همایش بزرگ بازرگانان ایران و تركیه در استانبول

آنكارا – ایرنا – همایش بازرگانان ایران و تركیه كه یكی از بزرگترین همایش بازرگانان دو كشور در دوره اخیر است، دیروز جمعه در استانبول برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این همایش با هماهنگی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و همكاری طرف ترك یعنی شورای بازرگانان ایران و تركیه وابسته به شورای روابط اقتصادی خارجی تركیه بر گزار شد.
در این همایش كه یك هیات تجاری 125 نفره از ایران شركت كردند، علی رضا بیكدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران، محسن مرتضایی فر سركنسول ایران در استانبول و حمید زادبوم رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنكارا حضور داشتند.
در این نشست فعالان تجاری اقتصادی ایران و تركیه در چهارده گروه كالایی و صنایع، عبارت از اقلام پتروشیمی و محصولات پلاستیكی، مواد غذایی، بسته بندی و صنایع وابسته، محصولات كشاورزی و صنایع تبدیلی، نساجی، پوشاك و صنایع وابسته، صنعت خودرو، قطعات یدكی و صنایع وابسته، ماشین آلات صنعتی، قطعات یدكی و صنایع وابسته، محصولات و كانی های معدنی، بیمه، بانكداری و موسسات مالی و اعتباری، لوازم خانگی و قطعات یدكی، تجهیزات و مواد مصرفی بیمارستانی، لجستیك (حمل و نقل دریایی، زمینی، هوایی)، محصولات نساجی خانگی و مبلمان، مصالح و لوازم ساختمانی، فرش و صنایع دستی، شركت داشتند.
خالقی تبار رئیس مركز آموزش بازرگانی وابسته به موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت كشورمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنكارا گفت: این همایش كه روز جمعه در دو بخش تبیین نقطه نظرات، فرصتها و چالش های پیش روی توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دو كشور و ملاقاتهای رودر رو و یا به اصطلاح B2B برگزار شد، یكی از بزرگترین همایش های بازرگانی بین دو كشور و رویداد مهمی از نظر بررسی فرصتها و ابعاد مختلف روابط بازرگانی ایران و تركیه بود.
خالقی این همایش را موفق ارزیابی كرد و گفت: بازرگانان شركت كننده نیز در مذاكرات B2B نتایج مثبتی به دست آورده و به توافقاتی رسیده اند.
حمید رضا زادبوم رایزن بازرگانی ایران در آنكارا نیز به خبرنگار ایرنا گفت: علاوه بر خالقی تبار، علی رضا بیكدلی سفیر ایران نیز در سنخرانی خود علاوه بر ظرفیت های اقتصادی ایران در سال 2016 به فرصتهای همكاری های ایران و تركیه اشاره و تاكید كرد: برای دستیابی به هدف سی میلیارد دلاری ، باید همكاری بخش های خصوصی ایران و تركیه به 25 میلیارد دلار افزایش یابد و دروازهای مرزی و حمل و نقل بهبود و مناسبات بانكی روان گردد.
گوللر معاون اتاق بازرگانی استانبول به عنوان بزرگترین نهاد مدنی در حوزه كسب و كار تركیه نیز طی سخنانی با اشاره به توافق ایران و گروه كشورهای 1+5 گفت: بازرگانان تركیه می خواهند در دوران پساتحریم حضور فعالتری در ایران داشته باشند.
او با اشاره به پیشرفتهای تركیه در بخش صنعت نساجی و پوشاك و توانایی های ایران در این زمینه خواستار همكاری بیشتر دو كشور در تجارت دوجانبه و تجارت با كشورهای ثالث شد.
بیلگون آیگون رئیس طرف ترك شورای بازرگانی ایران و تركیه، مرتضایی فر سركنسول ایران در استانبول، عباسقلی مدیركل دفتر نمایندگی های سازمان توسعه تجارت ایران و فریب مهر رئیس شعب بانك ملت در تركیه و حمید زادبوم از جمله دیگر سخنرانان این همایش بود.
زادبوم در سخنرانی خود با تحلیل آماری تجارت تركیه با جهان و ایران، گفت كه كاهش تجارت ایران و تركیه در دوره اخیر ناشی از كاهش جهانی نرخ نفت می باشد و در واقع مناسبات تجاری به سیر خود ادامه می دهد و نقطه منفی در این فرایند نیست.
او با یادآوری به دستور كار روابط تجاری ایران و تركیه گفت: در چند سر فصل مهم این روابط بطور جدی پیگیری می شود. فرایند اجرایی موافقتنامه تجارت ترجیحی، ایجاد پنجره واحد گمركی، اصلاح و توسعه پایانه مرزی بازرگان و گوربولاغ و دو بانده كردن ورود و خروج كامیونها از این مرز ، برگزاری متقابل نمایشگاهها و ایجاد شهرك های صنعتی بطور متقابل در ایران و تركیه می باشد.
زادبوم در خصوص فرایند اجرایی موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو كشور گفت: روز پنجشنبه این هفته دومین كمیته موافقتنامه تجارت ترجیحی در آنكارا برگزار می شود كه در این نشست دو طرف ضمن بررسی فرایند اجرایی موافقتنامه، موضوع اضافه كردن 15 تا 25 قلم از هر دو طرف به فهرست كالایی مشمول تجارت ترجیحی را مذاكره خواهند كرد.
در این نشست ها همچنین چالش های بازرگانان ایرانی در صادرات غیرنفتی كشورمان به تركیه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
كاستی بازرگانان كشورمان، عدم هدایت سازمان یافته بنگاههای كوچك و كم تجربه ایران در صدور كالا به تركیه از سوی یك نهاد تخصصی و حمایت فنی نشدن این شركتها، ضعف های تبلیغاتی، عدم عمل به موقع به تعهدات صادراتی داده شده و موردی بودن صادرات، مشكلات بسته بندی و حمل و نقل و نبود رویكرد تخصصی به امر صادرات و بروز نكردن اطلاعات جهانی بازرگانی عنوان شده است.
براساس داده های موسسه آمار دولتی تركیه كه هفته گذشته انتشار یافت، حجم مبادلات بازرگانی ایران و تركیه در 10 ماه سال 2015 میلادی با توجه به كاهش نرخ جهانی نفت و تاثیر آن در تجارت بین دو كشور با 26.77 درصد كاهش در مقایسه با بازه زمانی 10 ماهه سال گذشته، به 8 میلیارد و 221 میلیون و 976 هزار دلار رسید.
براساس همین داده ها در 10 ماهه نخست سال جاری میلادی صادرات تركیه به ایران با 3.9 درصد افزایش از دو میلیارد و 875 میلیون و 542 هزار دلار به دو میلیارد و 986 میلیون و 964 هزار دلار و واردات این كشور از ایران با 37.3 درصد كاهش از 8 میلیارد و 352 میلیون و 685 هزار دلار به پنج میلیارد و 235 میلیون و 12 هزار دلار رسیده است تا حجم مبادلات دو كشور با افت 26.77 درصدی «برابر سه میلیارد و شش میلیون و 251 هزار دلار» به هشت میلیارد و شش میلیون و 251 هزار دلار برسد.
حجم تجارت 2 كشور در سال 2013 حدود 14 میلیارد و 575 میلیون و 728 هزار دلار بود كه در سال 2014 با كاهشی به میزان 854 میلیون و 107 هزار دلار، به 13 میلیارد و 721 میلیون و 621 هزار دلار رسید. چنین دیده می شود كه با احتساب دو ماه باقیمانده از سال، حجم تجارت دو كشور به حدود 10 میلیارد دلار خواهد رسید.
در 10 ماهه نخست سال جاری سهم ایران در كل صادرات تركیه 2.5 درصد و در كل واردات این كشور سه درصد محاسبه شده است.
هیات ایرانی روز پنجشنبه به تركیه سفر كرده است.
به گفته زادبوم، هیات در نخستین روز از سفر به تركیه از نمایشگاه بین المللی یوروپلاست در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تویاپ تركیه بازدید كرد و بعداز روز كاری فشرده جمعه، امروز نیز برخی از كارخانجات در استانبول استانبول بازدید دارد.
خاورم/2011**1586

سرخط اخبار جهان