از شلمچه تا كربلا همگام با زائران اربعین حسینی

خرمشهر- ایرنا-آیین های اربعین حسینی و پیاده روی زائران اربعین، از شلمچه تا شهرهای كاظمین، نجف و كربلا جلوه های زیبایی از عشق و ارادت به اهلبیت علیهم السلام و امام حسین علیه السلام است كه اهی رسانه نیز از بیان آن عاجز می ماند.

به گزارش ایرنا هزاران عاشق اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام با فرا رسیدن ایام اربعین حسینی از سراسر كشور، خود را به مرز بین المللی شلمچه رساندند كه برخی از آنها بدون داشتن روادید به این منطقه مراجعه كرده بودند و در مرز با مشكل تردد مواجه شدند.
برخی از این زائران، امور مربوط به اخذ روادید را در شهر مبداء سفر انجام داده بودند ولی برخی نیز كه به امید دریافت روادید به نمایشگاه بین المللی سازمان منطقه آزاد اروند مراجعه كردند، بیش دزا یك هفته سرگردان شدند.
*** مشكلات مربوط به پاركنیگ در مرز شلمچه
با وجود تمهیدات انجام شده برای تامین و احداث پنج پاركنیگ با ظرفیت بیش از پنج هزار خودرو در مرز شلمچه، ظرفیت این پاركنیگ ها در روزهای اول ماه صفر تكمیل شد و زائران نیز مجبور شدند، خودروهای خود را در مسیر پل مقاومت و مسیر تردد زائران پارك كنند و به عتبات عالیات عزیمت كنند.
طبق آمار خودروهای سال گذشته كه دو هزار و 300 خودرو در پاركنیگ شلمچه حضور یافتند امسال پنج پاركنیگ برای خودروی زائران با ظرفیت پنج هزار خودرو تدارك دیده شد، ولی این پاركنیگ كافی نبود.
** حضور موكب ها و ایستگاههای صلواتی در مرز شلمچه
مرز بین المللی شلمچه با تدابیر و مدیریت سوی مسوولان اجرایی و مردم، در این ایام خدمات ارزنده ای را در تمامی موارد به زائران ارائه داد و رضایت زائران از سراسر كشور را به همراه داشت.
*** نبود پایانه مسافری در مرز شلمچه و عراق
زائران پس از خروج از مرز شلمچه و ورود به كشور عراق با محوطه خاكی و اشغال رو به رو می شوند و با توجه به ازدحام جمعیت و كمبود خودرو باید مسافت بیش از دو تا پنج كیلومتر را در خاك عراق را پیاده روی كنند تا بتوانند با خودروهای شهرهای نجف و كربلا سفر كنند.
ازدحام جمعیت و سرگردانی برخی زائران در این مسیر باعث شد كه برخی از رانندگان خودروهای عراقی كرایه های هنگفتی را از زائران مطالبه می كنن، البته مسئولان عراقی نیز در اطلاعیه هایی از زائران ایرانی درخواست كردند، سوار خودروهای عمومی شده و از سوارشدن بر خودروهای شخصی خودداری كنند.
برخی خودروهای حمل و نقل عمومی عراق، با كرایه هر مسافر 500 هزار ریال راهی نجف می شوند و برخی از خودروها زائرین را به كاظمین برده و پس از زیارت از كاظمین به نجف با كرایه ای به میزان 850 هزار ریال انتقال دادند.
زائرانی كه عازم كاظمین شده بودند، حدود 10 ساعت این مسیر را باید طی می كردند و امسال به دلیل حفظ امنیت زائرین، حضور نیروهای نظامی و انتظامی عراق در مسیر راه های كاظمین چشمگیر بود به گونه ای كه برخی راه ها را بسته و خودروها مجبور شدند از مناطق سنی نشین عبور كنند و رانندگان برای كم كردن خطر احتمالی وجود نیروهای داعش از مسیرهای دیگری را طی می كردند كه مسیر كاظمین تا نجف را سه ساعت طولانی می كرد.
خودروهای جمعی عراقی پس از رسیدن به نجف زائران را پیاده كرده و پس از آن زئرانی كه قصد عزیمت به كربلا را داشتند، با مینی بوس های (ون) سوار می شوند و پس از طی كردن 30 كیلومتر مسیر كربلا به دلیل بسته بودن راهها زائرین را پیاده كرده و پس آن زوار با پای پیاده مسافت طولانی به طول دو كیلومتر طی كرده و پس از بازرسی بدنی در منطقه 'الحدریه خان النص' می بایست مسافت طولانی بیش از سه كیلومتر را پیاده می رفتند تا با خودروهای شخصی و یا مجانی راهی شهر كربلا شوند.
در مسیر شهر كربلا به دلیل ترافیك سنگین خودروها از دو سوی جاده رفت و برگشت ازدحام زیادی ایجاد كرده و برخی از خودروها برای رهایی از ترافیك از مناطق كشاورزی پر از چاله و دست انداز و نخلستان های تاریك و وحشتناك عبور كرده و البته در این مسیر خودروهای نیروی انتظامی عراق در هر نقطه از نخلستان های تاریك حضور دارند و امنیت كامل برقرار بود.
در ساعاتی از شب و در هوای سرد منطقه الحدریه خان، شهروندان این منطقه با نصب چادرها، مواكب متعدد برای خدمات رسانی مردم بیدار هستند و نوشیدنی و غذای گرم بین زائران توزیع كرده و حسینیه ها مملو از زائرین بود و برخی نیز بیرون از حسینیه ها و پیاده روها در كیسه خواب كه به همراه داشتند، روی زمین یا صندلی خوابیده اند.
بیشتر زائران اربعین حسینی مسافت 80 كیلومتری نجف تا كربلا را با پای پیاده طی كرده و پیاده روی آنها به مدت 10 روز به طول می انجامید، در بین آنها زائرین پاكستانی، هندی و افغانی و سودان نیز همراه ایرانیان و عراقی ها دیده شود.
پس از گذشتن از منطقه 'الحدریه خان النص' و طی كردن 10 كیلومتر دیگر، زائران به ایست بازرسی رسیده و در ایست بازرسی نیز مردم در این نقطه كمتر وسیله ای دیده می شود كه بتوانند زائرین را جا به جا كند و زائران همچنان با پای پیاده مسیر را طی می كنند.
برخی از زائران با موتور سیكلت های سه چرخه با كرایه نفری 30 هزار ریال تا 10 كیلومتر سوار می شدند و در نقطه دیگری پیاده می شدند و پس از آن به یك نقطه ای به آن عمود شماره 1000 می گفتند، با مینی بوس ون با كرایه نفری سه هزار دینار یا 100 هزار ریال سوار شده و تا نزدیكی 20 كیلومتری حرم پیاده می كنند.
در این مسیر نیروهای انتظامی عراق به هیچ گونه خودروی شخصی و یا كرایه و حتی موتورهای سه چرخه ای اجازه ورود در خیابان ها نمی دهند و زائران با پای پیاده مسیرهای طولانی را تا حرم طی می كنند.
البته موكب ها و ایستگاههای صلواتی مردم كربلا شبانه روز در این مواكب مشغول خدمات رسانی به زوار هستند و در هر وقت از شبانه روز نوشیدنی ها و غذای گرم را توزیع می كنند.
*** برگشت زئران از كربلا و نجف
امسال برگشت زائرین از كربلا باید فاصله سه كیلومتر یك نقطه ای از كربلا خودروهای شخصی و یا عتبات عالیات مردم را به پایانه مسافری كربلا در فاصله 35 كیلومتری كربلا پیاده كرده و مردم در آن نقطه نیز باید مسافت یك یا دو كیلومتر را تا ترمینال در هوای بارانی و سرد را طی كنند كه در آن پایانه بیشتر از خودروهای تجاری كانتینری، كمپرسی زوار را جا به جا می كنند و اتوبوس های خودرو جمعی نیز دیده می شود.
پایانه ای كه در 35 كیلومتری در منطقه بنام الهوا در محوطه بزرگ خاكی كه در آن شماری از خودروهای جمعی و شخصی دیده می شود ولی هیچ گونه علایم راهنمایی برای راهنمایی مردم كه در كدام خودروها سوار شوند، نیست.
بسیاری از زائران، عراقی بودند و به شهرهای مختلف عراق قصد سفر داشتند و برخی نیز ایرانی به قصد مرز مهران و شلمچه را داشتند ولی اكثر در این منطقه سرگردان بوده اند و هیچگونه نظارتی بر كلیه خودروها و كنترل قیمت ها نبود.
سوار شدن زائران در خودروهای تجاری كانتینری به وسیله پله و یا با كمك همدیگر انجام می پذیرد و در طول مسیر به صورت بیشتر زائرین ایستاده در خودروهای عتبات عالیات سوار می شدند كه كفاف این همه جمعیت را نمی داد.
جاده های در مسیر كربلا و نجف آسفالت درستی نداشته و چاله های زیادی در این مسیر دیده می شد و همچنین هیچگونه علایم راهنمایی و رانندگی و محل پاركینگ برای پارك خودروها جهت استراحت رانندگان نبود و رانندگان فقط در ایست های بازرسی می توانستند بایستند و در آن نقطه نیز اجازه ایستادن به آنها از نظر امنیتی نمی دادند.
*** وضعیت بهداشت در كربلا، نجف و بصره
در برخی خیابان های بصره، نجف و كربلا مملو از زباله مواجه می شویم، سرویس های بهداشتی در مسیر نجف تا كربلا اكثر آنها از آفتابه و صابون جامد استفاده می كنند ولی از ابتدای مسیر ورودی كربلا تا حرم سرویس های بهداشتی سیار كه نوشته 'مجانا' یا رایگان بر آنها قید شده در مسیر دیده می شود كه نسبتا بهداشتی بوده ولی برخی از آنها صابون مایع نداشتند.
برخی از سرویس های بهداشتی كنار حرم امام (ع) فاقد لوله كشی مایع دستشویی است و به گفته متصدی، این سرویس قدیمی است و به رغم داشتن حمام و دستشویی تمیر ولی مایع دستشویی در آن دیده نمی شود و اكثر زائرین مجبور می شدند از بیرون مایع خرید كنند.
خیابان های كربلا بر خلاف خیابان های نجف و بصره به علت وجود ماموران نظافت شهرداری و كمك اهالی حسینیه ها و مواكب كمتر زباله دیده می شود، ولی رعایت بهداتش در این محل ها از سوی زائران ضروری به نظر می رسد، برخی زائران نیز با جود اینكه سطل هایی برای ریختن زباله ها پیش بینی شده بودف زباله خود را در آن نمی انداختند
با وجود 100 هزار موكب و ایستگاه صلواتی در مسیر كربلا و نجف، نظارت بیشتر مسئولان بهداشتی عراق بر تهیه و توزیع مواد غذایی ضروری است.
برخی از مواكب از لیوان های یكبار مصرف برای نوشیدنی ها گرم استفاده می كنند و برخی نیز با دستكش و كلاه كار تهیه و توزیع مواد غذایی را داشتند و برخی نیز از استكان های كوچك بلوری استفاده می كنند كه پس از مصرف در ظرف های بزرگ پر از آب می گذارند و می شویند.
*** وضعیت اسكان زائرین اربعین حسینی
عتبات عالیات عراق چادرهای بیش از 50 نفری مخصوص زنان و مردان به صورت اردوگاه در كنار خیابان ها و كوچه ها نصب كرده و آنها را از تمامی امكانات فرش، پتو و بالش مهیا كرده است كه در این اردوگاه هیچ مردی حق ورود به اردوگاه زنان ندارد و دارای نگهبان زن و مرد است و اما مردان برخی در حسینیه ها و برخی در چادرها و به دلیل ازدحام جمعیت مردان در كنار خیابان ها و كوچه ها بیرون و در هوای بسیار سرد و بارانی خوابیدند و برخی در نزدیكی حرم و در بین الحرمین پتوهای خود را پهن كرده كه در بین آنها زنان و مردان پیر و كودكان به چشم می خورد، روی زمین خوابیدند.
برخی از خانواده های عراقی برای خدمت رسانی به زائران، خانه خود را بر روی زائرین برای استفاده از سرویس های بهداشتی كه برخی از آنها ماشین لباس شویی ، فرش كه سجاده پهن شده در اختیار زائران قرار دادند.
برخی نیز از زائران ایرانی دعوت می كنند كه میهمان آنها شوند.
** قطع ارتباط تلفنی زائرین با كشور ایران
پس از خارج شدن از مرز ایران تمامی تلفن های همراه اول و ایرانسل قطع شده و ارتباط كاملا قطع می شود برخی از تلفن های ایرانسل در نجف و كربلا آنتن می دهند ولی پس از شارژ بلافاصله قطع می شد.
تلفن های عراقی'زین العراق' به قیمت 100 هزار ریالی و شارژ 150 هزار ریال با دو دقیقه مكالمه دوباره قطع می شد.
به گفته برخی از زائران، حتی شركت 'آسیاسل' نیز تا ارتباط با ایران بلافاصله قطع می شود و به رغم گذاشتن شارژ 450 هزار ریالی نیز بلافاصله قطع می شود و افرادی كه سیمكارت عراقی داشتند، توانستند به قیمت 150 هزار تا 300 هزار ریال خریداری كنند.
جمعیت زیاد در حرم و بیرون از آن احتمال گم شدن زوار از خانواده های خود زیاد بوده و قطع ارتباط تلفنی از مشكلات عمده زوار بود.
7100/6125