دادگاهي در هلند 9 نفر را به جرم يارگيري براي داعش به زندان محكوم كرد

تهران - ايرنا - دادگاهي در هلند 9 نفر را به جرم تلاش براي جذب و بكارگيري جوانان در گروه تروريستي تكفيري داعش، به زندان محكوم كرد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاري فرانسه، براساس راي دادگاه، عزالدين چوكود 33 ساله كه نيروي محرك اين گروه بود به شش سال حبس محكوم شد و دو مرد 24 و 26 ساله نيز كه احتمال مي رود در سوريه در حال جنگيدن هستند به طور غيابي به شش سال زندان محكوم شدند.
دادگاه سه نفر ديگر اين گروه را به سه تا پنج سال حبس محكوم كرد و براي سه متهم ديگر از جمله يك زن مجازات هفت روز زندان در نظر گرفت.
رنه الكربوت قاضي اين دادگاه گفت: اين گروه در حومه آمستردام با وعده هاي تامين مالي، با تحريك جوانان آنها را جذب و براي عزيمت به سوريه آماده مي كرد.
اين افراد (هشت مرد و يك زن) به اتهام وابستگي به يك سازمان تروريستي، تحريك به انجام اقدامات تروريستي، جذب جوانان براي پيوستن به گروه تروريستي داعش و آموزش نظامي در سوريه مورد محاكمه قرار گرفتند.
قاضي اين پرونده گفت: اين افراد در مناطق فقيرنشين آمستردام، جوانان آسيب پذير را هدف قرار مي دادند.
اين افراد سال گذشته و در عمليات تفحص پليس در مناطق كارگر نشين جنوب آمستردام دستگير شدند كه بيشتر ساكنان آنجا را نسل دوم و سوم مهاجران مغربي و تركيه اي تشكيل مي دهند.
دادستان عمومي هلند گفت: اين گروه يك سازمان تروريستي و جنايي تشكيل داده بودند.
براساس اعلام سازمان امنيت و مقابله با تروريسم هلند، تاكنون 220 نفر از شهروندان اين كشور براي پيوستن به داعش به عراق و سوريه رفته اند كه 40 نفر آنها به هلند بازگشته و نزديك به 42 نفر نيز كشته شده اند.
آساق**3077**1586

سرخط اخبار جهان