راه اندازي دبيرخانه دائمي اربعين درايلام ضروري است

ايلام - ايرنا - فرمانده سپاه اميرالمومنين(ع) استان ايلام با قدرداني از اقدام و تلاش مردم و مسئولان استان براي پذيرايي و تسهيل تردد زائران اربعين حسيني (ع) تاكيد كرد: ايجاد دبيرخانه دائمي ويژه اربعين در استان ايلام ضروري است.

به گزارش ايرنا، سردار سيد صادق حسيني روز پنجشنبه در گفت وگويي خبري با تحليل ابعاد مختلف ميزباني و پذيرايي استان ايلام از جمعيت ميليوني زائران اربعين حسيني (ع) گفت: گرايش عمومي تردد به عراق از راه مرز مهران به عنوان يك مزيت رقابتي براي استان ايلام، نيازمند ايجاد ظرفيت و زيرساخت و ساماندهي مناسب و متناسب امكانات است.
وي بيان كرد: هر زائر به مثابه يك سفير براي ايلام است وهرچه امكانات بهتر و مناسب تر باشد ظرفيت مثبت و بيشتري براي توسعه استان به وجود مي آيد.
فرمانده سپاه اميرالمومنين(ع) گفت: با وجود كاستي ها و مشكلات زيرساختي استان، اما هم مسئولان ايراني و هم عراقي مانند مردم دو كشور اذعان دارند كه شهر مهران و استان ايلام امن ترين و نزديك ترين نقطه براي زيارت عتبات عاليات است.
وي تاكيد كرد: بايد پذيرفت كه استان ما به يك خون تازه نياز دارد و آن هم نگاه ويژه دولت به ايلام براي تامين زير ساخت ها و نيز ايجاد رديف جداگانه بودجه براي اربعين است.
فرمانده سپاه اميرالمومنين(ع) ايلام با تصريح بر وجود فضاي رقابتي بين استان هاي مرزي براي كسب جايگاه بهتر و بيشتري در ترددهاي دو كشور ايران و عراق اظهار كرد: ازهم اكنون بايد برنامه ريزي و پي گيري و رايزني براي بهسازي زيرساخت ها و تقويت تجهيزات استاني و مرزي تلاش كرد و نبايد اين ضرورت تحت تاثير فضاها و مشغله هاي انتخاباتي قرار گيرد.
وي ايجاد پايانه مرزي جديد را مطالبه جدي مردم اين استان از مسئولان كشوري دانست و گفت: راه اندازي پايانه مرزي دهلران مي تواند نقش مهمي در توسعه مراوده هاي فرهنگي و اقتصادي ميان جمهوري اسلامي ايران و كشور عراق ايفا مي كند.
فرمانده سپاه اميرالمومنين(ع) ايلام با ذكر اهتمام و موارد تلاش سپاه در پذيرايي از زائران اربعين گفت: سپاه به مانند ديگر نهادها و همپاي مردم امسال هم خدمات متنوعي به زائران اربعين حسيني(ع) ارائه داد و نقشي بزرگي در خدمت رساني به زائران ايفا كرد.
سردار حسيني اسكان و حمل و نقل زائران را دو وظيفه اصلي سپاه اميرالمومنين(ع) در اربعين امسال عنوان كرد و گفت: احداث اردوگاه اسكان شش هزار نفري در پايانه مرزي مهران از جمله اقدام هاي سپاه در اربعين بود كه اين اردوگاه در روزهاي آخر به علت سرماي هوا با ظرفيت چند برابري به خدمت رساني به زائران مشغول بود به طوري كه در برخي شب ها تا 26 هزار نفر در آن اسكان داده شدند.
وي عنوان كرد: در بحث حمل و نقل نيز سپاه وظيفه داشت به همراه شهرداري از پاركينگ تا پايانه مرزي به انتقال زائران مشغول شود كه براي اين مورد 700 دستگاه اتوبوس شركت جوان سير ايثار و 600 دستگاه امكانات خودرويي سپاه به كار گرفته شد.
سردار حسيني افزود: در روزهاي آخر و به علت كمبود امكانات حمل و نقل، تعداد 180 دستگاه اتوبوس ديگر وارد شهر مهران شد و به صورت رايگان زائران را به شهرهاي كرمانشاه، ايلام، انديمشك، قزوين و تهران انتقال دادند.
وي اظهار كرد: افزون بر اين امكانات، از سه فروند بالگرد براي حمل و نقل امكانات غذايي استفاده شد، همچنين يك پهپاد سپاه وظيفه داشت تا از شهر كوت عراق تا مهران را به صورت روزانه كنترل كند.
فرمانده سپاه اميرالمومنين(ع) ايلام با بيان اينكه سپاه افزون بر اين با توجه به كمبود امكانات استان در ديگر زمينه ها مانند بخش بهداشت و درمان نيز به زائران خدمت ارائه كرد، گفت: احداث بيمارستان صحرايي در شهر كوت عراق و پايانه مرزي مهران از ديگر اقدام هاي سپاه در اربعين امسال بود كه در اين بيمارستان ها شش پزشك متخصص حضور داشتند و دو هزار نفر را معاينه كردند.
سردار حسيني هزينه 200 ميليون توماني دارو و درمان 20 هزار نفر توسط بسيج جامعه پزشكي را از ديگر اقدام هاي سپاه در اربعين حسيني (ع) امسال عنوان و اظهار كرد: براي خدمت رساني مطلوب به زائران يك هزار و 660 نيروي رسمي، وظيفه و بسيجي به كار گرفته شدند و همچنين 116 ايستگاه صلواتي وابسته به سپاه در شهر مهران و ايلام از زائران استقبال كردند.
فرمانده سپاه اميرالمومنين(ع) ايلام، توليد نرم افزار ويژه اربعين، ايجاد ايستگاه هاي بلوتوث، ايجاد ايستگاه هاي فرهنگي و برپايي نمايشگاه استكبار ستيزي را از ديگر اقدام هاي سپاه در اربعين امسال عنوان كرد.
6034/6033

سرخط اخبار استان‌ها