ایران نمایندگی گردشگری در روسیه افتتاح می‌كند

مسكو-ایرنا- مدیركل برنامه ریزی و حمایت از توسعه گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری ایران از تاسیس و راه اندازی دفتر نمایندگی گردشگری كشورمان درروسیه درآینده نزدیك خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل ازگزارش روزچهارشنبه سفارت كشورمان درمسكو، محمد كاظم خلدی گفت كه جمهوری اسلامی ایران برای پذیرایی از گردشگران روس علاقمند است وبرای این منظور برنامه ریزی خواهد شد.
مدیركل برنامه ریزی و حمایت از توسعه گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری همچنین بااستناد به امارموجود به سفر 8500 گردشگر روس به ایران درسال 2014 اشاره كرد و گفت: این امار نسبت به یك سال قبل از آن به نصف كاهش یافته است.
وی افزود : از این مساله می توان نتیجه گرفت كه گردشگری ایران با روسیه توسعه نیافته و به همین دلیل ممكن است تأسیس نمایندگی گردشگری ایران در روسیه چاره ساز باشد.
مقام گردشگری كشورمان خاطرنشان كرد: نمایندگان برخی شركت های گردشگری روسیه معتقدند افتتاح دفتر نمایندگی گردشگری ایران درروسیه به آشنایی مردم این كشور با ایران و امكانات جهانگردی آن كمك می‌كند زیرا مردم روسیه از ایران اطلاع كافی ندارند.
ایران و روسیه به تازگی برای راه اندازی متقابل دفاتر توسعه گردشگری توافق كردند.
«سمیع الله حسینی مكارم» معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشورمان كه اواخر آبان ماه به مسكو سفر كرده بود روز 25 این ماه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا با اعلام این مطلب گفت: در مذاكرات مسكو طرف های ایرانی و روس برای گسترش همكاری ها به ویژه راه اندازی متقابل دفاتر توسعه گردشگری توافق و برنامه ریزی كردند.
وی افزود: در دیدار با مقام های روس از جمله رییس سازمان گردشگری روسیه، راه های گسترش همكاری های دوكشور دربخش های مرتبط با این صنعت وسرمایه گذاری بررسی شد.
وی گفت: برنامه توافق شده ایران وروسیه برای گسترش همكاری های گردشگری در سند نهایی دوازدهمین نشست كمیسیون مشترك همكاری های دو كشور گنجانده شده است.
معاون سازمان میراث فرهنگی افزود: دو طرف در زمینه افزایش گردشگران دو كشور و ایجاد ساز و كارهایی برای تحقق این هدف تلاش خواهند كرد و امیدواریم با توافق های به دست آمده، شمار گردشگران ایرانی و روسی افزایش بیابد.
وی اضافه كرد: سالانه 45 میلیون گردشگر روس به كشورهای مختلف سفر می كنند كه از این شمار چهار میلیون و 500 هزار نفر به تركیه سفر می كنند در حالیكه شمار گردشگران روسی كه در سال گذشته به ایران سفر كردند به حدود 20 هزار نفر رسید كه نسبت به 45میلیون نفر ناچیز است.
مقام ایرانی گفت: با توجه به روابط سیاسی بسیار خوب ایران و روسیه، به نظر می رسد كه تحكیم وتعمیق روابط اقتصادی وتجاری بویژه تبادل گردشگر كارآیی زیادی دارد و می تواند گسترش یابد.
وی ادامه داد: یكی ازمهم ترین ساز و كارهای موفقیت دررسیدن به اهداف تعریف شده كه توافق شد، تشكیل كمیته فنی مشترك است تا در آن مسائل متعدد در این حوزه بررسی شود كه نشست های آن به صورت زمان بندی و دائمی خواهد بود.
معاون سازمان میراث فرهنگی گفت : تفاهم دوم، تسهیل صدورروادید برای گردشگران دو طرف بویژه لغو آن برای گردشگری گروهی بود. براساس این برنامه همكاری متقابل، گروه های پنج نفر به بالا نیازی به روادید ورود به ایران یا روسیه نخواهند داشت و باید ضوابط آن را وزارت خارجه دو كشور تعیین كنند كه می تواند به افزایش حضور گردشگران گروهی كمك كند.
معاون سازمان میراث فرهنگی همچنین به بررسی راه های توسعه سرمایه گذاری ها در عرصه گردشگری میان ایران و روسیه اشاره واظهار كرد: دوطرف درزمینه سرمایه گذاری در زیر ساخت ها و اماكن گردشگری گفت وگو كردند و طرف روس علاقمندی خود را برای توسعه مشاركت ها در این زمینه اعلام كرد.
وی افزود: هیات های دو طرف همچنین برای ساماندهی تورها برنامه ریزی كردند و قرار شد نمایندگان تعدادی از شركت های گردشگری روسیه برای آشنایی بیشتر به ایران سفر كنند تا از این طریق فرصت گسترش تبادل گردشگر فراهم شود.
اروپام*391/1859

سرخط اخبار جهان