16 آذر؛ چشم انداز نوین جنبش دانشجویان ایرانی

كوالالامپور – ایرنا – 62 سال از آن روز 'فهم و مقاومت تاریخی' گذشت، مقاومتی كه پیوند نامیمون استبداد - استكبار را برهم زد و آینده ای روشن از مسیر مبتنی بر 'فهم انقلابی' جنبش دانشجویی ایران برساخت كه به شهادت تاریخ تا به امروز همواره در مسیر تكامل و پیشرفت قرار داشته است.

16 آذر یادآور آغاز حركتی مبتنی بر ایمان، عقل و تعهد دانشجویانی بود كه مبنا و دورنمای آن تقابل همیشگی میان گفتمان 'مقاومت' با محورهایی همچون 'شهادت'، 'مبارزه' و 'راه اندازی جنبش عظیم علمی- فكری داخلی' با گفتمان 'سلطه' با محورهایی همچون 'استكبار- استبداد'، 'تجاوز خارجی' و 'تحریم' در سه مقطع مهم از تاریخ انقلاب اسلامی است كه نتیجه آن استقلال، عزت و شرف ایران با محوریت جنبش دانشجویی و دانشگاهی است.
یكی از مهمترین ویژگی های جنبش دانشجویی ایران، 'فهم' صحیح و همراه با بصیرت از شرایط سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی كشور در دوره های تاریخی مختلف و عجین شدن آن با 'مقاومت' در چارچوب تقابل همان دو گفتمان فوق است، چه آن زمان كه این 'فهم' به قیمت خونش در سر كلاس های دانشگاه تهران تمام شد، چه آن زمان كه به قیمت جانش در جبهه های جنگ و نبرد علیه تجاوز دشمن بعثی سینه سپر كرد، و چه هم اكنون كه در تلاش های شبانه روزی در سنگرهای علم، دانش و فناوری برای بومی سازی آن، به رغم تحریم های ظالمانه و ناعادلانه استكبار، تلاش می كند.
ایران اسلامی امروز، به خصوص پس از پایان موفقیت مذاكرات هسته ای و پس زدن تحریم های ظالمانه و غیرانسانی، در شرایط استثنایی برای شكوفایی هرچه بیشتر آن فهم و مقاومت تاریخی جنبش دانشجویی و دانشگاهی است و این امر مستلزم تداوم همان مسیر پیشرفت و تكامل گرایانه ای است كه از 62 سال پیش آغاز شد.
ایران اسلامی امروز به واسطه آن تلاش ها و كوشش ها همواره در مسیر روشن پیشرفت و فتح قله های علم و دانش و از همه مهمتر، بومی سازی آن براساس الگوی پیشرفت ایرانی - اسلامی حركت كرده، و در حال تبدیل شدن به الگویی بی بدیل برای جهانیان است.
امروزه ایران به لحاظ جایگاه علمی، كشورهای منطقه را با قدرت پشت سر گذاشته و در حال به چالش كشیدن قطب های بزرگ علمی و تحقیقاتی در مقیاس جهانی، به رغم همه شرایط دشواری است كه با آن مواجه بود.
كسب جایگاه نخست در منطقه و شانزدهم در جهان به لحاظ تولیدات علمی و تحقیقاتی در سال 2014، كسب رتبه 17 به لحاظ مرجع و منبع بودن تولیدات علمی و تحقیقاتی در جهان، كسب رتبه سوم (پس از چین و هند) در جهان در ارایه نتایج علمی و تحقیقاتی برای انتشار ، 9 برابر شدن تعداد مقالات علمی و تحقیقاتی ارایه شده از سال 2005 تا سال 2010 و دوبرابر شدن آن از سال 2010 تاكنون و داشتن 67 مجله علمی و تحقیقاتی با نمایه 'ای.اس.ای (ISI)، تنها نمای كوچكی از موفقیت های علمی، تحقیقاتی و فناورانه است كه مورد اذعان جامعه علمی جهانی است.
پیشرفت های علمی، تحقیقاتی و توسعه ای داخل كشور همچون نانوتكنولوژی، سلول های بنیادین، هوا - فضا، انرژی هسته ای و ... نیز در جای خود قابل بحث و تقدیر است.
در ادامه همان مسیر پیشرفت و تكامل گرایانه گذشته، امروز همچنان وظیفه سنگینی بر عهده دانشجویان ایرانی، به خصوص دانشجویان ایرانی خارج از كشور، در اروپا و آمریكا، در جنوب و شرق آسیا، در چین و روسیه و دیگر كشورهای جهان قرار دارد تا با استفاده از تجربه علمی، تحقیقاتی و فناورانه متفاوتی كه بدست می آورند، جنبش علمی- فكری داخل كشور را یاری رسانند.
در حوزه شرق آسیا؛ در كشورهای منطقه آ.سه.آن و ژاپن، تایوان و كره جنوبی هزاران دانشجو و محقق ایرانی وطن دوست جویای علم و دانش و فناوری روز هستند.
تنها در كشور مالزی حدود 300 استاد و محقق ایرانی در بهترین دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی مشغول تدریس و تحقیق اند. بیش از چهار هزار و 500 دانشجوی ایرانی در همین دانشگاه ها و مراكز علمی و تحقیقاتی جویای علم و دانش در مقاطع مختلف تحصیل می كنند.
به همین نسبت دانشجویان و دانشگاهیان ایرانی در كشورهای فیلپین، سنگاپور، تایلند، كره جنوبی، ژاپن و تایوان حضور پر رنگ، درخشان و موفقیت آمیزی در عرصه های مختلف علم، دانش و فناوری دارند. اینها بخشی از سرمایه های عظیم علمی، تحقیقاتی و انسانی مورد نیاز و ضروری برای كشور هستند و می توانند نقش بی بدیلی در ترسیم آینده ای درخشان تر، متعالی تر و پیشرفته تر در همه حوزه های علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و ... ایران ایفا كنند.
رایزنی علمی ایران در شرق آسیا به عنوان عضوی از جامعه دانشجویی، دانشگاهی و نظام آموزش عالی كشور خود را ملزم و متعهد به تمهید بسترها و شرایط لازم برای شكوفایی و ارتقاء هرچه بیشتر سطح علم، دانش و فناوری كشورمان، به خصوص با استفاده از ظرفیت های عظیم نخبگان و دانشجویان ایرانی در منطقه شرق آسیا می داند.
جامعه دانشجویی و دانشگاهی ایرانیان شرق آسیا نیز باید با عزم راسخ و باور به ضرورت همدلی برای توسعه همه جانبه میهن و رساندن كشور به سطح ایده آل الگوی ایرانی - اسلامی پیشرفت تلاش نماید. آینده از آن ماست.
** عباس قنبری باغستان؛ رایزنی علمی ایران در شرق آسیا
آساق**1611

سرخط اخبار جهان