اجلاس نخست وزیران شانگهای با حضور ایران در چین برگزار می‌شود

پكن - ایرنا - چین اعلام كرد كه چهاردهمین نشست نخست وزیران سازمان همكاری شانگهای را در شهر «جن جو» در مركز استان «هو نن» كه جمهوری اسلامی ایران نیز در آن حضور دارد، میزبانی می كند.

به گزارش ایرنا، بر اساس آنچه دولت چین اعلام كرده است اجلاس مذكور طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده (23 و 24 آذر) برگزار می شود.
«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در گفت وگوی روزانه خود با خبرنگاران در پكن گفت كه اقتصاد، تجارت، تبادلات انسانی و ترابری از مهمترین محورهای این اجلاس خواهد بود كه مقدمات برگزاری آن در حال انجام است.
وی افزود: بسیار امیدواریم اعضای این سازمان به غیر از موارد فوق در باره همكاری های منطقه ای نیز بحث و تبادل نظر خوبی داشته باشند.
بنا به دعوت چین نخست وزیران قرقیزستان، قزاقستان، روسیه، تاجیكستان و معاون اول نخست وزیر ازبكستان در این اجلاس شركت خواهند كرد.
تارنمای «چاینا ارگ» چین نیز گزارش كرده است كه به غیر از نخست وزیران كشورهای عضو نمایندگانی از كشورهای ایران، افغانستان، بلاروس، هند، مغولستان و پاكستان در اجلاس حضورخواهند یافت.
قرار است نمایندگانی از سازمان های منطقه ای و بین المللی مانند سازمان «اپك» و «آ.سه.آن» و كنفرانس «تعامل و اعتماد سازی آسیا» در اجلاس شانگهای حضور یابند.
گفته شده كه در حاشیه اجلاس نیز «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین نیز با مقام های كشورهای شركت كننده در اجلاس دیدار و گفت وگو خواهد كرد.
همچنین «لی كچیانگ» نخست وزیر چین نیز دیداری با دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه خواهد داشت.
یادآور می شود كه افسران عالی رتبه سازمان همكاری شانگهای در هفته ای كه گذشت در شهر «سانیا» در استان «های نن» واقع در جنوبی ترین نقطه چین در اجلاس امنیتی این سازمان شركت كردند.
مسئولان نظامی شركت كننده در این اجلاس در جریان آن به غیر از بررسی همكاری های امنیتی منطقه ای از سال گذشته میلادی تاكنون برنامه های تبادلات نظامی و برگزاری رزمایش های مشترك سال 2016 را نیز مورد بحث و بررسی قرار دادند.
طرفین خواستار آن شدند كه با نظرداشت پیچیده بودن اوضاع امنیتی در جهان همكاری میان كشورهای عضو رسمی و غیررسمی سازمان همكاری شانگهای در مسائل امنیتی بیش از پیش افزایش یابد.
سازمان همكاری شانگهای سال 2001 با شش عضو از جمله چین و روسیه تاسیس شد و ایران، پاكستان و هند از ناظران آن هستند.
آمارها حاكی است كه این سازمان جمعیتی نزدیك به سه میلیارد و 300 میلیون نفر را پوشش می دهد.
ارزش اقتصادی سازمان همكاری شانگهای بالغ بر 15 هزار و 500 میلیارد دلار است كه با این حساب معادل 20 درصد از ارزش تولید ناخالص داخلی جهان می باشد.
حجم تجارت چین با كشورهای این سازمان اكنون به بیش از 130 میلیارد دلار رسیده است و شبكه بزرگی از كشورها و مردم تحت پوشش اعضای این سازمان قرار می گیرند.
آساق*231*1597

سرخط اخبار جهان