۱۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۵۶
کد خبر: 81866832
۰ نفر
استرس و افسردگی برای دیابتی ها ممنوع

تهران - ایرنا - نتیجه یك مطالعه نشان می دهد، استرس و افسردگی، احتمال سكته مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت بیش از دو برابر افزایش می دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، مطالعات محققان دانشگاه كارولینای شرق نشان می دهد كه استرس و افسردگی از عوارض بیماری دیابت هستند و وجود هر دو حالت به طور همزمان در بیمار، اثرات جبران ناپذیری دارد.
این مطالعه با بررسی اطلاعات 22 هزار تن كه حدود چهار هزار نفرشان به دیابت مبتلا بودند، نشان می دهد 10 درصد از این افراد به افسردگی شدید و بیش از 28 درصد از استرس مزمن رنج می بردند.
این مطالعات نشان می دهد، استرس و افسردگی احتمال مرگ ناشی از بیماری های قلبی و سكته مغزی در دیابتی ها را افزایش می دهد و زمانی كه این دو اختلال توام با هم باشند، احتمال دو برابر افزایش می یابد.
حدود 350 میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند و این اختلال مهمترین عامل ناتوانی در سراسر جهان محسوب می شود.
به گزارش مركز كنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریكا، سالانه حدود 6.7 درصد از افراد بالغ، به افسردگی حاد مبتلا می شوند.
روش های رایج درمان افسردگی عوارض جانبی دارند. به همین دلیل متخصصان توصیه می كنند كه افسردگی در مراحل اولیه با راهكارهای مناسبی از جمله رژیم غذایی سالم، ورزش روزانه، معاشرت با افراد شاد و مثبت و مشاوره با روانشناس درمان شود و در صورت عدم درمان با این روش ها و به عنوان آخرین قدم، از داروهای اعصاب استفاده شود.
در ادامه این تحقیقات امده آست كه تحرك روزانه و انجام ورزش هایی مانند یوگا، یكی از مهمترین روش های كاهش افسردگی و استرس است.نتایج این تحقیقات در نشریه Diabetes Care منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440