امكان افزایش عمرانسان تا 120 سالگی با داروی دیابت

تهران-ایرنا-محققان آمریكایی می گویند، درمان رایج دیابت می تواند به بزرگسالان كمك كند كه تا 120 سالگی خوب زندگی كنند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی دیلی میل، محققان اولین آزمایش داروی دیابت به نام 'متفورمین' ( metformin) را سال آینده بر روی انسان آغاز می كنند با این امید كه ازابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر و پاركینسون پیشگیری كند.
پیش از این محققان این دارو را در آزمایش هایی بر روی حیوانات بررسی كردند و متوجه شدند كه متفورمین به میزان قابل توجهی سبب افزایش عمرحیوانات می شود.
اكنون اداره نظارت بر دارو و غذای آمریكا مجوز انجام این آزمایشات را بر روی انسان ها صادر كرده است.درصورتی كه نتیجه این آزمایشات موفقیت آمیز باشد به این معنی خواهد بود كه برای مثال شخصی كه در دهه 70 سالگی خود به سر می برد می تواند از لحاظ سن بیولوژیكی به اندازه یك فرد پنجاه ساله سالم باشد.
پروفسور گوردن لیتگو از موسسه تحقیقات سالمندی 'باك' در كالیفرنیا كه ریاست این مطالعه را بر عهده خواهد داشت می گوید: درصورتیكه رویه پیری را هدف قرار دهید و بتوانید این رویه را آهسته كنید در آن صورت می توان روند ابتلا به تمام بیماری های مرتبط با پیری و پاتولوژی پیری را آهسته كرد.
محققان معتقدند كه متفورمین می تواند كلید ضدپیری باشد زیرا این دارو شمار مولكول های اكسیژن را كه در یك سلول آزاد می شود، افزایش می دهد.
به نظر می رسد كه این موضوع استحكام و توانایی یك سلول را برای زنده ماندن در یك دوره طولانی تر افزایش می دهد.
این دارو معمولا به صورت یك قرص روزانه مصرف می شود اما در عین حال می تواند به صورت بسته هایی كه در آب حل می شود نیز تجویز شود.
محققان بلژیكی متفورمین را بر روی یك گونه كرم گرد آزمایش كردند و متوجه شدند كه این كرم ها نه تنها آهسته تر پیر شدند بلكه برای مدت طولانی تر سالم ماندند.
سال گذشته محققان دانشگاه كاردیف در انگلیس مدركی كشف كردند مبنی بر این كه به بیمارانی كه داروی متفورمین برای دیابت داده شده بود، زندگی طولانی تری داشتند.
اما این موضوع بر خلاف این واقعیت است كه افراد مبتلا به این بیماری ها امید به زندگی كوتاه تری دارند زیرا آنها بیشتر مستعد ابتلا به حملات قلبی، سكته مغزی و آسیب كلیه می شوند.
قرار است این آزمایش كه 'هدف قرار دادن پیری با متفورمین' نامیده می شود، زمستان سال آینده در آمریكا انجام شود.
علمی**2038**1440