ولایتی: وظیفه داریم تنش بین روسیه و تركیه را كاهش دهیم/بشار اسد خط قرمز ایران

تهران- ایرنا- علی اكبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل گفت : ایران وظیفه دارد تنش را بین كشورهای روسیه و تركیه كاهش دهد و مصلحت نیست تنشی بر تنش های دیگر منطقه افزوده شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ولایتی با حضور در برنامه حاشیه و متن شبكه سوم سیما افزود : نزدیك به 5 سال است كه جنگی ناخواسته در محدوده جنگ كوچك بین المللی آغاز شده و تقریبا همه قدرت های بزرگ و منطقه ای در این جنگ حضور دارند.
وی یادآور شد : بین این جنگ با دیگر جنگ های جهانی تفاوتی وجود دارد. در این اتفاق كشورهای كوچك و یا به ظاهر كوچك و یا متوسط نقش های بیشتری از كشورهای صاحب قدرت دارند.
مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل با بیان اینكه نقش ایران در سوریه از همه كشورها بدون تردید بیشتر است عنوان كرد : اگر كمك جمهوری اسلامی ایران به دولت سوریه نبود این دولت ساقط شده بود و ایران با پایمردی ایستاد تا دیگر كشورها امروز به سمت دولت سوریه آیند.
ولایتی تاكید كرد : در آینده نه چندان دور كشورهای دیگر درسطوح مختلف و حتی كشورهای بزرگ و قدرت های جهانی به مجموعه مقاومت می پیوندند. به عنوان نمونه این احتمال وجود دارد چین به دلیل نگرانی از نفوذ وهابیت در بخش مسلمان نشین به این بخش بپیوندد.
وی ادامه داد : انگلستان تعدادی هواپیمای تورنادو به سوریه فرستاد و معلوم نیست این هواپیماها كجاها را بمباران می كنند.
البته می توان تحلیل كرد كه این هواپیماها در این بخش چه می كنند. می گویند داعش را بمباران كنید به جیش الحر كاری نداشته باشید. تروریست، ترویست است و تندرو و كندرو ندارد و بیش از 90 كشور تروریست در سوریه حضور دارند .
مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل تاكید كرد : از یكی از فرانسوی ها پرسیدم چند تن از كشور شما در گروه های تروریستی در سوریه حضور دارند كه گفت حدود دو تا سه هزار نفر.
این فرد فرانسوی درباره دلیل پیوستن این افراد به گروه های تروریستی در سوریه گفت كه تروریست های غربی وقتی دیدند كه مردم كشورشان توسط حكومت سوریه بمباران می شوند نتوانستند دوام بیاورند و از خود بی خود شده و وارد سوریه شدند تا علیه بشار اسد باشند.
ولایتی افزود : به وی گفتم این مردم فرانسوی وقتی غزه توسط اسرائیل بمباران می شد دچار اضطراب نشدند؟ چطور در سوریه مضطرب شدید؟ با قصد دخالت در امور سوریه این افراد كاری كردند.
وی با بیان اینكه هر چیزی تاریخ مصرفی دارد، تصریح كرد: خانم كلینتون در كتاب خاطراتش می نویسد كه داعش را آنان به وجود آورده اند و به دلیل پایان تاریخ مصرف داعش و عبور آنان از خطوط قرمز غرب، امروز باید داعش نابود شود اما جیش الحر نباید از بین رود.
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیح داد: روس ها بنا و تلاششان در هماهنگی با ایران در سوریه است. در مواقعی مواضع مختلفی داشتیم و در گفت وگوی روسیه و ایران مواضع یكسان و متحد شد. به دلیل اینكه همكاری راهبردی سیاسی و نظامی و امنیتی ایران و روسیه امری تازه و بدیع است هماهنگی ها زمان می برد.
ولایتی گفت: با معیارهای بین المللی هر كشوری كه دارای دولت قانونی است می تواند از كشورهای دیگر برای حضور در كشورش دعوت كند. دولت بشار اسد قانونی است و كمتر از دو سال پیش هم اكثریت مردم به وی رای دادند. اگر غربی ها این انتخابات را قبول ندارند چرا نماینده بشار اسد در مجامع بین المللی حضور دارد.
وی ادامه داد : سوریه از روسیه و ایران درخواست كمك كرده و وجه مشترك ما و روسیه و عراق و لبنان این است كه همه كشورها ازسوی دولت سوریه دعوت شده اند اما آیا از دولت اوباما نیز دعوت شده است؟ حیدر العبادی اعلام كرده نیروی خارجی نمی خواهیم اما باز هم آمریكایی ها نیرو می فرستند.
مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل تاكید كرد: آمار موثق داریم زمانی داعش از سوی آمریكایی ها بمباران می شود كه از خط قرمز آمریكایی ها عبور كنند. داعش درموصل با حضور آمریكایی ها مركز استان الانبار را گرفتند. داعش به سمت رمادی حركت كرد و از كنار پایگاه آمریكایی ها گذشتند اما آنان تكان نخوردند. در سوریه نیز چنین وضعیتی وجود دارد. به عنوان نمونه داعشی ها در كنار محل هایی كه چاه نفت وجود دارد می توانند حضور داشته باشند.
ولایتی عنوان كرد: تروریست های داعش بدترین نوع تروریست ها هستند اما در رسانه های خارجی از آنها به نام دولت اسلامی نام برده می شود. شرافت خوارج بیشتر از داعشی ها بوده و تعداد سنی هایی كه داعشی ها كشتند بیش از شیعه ها بوده و ایزدی ها را كشتند و زن های آنان را به كنیزی گرفتند.
وی ادامه داد: رهبر داعشی ها در نماز جمعه درباره نحوه آدم كشی صحبت می كند و هواپیماهای آمریكایی با آنان كاری ندارند.
وی با بیان اینكه سوریه از فرانسه و انگلستان برای حضور در این كشور دعوت نكرده و آنان خود را مالك عالم می دانند توضیح داد: می گویند آقای اوباما و كامرون درباره حضور در سوریه صحبت كردند و فردی را در سوریه قبول دارند كه به وكالت از آنان در آنجا حكومت كند، همانطور كه از صدام حمایت كردند.
ولایتی گفت : آن روزی كه گفتند 'خاورمیانه بزرگ'، در اصل هدفشان از هم پاشیدن خاورمیانه بوده است. از لیبی شروع كرده بعد به سوریه رسیده و به عراق رفتند و ببینید در یمن چه می كنند و در سومالی و افغانستان چه كردند.
وی درباه دیدار با بشار اسد یادآور شد: اسد از اینكه نیروهای ارتش سوریه و نیروهای مردمی توانستند در حلب و لاذقیه پیروزی هایی را كسب كنند خوشحال بود و به پیروزی نهایی امیدوار است.
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل توضیح داد: تنش بین روسیه و تركیه نباید افزایش یافته و باید كاهش یابد. مصلحت نیست كه تنشی به تنش های منطقه افزوده شود. ما نباید طرف هیچ كدام از طرفین را بگیریم و وظیفه داریم تنش بین این دو را پایین آوریم. برخی مطبوعات تركیه البته حدود را نگه نمی دارند كه این به مصلحت نخواهد بود.
ولایتی تصریح كرد : دعوت ما ازهمسایه ها این است كه اظهار نظرهای دوراندیشانه داشته باشند روی آتش برافروخته شده از سوی آمریكا در منطقه بنزین نریزند.
وی درباره مصاحبه اردوغان و هشدار وی به رییس جمهوری ایران عنوان كرد: هر كسی باید در حد و اندازه خود حرف بزند؛ ممكن است یك كشور كوچك آفریقایی هم به یك كشور بزرگ هشدار دهد. هر كشوری باید حد و اندازه خود را بداند و ایران كشوری مقتدر با تاریخ چندهزار ساله و اقتدار در منطقه و تاثیرگذاری در صحنه بین المللی است و با صحبت های خارج از محاسبات دقیق كه چیزی جز تنش در بر ندارد، میانه ای ندارد.
وی تاكید كرد: اگر ایران قرار بود از این نوع سخن ها خواسته های عدالتخواهانه خود را متوقف كند امروز اینجا نبود؛ كشور ما در برابر آمریكا هم ایستاد و كشورهای مدعی در برابر ایران نتوانستند كاری كنند.
ولایتی درباره فروش نفت داعش به تركیه یادآور شد: روس ها این موضوع را اعلام و عكس های مربوط به این مهم را منتشر كردند. در این عكس ها صف طویلی از نفت كش ها در مناطق نفتی شمال عراق و سوریه به سمت مرز تركیه دیده می شود. روس ها در این منطقه عكس برداری هوایی می كنند و نیازی به انتشار اسنادی بیش از این نیست.
وی ادامه داد : هر كشوری همچون عراق یا سوریه درحوزه مسوولیت ها حكومت هایشان درباره تمامیت ارضی و منافع ملی تصمیم می گیرند و ما بنای دخالت در این كشورها را نداریم.
مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل تاكید كرد: برخی فكر می كردند اتفاق رخ داده آغاز جنگ جهانی سوم است. حساب شده كار كردن كشورهای حامی سوریه در جنگ با تروریست ها همچون روسیه قابل پنهان كردن نیست و بشار اسد می گوید از دولت روسیه برای حضور در سوریه دعوت كرده است پس آمریكایی ها بر چه اساسی ادعا دارند یا از ادعاهای غیر قانونی طرفداری می كنند؟
به گفته ولایتی، بین روسیه و آمریكا هم همكاری، رقابت و تعارض است و این دو كشور موازنه بین خود را به هم نمی زنند.
وی تصریح كرد : ما قرار نیست با آمریكایی ها كنار بیاییم و اگر آنها یك سویه با خود قرار گذاشتند خود می دانند.
ایران با توجه به نقش مهم در منطقه و سوریه باید در صحنه سیاسی حضور داشته باشد و این امر به نشانه كنار آمدن نیست و مردم سوریه باید درباره كشورشان تصمیم گیری كنند.
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریكایی ها هر كاری كردند كه بشار اسد را ساقط كنند و امروز نیز به هر دری می زنند به این قطار كه به سمت پیروزی ملت سوریه به راه افتاد، سوار شوند.
ولایتی درعین حال تصریح كرد: تركیه و سوریه در دوره ای به حدی به هم نزدیك شده بودند كه بیشترین همكاری های تجاری بین این دو كشور اتفاق می افتاد. قطر با سوریه روابط نزدیكی داشت و زمانی پادشاه قبلی عربستان به دمشق آمدند و سعی می كردند از ایران جلو بزنند. این كشورها می خواستند بشار اسد را به عنوان حلقه اصلی مقاومت از این بخش دور كنند اما از وقتی موفق نشدند علیه دولت سوریه اقدام كردند و حامی معارضان دولت سوریه شدند.
وی عنوان كرد: ایران بنا ندارد در میدان جنگ و سیاست پشت بشار اسد را خالی كند. حتما در میدان سیاست برای دفاع از تمامیت ارضی سوریه نباید آنان را تنها گذاشت.
ولایتی درباره حضور ایران در نشست صلح سوریه كه در وین برگزار شد، اظهار كرد: وزیر خارجه روسیه چندبار با دكتر ظریف تماس گرفت تا دولت ایران برای حضور در نشست صلح سوریه در وین تصمیم گرفت. همه تصمیم ها در میدان جنگ گرفته نمی شود و به خواست ایران دولت ایران، لبنان، عراق و عمان در این نشست حضور یافتند.
وی درباره خط قرمز ایران در سوریه نیز گفت : بشار اسد خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است زیرا از سوی مردم سوریه برای ریاست جمهوری انتخاب شده است. مردم سوریه باید درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند و خارج از مرزهای سوریه كسی نمی تواند برای مردم سوریه تعیین تكلیف كند.
شبك ** 1983 ** 1064**