيب اردوغان رئيس جمهور تركيه ساعاتي پيش رسما اعلام كرد كه درخصوص خروج نيروهاي نظامي كشورش از خاك عراق مذاكره اي نخواهد كرد.

به گزارش ايرنا، اردوغان تاكيد كرده كه بابت بيرون كشيدن نظاميان تركيه از استان نينوا با دولت عراق بحث نخواهد كرد و ادعا كرده كه آنان براي آموزش جنگجويان محلي در استان نينوا در منطقه حضور دارند.
تركيه روز جمعه هزار و 200 نظامي خود را با تجهيزات و سلاح سنگين به استان نينوا در شمال عراق گسيل كرد و در پايگاهي نظامي در بعشيقه در شمال موصل مستقر كرد.
در همين حال يك هيات از تركيه روز پنجشنبه وارد بغداد شد تا درباره تنش در روابط اين كشور با عراق با طرف هاي عراقي گفت و گو كند.
اين مذاكرات ، به گفته احمد جمال سخنگوي وزارت خارجه عراق، ساعتي پيش پايان يافت، بدون آنكه درباره جزييات آن توضيحي داده شود.
كميسيون امنيت و دفاع پارلمان عراق نيز امروز پنجشنبه فاروق قيماقچي را براي اداي توضيح درباره حوادث اخير به اين كميسيون فراخواند.
حاكم الزاملي رئيس كميسيون امنيت و دفاع پارلمان عراق نيز در همين روز هشدار داد كه ممكن است پارلمان تصميمات اثرگذارتري از دولت در قبال بحران اخير عليه آنكارا اتخاذ كند.
رسانه هاي عراقي همچنين به نقل از وزارت خارجه اين كشور خبر داده اند كه سفراي 5 عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل نيز به دولت عراق اعلام كرده اند كه ورود نظاميان تركيه را به استان موصل 'ناقض حاكميت' عراق مي دانند و از موضع عراق در اين خصوص حمايت خواهند كرد.
در همين حال ، سفارت آمريكا در بغداد نيز با صدور بيانيه اي اتهامات يك نماينده پارلمان عراق را درخصوص اهداف آمريكا در خصوص پرونده موصل رد كرد و گفت واشنگتن بر ضرورت هماهنگي و موافقت دولت عراق با هرگونه حضور نظاميان خارجي در عراق اعم از آمريكايي ، اعضاي ائتلاف بين المللي و هر كشور ديگري تاكيد دارد.
شبس * خاورم*14*1770*1565

سرخط اخبار جهان