۱۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۳:۳۸
کد خبر: 81862577
۰ نفر
آغاز دادگاه پرونده جاسوسی دولت انگلیس

لندن - ایرنا - دستگاه جاسوسی 'ستاد ارتباطات دولت انگلیس' (جی سی اچ كیو) روز سه شنبه در دادگاهی در لندن متهم شد كه ضمن نقض پادمان حریم خصوصی، اقدام به هك كردن گوشی های تلفن، رایانه ها و شبكه های اینترنتی كرده است.

به گزارش ایرنا، «بن جفی» مشاور حقوقی كارزار ‘حریم خصوصی’ در دادگاه 'تحقیق قدرت در انگلیس' (آی پی تی) روز سه شنبه اعلام كرد: با توجه به حجم بالای تهاجم هایی كه [از سوی ستاد ارتباطات ] صورت می گیرد، محدودیت ها و پادمان های مناسبی در این رابطه لحاظ نشده است.
وی یكی از نمونه های غیرقانونی عملیات هك از سوی «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» را ایجاد تغییرات در رایانه ها خواند كه بر اساس آن امكان اثبات هك را میسر نمی سازد.
جفی تصریح كرد: آنچه پارلمان انگلیس اجازه نداده ، عملیات 'سی ان ای' (هك) است كه در جریان آن فعالیت كامپیوتر فرد كاربر مختل گردد.
در همین حال «كیاران مارتین» مدیر امنیت سایبری «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» در این دادگاه عنوان كرد: ما بی مسوولانه هكی را انجام نداده ایم ... فرایند هك شامل بررسی های حرفه ای می باشد.
وكلای «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» در این دادگاه ادعا كردند كه عملیات هك خارج از عرف نبوده و اعلام كردند: در طول یك سال گذشته تهدید علیه انگلیس از سوی تروریسم جهانی رو به افزایش بوده است. لذا «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» به همراه سایر آژانس های اطلاعاتی باید تكنیك ها و ظرفیت هایشان را توسعه دهند تا با تهدید های جدی امنیت ملی چالش كنند.
آنها مدعی شدند كه 'هك یكی از این ظرفیت ها است و در برخی موارد تنها راه جمع آوری اطلاعات از مظنونین به اقدامات تروریستی و یا جرائم جدی در سایر كشور ها است. '
با این حال «كارولین ویلسون» از مشاوران حقوقی كارزار ‘حریم خصوصی’ در واكنش به این اظهارات گفت: سازوكار نظارتی كه تاكنون «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» از آن بهره برده از ابتدا نباید اجازه داده می شد.
وی اضافه كرد: به واقع اگر پارلمان از ابتدا در جریان این مساله بود كه «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» اقدام به هك می كند این اجازه را نمی داد. اكنون ما امیدواریم كه دادگاه از حق ما دفاع كند و جاسوسی غیر قانونی «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» را محكوم كند.
به گزارش منابع انگلیسی، در سال 2013 فاش شد كه 20درصد ار اطلاعات جمع آوری شده از سوی «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» از طریق هك كردن رایانه ها ، شبكه های اینترنتی و گوشی های تلفن همراه حاصل شده است.
پیشتر «ادوارد اسنودن» پیمانكار سابق «آژانس امنیت ملی» آمریكا كه در روسیه در تبعید بسر می برد، در آخرین افشاگری اش مدعی شد كه دستگاه اطلاعاتی انگلیس به راحتی می تواند به تلفن های همراه نفوذ و آنها را هك كند.
وی اعلام كرده بود كه دستگاه اطلاعاتی و جاسوسی انگلیس موسوم به ستاد ارتباطات دولت ( جی سی اچ كیو)، با استفاده از یك نرم افزار كد گذار شده ، می تواند «كنترل كامل» یك تلفن هوشمند را حتی در زمان خاموش بودن آن، بدون اطلاع كاربر، در اختیار بگیرد.
اسنودن گفته بود: این سازمان می تواند با فرستادن یك پیامك رمزگذاری شده برای یك تلفن همراه، به آن دسترسی پیدا كند و بدون اطلاع كاربر، از آن برای كارهایی همچون عكس گرفتن و شنود، استفاده كند.
اسنودن همچنین فاش ساخت كه ستاد ارتباطات دولت انگلیس با استفاده از یك برنامه مخفی كدگذاری شده به نام «اسمرف سوئیت ها' كه مجموعه ای از قابلیت های ره گیری مخفیانه است، تلفن های همراه را كنترل می كند.
وی افزود: زمانی كه ستاد ارتباطات دولت انگلیس كنترل تلفن همراه فردی را در دست گرفت، این سازمان اطلاعاتی قادر است بداند كه 'كاربر تلفن همراه با چه كسانی تماس می گیرید، چه پیامكی داده است، چه سایت هایی را بازدید كرده ، فهرست تماس هایش چه بوده و در چه مكان هایی قرار داشته است».
وی گفت: آنها می توانند كارهای دیگری نیز انجام دهند. آنها حتی می توانند بدون اطلاع شما از طریق تلفن همراهتان عكس شمارا بگیرند».
دادگاه 'تحقیق قدرت در انگلیس' بر پایه شكایتی كه از سوی كارزار ‘حریم خصوصی’ و هفت شركت اینترنتی بین المللی علیه «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» تنظیم شد، روز سه شنبه آغاز به كار كرده و قرار است به مدت چهار روز به اتهامات وارده این دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس رسیدگی كند.
اروپام**4**ن*1552