پوشش مراسم اربعین در كربلا توسط 400 خبرنگار و تصویربردار از سراسر جهان

كربلا- ایرنا - مدیر كارگروه اطلاع رسانی و فضای مجازی ستاد اربعین حسینی گفت: 600 خبرنگار و تصویربردار در سامانه حضور در مراسم اربعین حسینی ثبت نام كرده اند كه تاكنون بیش از 400 خبرنگار و تصویر بردار از رسانه های مختلف جهان وارد كربلا شده اند.

محمد علی انوشه روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اعزامی ایرنا به كربلا با تشریح فعالیت های ستاد اطلاع رسانی مراسم اربعین حسینی اظهار داشت: با توجه به حضور پرشور و چندین میلیونی زائران حسینی در كنگره عظیم اربعین حسینی، از ماهها قبل كمیته اطلاع رسانی ستاد اربعین حسینی در تهران شكل گرفت و با توجه به امكانات رادیو تلویزیون های اسلامی و اتحادیه رسانه های عراقی برنامه ریزی شد كه بتوان با بسیج تمامی امكانات خود این گنگره عظیم را با پوشش مناسب خبری مكتوب و تصویری به اطلاع مردم جهان برسانیم.
وی با بیان این كه 240 دوربین برای پوشش گنگره عظیم اربعین حسینی در مسیرهای ورود به كربلا و داخل شهر كربلا مستقر شده، بیان داشت: 200 دوربین در مسیرهای ورودی زائران به كربلا مستقر شده و 40 دوربین نیز فقط در اطراف بین الحرمین برای پوشش این رویداد مهم جهانی مستقر شده است.
انوشه با بیان این كه مهم ترین و پر ازدحام ترین مسیری كه زائران برای رسیدن به كربلا از آن استفاده می كنند، مسیر نجف - كربلا می باشد، افزود: 20 مركز ارسال تصویر و اخبار در این مسیر ایجاد شده كه 13 مركز آن ثابت و هفت مركز آن سیار است.
نماینده اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی با اشاره به این كه برای پوشش اخبار و تصاویر دورترین مسیرها به كربلا در عراق از جمله بصره اقدام شده است، گفت: با آغاز راهپیمایی اربعیین حسینی از حدود 20 روز پیش از بصره، كار این ستاد نیز در این مسیر آغاز شده است.
وی ادامه داد: مسیر راهپیمایی زائران حسینی شامل شهرهای بصره، ناصریه، العماره و سماوه(شهرهای جنوبی)، شهرهای كوت، دیوانیه و حله (شهرهای شرقی) و همچنین بغداد، اسكندریه، مسیب، از شهرهای شمالی كربلا هستند كه رسانه های این اتحادیه در آن مستقر شده اند.
انوشه با بیان این كه بیشترین امكانات ستاد اطلاع رسانی اربعین حسینی در مسیر نجف - كربلا مستقر شده است، تصریح كرد: 2 مركز در دو موكب امام رضا (ع) در عمودهای 285 و 1120 مستقر شده اند و در عمود 285 پیش بینی اقامت برای 100 خبرنگار - تصویربردار به همراه SNG و واحد سیار شده است كه خبرنگاران و تصویربرداران می توانند به طور زنده اخبار و گزارش های خود را مخابره كنند.
وی با اشاره به همكاری های خوب دولت عراق و مسئولان عتبه حسینی و عباسی برای پوشش اخبار گنگره عظیم اربعین حسینی، گفت: مجوز تمامی خبرنگاران و تصویربرداران برای پوشش اخبار در تمامی نقاط مورد اشاره و صحن های مطهر اخذ شده و كارت های مورد نیاز نیز تحویل خبرنگاران شده است.
انوشه افزود: چهار فروند كوادكوپتر (دوربین پرنده) نیز برای پوشش بهتر تصاویر گنگره عظیم اربعین حسینی در داخل و خارج كربلا بكار گرفته شده است.
وی در خاتمه یكی دیگر از فعالیت های اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی را ارسال تصاویر بدون لگو برای استفاده دیگر رسانه های جان به صورت رایگان عنوان كرد، و گفت: این تصاویر در ماهواره های IS902 و AM6 در حال پخش است.
خاورم/1275/1908/1517