گزارش هاي رسانه اي: رهبر داعش به ليبي گريخته است

بغداد-ايرنا-در حالي كه در منطقه، تنش در روابط بغداد-آنكارا همه حواس ها را به خود معطوف كرده است، اخباري مبني بر فرار ابوبكر البغدادي رهبر گروه تروريستي تكفيري داعش از عراق به خارج از اين كشور حكايت دارد؛ اگرچه هنوز منابع رسمي در عراق و يا ساير كشورهاي منطقه اين خبر را تاييد نكرده اند.

به گزارش ايرنا، به نقل از السومريه نيوز، روزنامه ديلي ميلز در گزارشي بحث فرار البغدادي از موصل را مطرح كرده و نوشته است كه او به ليبي گريخته است.
تشديد بمباران مواضع و مقرهاي داعش در استان نينوا طي يك ماه گذشته به حدي بوده كه گفته مي شود، البغدادي براي درامان ماندن از اين حملات به پايگاهي بزرگ در شهر 'سرت' در ليبي انتقال يافته است. شهر سرت، از جمله شهرهايي است كه بطور كامل در كنترل گروه تكفيري تروريستي داعش قرار دارد.
اين مطلب را 'الشروق' يك نشريه چاپ الجزاير نيز منعكس كرده است ، بدون آنكه جزييات بيشتري درباره اين خبر داده باشد.
اين رسانه ها همچنين توضيح نداده اند كه اگر خبر صحت داشته باشد، البغدادي چگونه و از طريق چه كشورهايي مي تواند از عراق خود را به ليبي رسانده باشد؟
و يك سايت اينترنتي موسوم به 'اخبار ليبي 24' به نقل از 'فجر ليبيا' از گروه هاي شبه نظامي، در ليبي نيز نوشته است: البغدادي طي روزهاي اخير بطور مخيفانه وارد سرت شده و در يك پايگاه بزرگ نظامي نگهداري مي شود.
اين منبع همچنين مدعي شده كه ابوبكر شيكاو رهبر بوكوحرام در نيجريه كه اخيرا با البغدادي بيعت كرده، در همين پايگاه با البغدادي بسر مي برد.
حملات هوايي عراقي ها به مواضع و پايگاه هاي داعش در استان نينوا طي يك ماه گذشته تشديد شده و با توجه به شكست هاي پياپي اين گروه تروريستي در الانبار و صلاح الدين، روحيه نيروهاي اين گروه در موصل به شدت تضعيف شده است، بطوري كه منابع مي گويند، اين گروه فرماندهان خود را در صورتي كه پس از شكست در نبردها زنده بمانند، اعدام خواهد كرد.
گزارش ها درباره فرار البغدادي از عراق، طي روزهاي اخير با توجه به بالا گرفتن تنش ها درروابط تركيه و عراق توجه چنداني را به خود جلب نكرده است.
اين تنش ها از آنجا شروع شد كه تركيه از روز جمعه گذشته بيش از هزار و 200 نظامي خود را وارد پايگاه بعشيقه در استان نينوا كرد.
پيش از اين تعدادي از افسران ترك مسئوليت آموزش جنگجويان سني استان موصل را در اين پايگاه بر عهده داشته اند و مقامات تركيه مي گويند اين نظاميان را براي حفاظت از مربيان آموزش نظامي به منطقه گسيل كرده است.
تركيه همچنان به درخواست هاي عراق براي تخليه خاك اين كشور پاسخ منفي داده است.
خاورم*4*1770*1547

سرخط اخبار جهان