مردم شيعه و سني گلستان فرياد لبيك يا رسول الله سر دادند

گرگان - ايرنا - همزمان با 28 صفر سالروز رحلت پيامبر صلح و مهرباني فرياد لبيك يا رسول الله در 20 امامزاده و بقعه متبركه شاخص استان گلستان سرداده شد و شركت‌كنندگان در دفاع از حريم نبوي و خطاب به تكفيري‌ها بار ديگر اوج ارادت قلبي‌شان را به پيامبر نور و رحمت نشان دادند.

به گزارش خبرنگار ايرنا در اين مراسم كه روز پنجشنبه برگزار شد، هيات‌هاي مذهبي و دوستداران شيعه و سني اهل بيت استان گلستان كنار هم جمع شده و با محوريت امامزاده‌ها و بقاع متبركه به سوگواري و عزاداري براي آخرين فرستاده الهي پرداختند.
ارادتمندان و شيفتگان نبوي با ريختن اشك ماتم در ماتم عزاي رسول الله و امام حسن مجتبي (ع) استان گلستان سياهپوش و غرق در عزا و ماتم شده و با حضور در مراسم عزاداري روزهاي پاياني ماه صفر، اشك عشق مي ريزند.
آيين هاي نوحه خواني و عزاداري با حضور گسترده مردم عزادار در شهرها و روستاهاي استان گلستان در جريان است.
سخنرانان در اين مجالس از دوران سراسر نور و رحمت نبوت پيامبر اكرم اسلام و ابعاد شخصيتي ايشان سخن گفته و مردم با مرثيه سرايي و نوحه خواني مداحان به عزاداري پرداختند.
حضرت محمد(ص) در سال عام الفيل (570 ميلادي) در ماه ربيع الاول ديده به جهان گشود و به خاطر ويژگي هاي اخلاقي و رفتاري به نام هاي رسول اللّه، نبي اللّه، مصطفي، محمود، امين، امّي، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذير، بشير، مبين، كريم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، يس و طه‏ لقب يافت.
پيامبر مهرباني ها در سن 25 سالگي با بانوي بزرگوار خديجه بنت خويلد ازدواج كرد و يگانه دخترش فاطمه الزهرا(س) متولد شد و با تعليم و تربيت در مكتب وحي پيامبر با پيشواي اول شيعيان امام علي(ع) ازدواج كرد و سلسله امامت و ولايت از نسل ايشان ادامه يافت.
پيامبر اسلام در سن چهل سالگي به رسالت مبعوث شد و به مدت 23 سال عهده‏ دار امر رسالت و نبوت بود. حضرت محمد (ص) علاوه بر رسالت به مدت 10 سال امر زعامت و زمامداري مسلمانان را پس از مهاجرت به مدينه طيبه بر عهده داشت، ايشان كتاب آسماني قرآن را به عنوان قانون جامع زندگي بشريت از سوي خداوند ارائه كرد.
پيامبر اكرم درسال 11 بعثت آخرين حج خود را با عنوان حجة الوداع انجام داد و دربازگشت در منطقه اي به نام غديرخم از همين سفر پيامبر به امر خداوند امام علي(ع) را به عنوان امام و ولي مردم بعد از خود منصوب كرد و سرانجام در بيست و هشتم ماه صفر سال يازدهم هجري از دنيا رفت.
امام حسن مجتبي(ع) نيز از سلسله امامت و ولايت اولين فرزند علي (ع) و فاطمه (س) است، آن حضرت از نـظـر اخـلاق و روش و سـيـادت شـبـيـه تـريـن مـردم بـه رسـول خـدا (ص) بود و لقب هاي او سبط، سيد، زكي، مجتبي است كه از همه معروف تر مجتبي مي باشد.
امام حسن (ع ) پس از شهادت پدر بزرگوار خود به امر خدا و طبق وصيت آن حضرت به امامت رسيد و نزديك به شش ماه به اداره امور مسلمين پرداخت.
آن حضرت از عابدترين و بخشنده ترين افراد زمانش بود، ايشان بيست و پنج بار حج كرد، سه نوبت دارائيش را با خدا تقسيم كرد و دو نوبت از تمام مال خود براي خدا گذشت، ايشان داراي خصوصيات اخلاقي، فردي و اجتماعي بسياري بود، بارزترين خصيصه ايشان كرامت و بخشندگي است از لحاظ بذل و بخشش و دستگيري از بيچارگان و درماندگان نيز در عصر خود زبانزد خاص و عام بود.
امـام حـسـن (ع) در روز 28 صـفـر سـال پـنـجـاه هـجـري در حـالي كـه 48 سـال از عـمـر پر بركتش مـي گـذشـت به تحريك معاويه بدست همسر خود جعده مسموم و شهيد و در بقيع مدفون شد.
7331/6203

سرخط اخبار استان‌ها