۱۴ آذر ۱۳۹۴،‏ ۷:۵۲
کد خبر: 81864956
۰ نفر
سرطان قاتل قلب است

تهران - ایرنا - تحقیقات جدید نشان می دهد كه بیماری سرطان صرفنظر از این كه فرد مبتلا اقدام به درمان دارویی كرده باشد یا خیر، می تواند به عضلات قلب آسیب برساند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از هلث، محققان انگلیسی در اولین كلینیك اختصاصی قلب- سرطان انگلیس دریافتند كه تمام بیماران درمان شده و درمان نشده سرطانی دچار اختلال در عملكرد قلب هستند.
دكتر راجدیپ اس كتار‏ یكی از اعضای گروه تحقیقاتی در این باره می گوید: «كاملا مشخص است كه شیمی درمانی به طور بالقوه موجب مسمومیت قلب می شود و بیماران سرطانی را در برابر اختلالات قلبی از جمله ایست قلبی یا ایسكمی میوكارد آسیب پذیر می كند؛ اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته، رشد خود تومور نیز می تواند موجب آسیب بافت قلب شود و نظارت بر روند رشد آن از اهمیت بالایی برخوردار است»
در این تحقیقات وضعیت سلامت قلبی 99 داوطلب شامل 43 بیمار تحت درمان یا درمان شده‏، 36 بیمار سرطانی كه هنوز درمان آن ها آغاز نشده و 20 داوطلب سالم مورد مطالعه قرار گرفت و محققان دریافتند عملكرد قلب هر دو گروه از بیماران سرطانی در مقایسه با افراد سالم دارای اختلال است.
این تحقیق دومین نمونه در نوع خود محسوب می شود كه در آن تاثیر مستقیم بیماری سرطان بر عملكرد قلب انسان مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.نتایج این تحقیقات روز گذشته در نشست سالیانه EuroEcho-Imaging 2015 ارایه شد.
علمی (6) ** 9259**1440