روسیه: ائتلاف آمریكایی تظاهر به مبارزه با داعش می كند

مسكو - ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام كرد: ائتلاف آمریكایی فقط تظاهر به مبارزه با گروه تروریستی داعش می كند و در واقع در پی اهداف سیاسی خود است.

به گزارش ایرنا، خانم ماریا زاخارووا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: ارزیابی ما در باره عملكرد ائتلاف ضدتروریستی به رهبری آمریكا تغییر نكرده و رضایتبخش نیست و در واقع این ائتلاف تظاهر به مبارزه با داعش می كند.
وی ادامه داد: ائتلاف آمریكایی حداقل در سوریه با توجه به رویكردهای سیاسی خود كه مغایر با قوانین بین المللی است اقدام می كند و در شرایط كنونی شاهد هستیم كه چنین رویكردی را فقط در مساله سوریه ندارد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان كرد: همان طور كه شاهد هستیم با تشدید مساله داعش، ناكارایی اقدامات ائتلاف امریكایی نمایان شد.
وی ادامه داد: در طول یك سال اخیر حتی یك بار نشنیدیم كه خلبانان امریكایی از وجود كاروان های كامیون های نفتكش حامل نفت قاچاق داعش خبر بدهند در حالی كه این گروه تروریستی بخش اصلی درامدهای خود را از این طریق كسب می كند.
زاخارووا گفت: البته احتمال زیاد دارد كه خلبانان امریكایی متوجه این تانكرهای نفتكش شده اند اما در این باره به ما اطلاع داده نشده و قطعا هیچ اقدامی هم علیه این كاروان ها انجام نداده اند تا از قاچاق نفت داعش جلوگیری شود.
مقام روس ادامه داد: در شرایط كنونی شاهد هستیم كه كشورهای عضو ائتلاف آمریكایی در مواردی تاكید می كنند كه در چارچوب این ائتلاف اقدام می كنند و در مواردی هم كه به سود خود می بینند بطور جداگانه و خارج از ائتلاف عمل می كنند.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان كرد: در این شرایط عرصه عمل ازجمله برای اعمال معیارهای دوگانه وسیع است و درك این كه در چه مواردی كشورهای عضو ائتلاف در چارچوب آن و در مواردی با توجه به منافع خود عمل می كنند ناممكن است.
وی افزود: بهتر بود ائتلاف امریكایی دستور العمل اقدامات خود در منطقه خاورمیانه را بطور علنی به جامعه جهانی اعلام می كرد.
وی گفت: در شرایط كنونی فرانسه، انگلیس و آلمان باید بحث های داخلی دشوار در كشورهای خود در مورد استفاده از نیروی نظامی علیه گروه تروریستی داعش را پشت سر گذاشته تا بتوانند سهم واقعی در مبارزه با این گروه تروریستی داشته باشند و این مساله اهمیت فراوان دارد.
زاخارووا گفت: برای این منظور باید بر قوانین بین المللی تكیه كرده و برای تشریك مساعی و هماهنگی اقدامات با روسیه كه قوانین بین المللی را رعایت می كند و همكاری با دولت های قانونی سوریه و عراق آماده شوند.
روسیه بارها از عملكرد ائتلاف امریكایی در سوریه انتقاد كرده و با توجه به عدم هماهنگی اقدامات اعضای این ائتلاف با دمشق، اقدامات آن را غیرقانونی می داند.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه با انتقاد از خودداری آمریكا و متحدانش از همكاری با دولت سوریه در امر مبارزه با تروریسم اعلام كرد: غیرقانونی بودن ائتلاف به رهبری آمریكا در سوریه مانع مبارزه موثر با تروریسم بین المللی در این كشور می شود.
لاوروف كه با خبرنگاران ایتالیایی گفت و گو می كرد خاطرنشان كرد: تشكیل جبهه واحد و جهانی مبارزه با تروریسم فقط بر مبنای قوانین بین المللی امكانپذیر است.در این رابطه نقص ائتلاف آمریكایی در ارتباط با قانونی بودن آن در قلمرو سوریه در امر مبارزه با تروریسم كمك نمی كند.
وی با بیان اینكه ائتلاف آمریكایی با عراق برای مبارزه با تروریسم در این كشور توافق كرده و بغداد از این ائتلاف درخواست كمك برای نابودی تروریست ها در خاك خود كرده است، افزود: بر این باورم كه ائتلاف امریكایی در سوریه نیز این گونه می بایست رفتار می كرد.
وزیر خارجه روسیه گفت: معتقدیم كه دولت سوریه در آن صورت با این شركای خارجی همكاری می كرد.متاسفانه در شرایط كنونی فقط روسیه در حریم هوایی سوریه قانونی اقدام می كند.
وزیر خارجه روسیه اضافه كرد: ولادیمیر پوتین در دیدارهای خود با فرانسوا اولاند و باراك اوباما همتایان فرانسوی و آمریكایی به این مساله و لزوم حل ان اشاره كرد.
اروپام*391**1586

سرخط اخبار جهان