۱۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۱۲
کد خبر: 81866991
۰ نفر
افزایش آمار ناشنوایی در كشور

تهران- ایرنا- وزیر علوم و فوق تخصص جراحی گوش،‌ حلق و بینی با اشاره به این كه آمار ناشنوایی در كشور در حال بالا رفتن است، گفت: در كشور از هر هزار تولد سالم حدود 2.6 مورد ناشنوا داریم.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمد فرهادی روز یكشنبه در سمینار برنامه پزشك پژوهشگر در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشكی ایران افزود: متاسفانه در كشور آمار ناشنوایی پایین نمی آید بلكه در حال بالارفتن است و براساس تحقیقات انجام شده بیشتر ناشنوایی ها منشاء ژنتیكی داشته است.

** تنها 0.47 درصد از تولید ناخالص داخلی صرف فصل تحقیقات می شود
به گفته وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری، وضع بودجه تحقیقاتی كشور خیلی اسفناك است، به طوری كه تنها 0.47 درصد از تولید ناخالص داخلی صرف كل پژوهش كشور، نه تحقیقات دانشگاهی می شود، هر چند قرار است این میزان در سال آینده افزایش یابد.
وی بیان كرد: مقرر شده در سال آینده یك درصد از تولید ناخالص داخلی دولتی به پژوهش و نیز یك درصد از درآمد بخش خصوصی به پژوهش اختصاص یابد.

** بسیاری از پایه های علمی كشور در زمان جنگ تحمیلی گذاشته شده است
فرهادی یادآور شد: بسیاری از پایه های علمی كشور از جمله پزشكی مولكولی، مهندسی ژنتیك در زمان جنگ تحمیلی گذاشته شد.
وی بیان كرد: در آن زمان پزشكی سلولی، مهندسی ژنتیك بحث های روز دنیا بودند و متاسفانه ما در كشور نداشتیم،‌ در آن زمان توانستیم ردیف بودجه تاسیس مركز ملی تحقیقات مهندسی ژنتیك را از مجلس بگیریم.
وی یادآور شد: از همان زمان نیز پایه های مهندسی شیمی،‌ هوافضا و پلیمر نیز گذاشته شد و خوشبختانه اكنون پژوهشگاه هایی در این خصوص در كشور داریم اما نیاز كشور بیش از این است.
وی با اشاره به این كه در سال 1996،‌ یونسكو در یكی از شماره های نشریات خود به آینده پزشكی اشاره كرده بود، افزود: در این نشریه به بیمارستان های آینده به مراكزی برای تعویض اندام ها اشاره داشت ولی الان از این امر نیز فراتر رفته و بحث مهندسی عصبی و دخالت ریاضی در علم پزشكی بیان شده است.
وی با اشاره به این كه اكنون در دانشگاه علوم پزشكی تهران در زمینه مهندسی پزشكی فعالیت های خوبی در حال انجام است گفت: ربات ردیاب جراحی كه توسط محققان پزشكی كشور ساخته شده از دستاوردهای پژوهشی حوزه پزشكی كشور است.
در سیمنار یك روزه سمینار برنامه پزشك پژوهشگر دكتر حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور داشتند.
علمی**9340**ل.الف.ی**2017