۱۷ آذر ۱۳۹۴،‏ ۹:۵۶
کد خبر: 81870143
T T
۰ نفر
چین بزرگترین خودروساز برقی جهان شد

پكن - ایرنا - انجمن خودروسازی چین اعلام كرد كه عرضه 220 تا 250 هزار دستگاه از انواع خودروهای برقی توسط تولید كنندگانی چینی، این كشور را در سال جاری میلادی به بزرگترین تولیدكننده و فروشنده خودروهای الكتریكی در جهان تبدیل كرد.

ساخت خودروهای برقی در چین قدمت طولانی ندارد، اما در كمتر از دو دهه صدها كارخانه سازنده این خودروها كه انواع خودرو و موتورسیكلت را شامل می شود، فعالیت تولیدی خود را در نقاط مختلف چین آغاز كرده اند.
برای شهرهایی چون پكن كه میلیون ها خودرو در آن تردد دارند و علاوه بر ترافیك سنگین، آلودگی شدید هم آزاردهنده شده، این خودروها ممكن است كاربرد مناسبی داشته باشد.
اگرچه در بسیاری از شهرهای بزرگ چین از این خودروها می توان به خوبی بهره گرفت، اما به دلیل آب و هوای بسیار سرد شمال چین كه پكن هم در آن واقع است و به دلیل طولانی بودن فصل زمستان و همچنین بزرگی شهر، مردم هنوز در این شهرها استقبال زیادی از این خودروها نكرده اند.
افزون بر این، خودروهای برقی به دلیل سرعت پایین خریدار زیادی ندارد و قیمت آنها هم در بازار چین فعلا بالا است مگر اینكه دولت تمهیداتی برای خرید در نظر بگیرد.
البته دولت چین اعلام كرده است در برخی شهرها نظیر پكن كه آلودگی زیادی دارد و خرید خودرو با پلاك پس از برنده شدن در قرعه كشی امكان پذیر است، به متقاضیان این خودروها پلاك بدون قرعه كشی و نوبت می دهد.
در زمان حاضر بیش از سه میلیون نفر در فهرست قرعه كشی دریافت پلاك در پكن هستند كه هر ماه فقط به 17 هزار و 600 نفر از آنان پلاك خودرو تعلق می گیرد.
همچنین مقام های بسیاری از شهرهای چین با برگزاری قرعه كشی های گوناگون در مناسبت های مختلف به برندگان، خودروی برقی اهداء می كنند، تا بلكه فرهنگ استفاده از این وسیله در كشور نهادینه شود.
با این حال انجمن خودروسازی چین گزارش كرده است كه فروش امسال تولیدكنندگان این خودروها به 220 تا 250 هزار دستگاه خواهد رسید این موضوع چین را به بزرگترین تولید كننده و بازار فروش خودروهای الكتریكی در جهان تبدیل خواهد كرد.
خبرگزاری «شین هوا» در گزارشی نوشت: میزان فروش خودروهای الكتریكی در سراسر جهان امسال نزدیك به 600 هزار دستگاه است.
با توجه به فروش 180 هزار دستگاه خودرو برقی در آمریكا پیش بینی می شود امسال چین با پیشی گرفتن از آمریكا در صدر بزرگترین بازار این خودروها در جهان قرار گیرد.
«شو یان هوا» مدیركل انجمن خودروسازی چین می گوید كه ما از لحاظ كمیت مشكلی نداریم، اما كیفیت خودروهای برقی تولیدی چین بخصوص در زمینه امنیت خودرو و كاركرد باتری های آن باید ارتقا یابد و تولید كنندگان ما باید به این نكته بیشتر توجه داشته باشند.
بررسی های تحلیلی از وضعیت آب و هوا در شهرهای مختلف چین نشان می دهد، دود ناشی از وسایل نقلیه، عامل اصلی آلودگی هوا در شهرهای بزرگ این كشور از جمله «پكن» است.
این مسئله موجب شده تا دولتمردان چینی با در نظر گرفتن تسهیلات ویژه، مردم این كشور را به استفاده از خودروهای برقی به جای وسایل نقلیه بنزینی ترغیب كنند.
در همین رابطه چندی پیش یك نهاد مرتبط با وضعیت زیست محیطی كشور چین در گزارشی اعلام كرد كه مردم بیش از 90 درصد شهرهای بزرگ پرجمعیت ترین كشور جهان در سال 2014 از استنشاق هوای پاك محروم بوده اند.
مبارزه با آلودگی هوا در چین امروز به یكی از مطالبات اصلی مردم تبدیل شده و دولتمردان نیز وعده هوای پاك را به مردم می دهند، اما در كنار این مطالبه و وعده، گزارش نهادهای رسمی سنجش آلودگی هوا نشان می دهد این سیاست ها هنوز نتوانسته به مطالبه مردم پاسخ دهد و 90 درصد شهرهای این كشور در سال گذشته میلادی از آلودگی هوا رهایی نیافته اند.
آساق*231*1597**1545

سرخط اخبار جهان