كره شمالی پس از 40 سال به دنبال میزبانی مسابقات ورزشی است

پكن - ایرنا - كره شمالی كه پس از 40 سال موفق به برگزاری هیچ رویداد مهم بین المللی در عرصه ورزش نشده، مصمم است رضایت روسای فدراسیون‌های بین المللی را برای كسب میزبانی چند رشته ورزشی كسب كند.

به گزارش ایرنا، «كیم جونگ اون» رهبر كره شمالی از زمان روی كار آمدن در سال 2011 میلادی تلاش زیادی كرده است تا كشورش را به یك قدرت در ورزش تبدیل كند اما شرایط سیاسی حاكم بر آن و همچنین تحریم هایی كه متوجه پیونگ یانگ است، تاكنون رهبر جوان این كشور را به هدفش نرسانده است.
بر اساس آنچه از تارنمای ورزش سازمان تربیت بدنی كره شمالی بر می آید این كشور می خواهد میزبان مسابقات جهانی جودو نوجوانان و جوانان در سال 2017 میلادی باشد.
افزون بر این كره شمالی اعلام كرده است میزبانی رقابت های جهانی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در سال 2018 را نیز در صورت موافقت فدراسیون بین المللی وزنه برداری، بر عهده خواهد گرفت.
گزارش های دریافتی حاكی است كه مسوولان ورزشی كره شمالی در حال رایزنی و گفت و گو با فدراسیون های بین المللی جودو و وزنه برداری برای كسب میزبانی این مسابقات هستند.
آخرین بار مسابقات جهانی تنیس روی میز در سال 1979 میلادی در كره شمالی برگزار شد و در صورت كسب میزبانی دو مسابقه یاد شده، این كشور پس از نزدیك به 40 سال بار دیگر میزبان رقابتی جهانی خواهد شد.
برخی از كشورهای غربی صاحب نفوذ در فدراسیون ها سعی دارند مانع اعطای میزبانی به كره شمالی شوند و كره جنوبی هم اعلام كرده كه در جریان تلاش های پیونگ یانگ قرار گرفته است.
تارنمای ورزش های بین المللی كره شمالی از قول یكی از مسئولان ورزشی این كشور كه به تازگی در اجلاسی در تگزاس حضور یافته بود، ‌نوشت: كره شمالی توانسته میزبانی مسابقات جودو نوجوانان و جوانان جهان را از آن خود كند و سال 2017 میزبان آن خواهد بود.
«ماریوس ویزر» رئیس فدراسیون بین المللی جودو اوایل ماه جاری میلادی سفری دو روزه به كره شمالی انجام داد كه نشانه ای از تلاش ها برای برگزاری این مسابقات در آن كشور است.
كره شمالی از كشورهای نسبتا قدرتمند در ورزش جودو محسوب می شود و در المپیك سال 2012 در لندن یكی از چهار مدال زرین خود را از این رشته بدست آورد.
این كشور برای بهبود چهره بین المللی خود همچنین علاقه مند به كسب میزبانی رقابت های جهانی جوانان در رشته وزنه برداری است.
كره شمالی تلاش زیادی كرده تا میزبان این رقابت ها در سال 2017 باشد اما میزبانی این مسابقات را ژاپنی‌ها بر عهده گرفته اند.
ورزشكاران این كشور از زمان حضور در بازیهای المپیك مونیخ در سال 1912 تاكنون در 9 المپیك شركت كرده و 14 نشان طلا كسب كرده اند.
رهبر این كشور 2 سال قبل اعلام كرد كه مزایا و امكانات فراوانی در اختیار ورزشكارانی قرار خواهد داد كه عناوین جهانی كسب كنند.
آساق*231*1597

سرخط اخبار جهان