مشاركت 68 درصدي دختران در بخش دانش آموزي هفدهمين جشنواره خوارزمي

تهران - ايرنا - دبير بخش دانش آموزي هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي از ارسال هفت هزار و 378 طرح متعلق به 9 هزار و 913 دانش آموز به جشنواره امسال خبر داد و گفت: بيش از 68 درصد طرح هاي ارسالي متعلق به دختران دانش آموز است.

به گفته خبرنگار علمي ايرنا، حسن ساعي دهقان روز يكشنبه در نشست مطبوعاتي اظهار داشت: در هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي، تعداد 6 هزار و 788 طرح ارسالي در بخش دانش آموزي از طرف دختران و سه هزار و 125 طرح از سوي پسران دانش آموز سراسر كشور به دبيرخانه ارسال شده است.
وي افزود: براساس راي هيات داوران، تعداد هزار و 36 طرح دانش آموزي به مرحله كشوري هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي راه يافتند و در نهايت، 60 طرح به دبيرخانه مركزي جشنواره ارسال شد كه 32 طرح به عنوان طرح هاي برگزيده انتخاب شدند.
به گفته ساعي دهقان، طرح هاي دانش آموزي جشنواره خوارزمي در گروه هاي تخصصي برق و الكترونيك، كامپيوتر، مكاترونيك، مكانيك، فيزيك و نجوم، شيمي، رياضي، عمران، علوم زيستي و پزشكي، كشاورزي و منابع طبيعي، زبان و ادبيات فارسي، علوم اجتماعي و روان شناسي، علوم ديني و قرآن پژوهي، هنر و معماري، فناوري نانو و ديگر زمينه هاي علمي مورد ارزيابي قرار گرفته اند.
وي درباره طرح هاي برگزيده بخش دانش آموزي هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي به لحاظ تفكيك استاني گفت: طرح هاي برگزيده اين دوره از جشنواره مربوط به دانش آموزان 13 استان كشور است كه تهران با 6 طرح در صدر جدول قرار دارد و استان فارس با 5 طرح در رتبه دوم، استان هاي يزد، خراسان رضوي و كرمان هر كدام با 4 طرح و استان البرز با دو طرح در رده هاي بعدي قرار دارند.
دبير بخش دانش آموزي هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي خاطرنشان كرد: استان هاي آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، خوزستان، سمنان، قزوين، گيلان و همدان نيز هركدام يك طرح برگزيده در جشنواره امسال دارند.
وي با بيان اينكه 32 طرح دانش آموزي برگزيده كشوري در جشنواره خوارزمي توسط 43 نفر ارائه شده است، بيان داشت: از ميان برگزيدگان، 30 نفر پسر (بيش از 69 درصد) و 13 نفر دختر هستند.
از ميان برگزيدگان بخش دانش آموزي هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي، گروه زبان و ادبيات فارسي با 7 طرح بيشترين طرح هاي منتخب را از آن خود كرده است و گروه هاي 'كشاورزي و منابع طبيعي' و 'علوم اجتماعي و روان شناسي' هركدام با 4 طرح در رتبه هاي بعدي قرار دارند.
گروه هاي كامپيوتر، فيزيك و نجوم، شيمي، رياضي، علوم ديني و قرآن پژوهي، فناوري نانو و ديگر زمينه هاي علمي هركدام ، دو طرح برگزيده در جشنواره امسال دارند و در هريك از گروه هاي برق و الكترونيك، علوم زيستي و پزشكي و هنر و معماري، يك طرح برگزيده اعلام شده است.
به گزارش ايرنا، جشنواره جوان خوارزمي ويژه محققان زير 30 سال و به طور مستقل از جشنواره بين المللي خوارزمي در محورهاي پژوهش هاي بنيادي، پژوهش هاي كاربردي، پژوهش هاي توسعه اي و اختراع و ابتكار و در دو بخش دانش پژوهان و فناوران و دانش آموزي برگزار مي شود.
بخش دانش آموزي اين جشنواره با همكاري سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران و وزارت آموزش و پرورش تدارك يافته است.
مراسم تجليل از برگزيدگان هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي در دو بخش دانش پژوهان و فناوران و دانش آموزي روز سه شنبه 24 آذرماه در محل دانشگاه شهيد بهشتي برگزار خواهد شد.
علمي**1055**1440

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش