۱۴ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۵۸
کد خبر: 81865506
۰ نفر
مصر مشتری جنگنده های ساخت پاكستان شد

اسلام آباد - ایرنا - وزیر تولیدات دفاعی پاكستان اعلام كرد كه مصر برای خرید جت های جنگنده جی.اف-17(JF-17) و جت های آموزشی معروف به 'سوپر مشاق' ساخت پاكستان ابراز تمایل كرده است.

به گزارش رسانه های پاكستان، 'رانا تنویر حسین' گفت در یداری كه روز جمعه با سفیر مصر در اسلام آباد داشته است، این كشور خاورمیانه ای تمایل خود را برای خرید جت های آموزشی 'سوپر مشاق' و جنگنده های جی.اف-17 كه چینی ها خط تولید آن را در اختیار پاكستان قرارداده اند، اعلام كرده است.
این وزیر پاكستانی به جزئیات بیشتر در این باره، از جمله اینكه مصر تمایل به خرید چه تعداد از این جنگنده دارد و قرارداد مربوطه چه زمان و با چه شرایطی بین دو كشور امضا خواهد شد، اشاره نكرده است.
رانا تنویر حسین در دیدار خود با سفیر مصر گفته است كه پاكستان هم اكنون برخی تولیدات دفاعی و تسلیحاتی خود را به آمریكا، انگلیس، آلمان و برخی كشورهای خاور دور صادر می كند.
وی گفت: عراق نیز پیشتر قراردادی با پاكستان برای خرید 20 فروند از جت های آموزشی سوپرمشاق امضا كرده و قراردادی نیز برای فروش 52 فروند از این جت های آموزشی به تركیه در حال نهایی شدن است.
حدود یك ماه پیش 'سهیل امان' فرمانده نیروی هوایی پاكستان سفری به مصر انجام داده بود.
قرار است یك هیات دفاعی از مصر برای بازدید از تولیدات دفاعی پاكستان و بررسی خرید تجهیزات دفاعی از این كشور، به اسلام آباد سفر كند.
وزیر تولیدات دفاعی پاكستان چندی پیش اعلام كرد كه هواپیمای جنگنده ساخت این كشور معروف به جی.اف-17 از قابلیت های بسیار بالایی برخوردار است و حتی قابل رقابت با شناخته شده ترین جنگده های جهان از جمله F-16 است.
به گفته رانا تنویر حسین، كشورهای زیادی نسبت به خرید جنگنده های جی.اف-17 ساخت پاكستان علاقمند هستند زیرا این جنگنده به رغم قیمت پایین آن نسبت به سایر جنگنده ها، از قابلیت های بالایی برخوردار است و با پیشرفته ترین جت های جنگده قابل رقابت است.
جنگنده جی.اف-17 محصول مشترك چین و پاكستان است كه فناوری و خط تولید آن ، ازسوی چین در اختیار پاكستان قرار گرفته است.
نیروی هوایی پاكستان هم اكنون مجهز به جنگنده های آمریكایی اف.15، جنگنده های فرانسوی میراژ و جنگنده های چینی اف-7 و جنگنده های چینی-پاكستانی جی.اف-17 است.
آساق**1723

سرخط اخبار جهان