سوگواری اربعین كربلای حسینی در مسكو برگزار شد

مسكو - ایرنا- صدها نفر از ایرانیان و شیعیان مقیم مسكو پایتخت روسیه با برگزاری مراسم های باشكوه در اربعین حسینی برای سیدالشهدا و یاران باوفایش عزاداری كردند.

به گزارش ایرنا، مراسم سوگواری اربعینی شیعیان مسكو شامگاه سه شنبه در مسجد خاتم الانبیاء (ص) مجتمع وابسته به سفارت جمهوری اسلامی ایران در خیابان «نواتروف» پایتخت روسیه برگزار شد كه در آن افزون بر كارمندان دستگاه ها و نهادهای جمهوری اسلامی ایران، ده ها نفر از مسلمانان غیرایرانی مقیم مسكو نیز در آن شركت كردند.
حجت الاسلام والمسلمین گیوی در این مراسم اهداف سیدالشهدا (ع) و اهمیت واقعه كربلا در زنده نگه داشتن اسلام و آرمان های الهی آن و عزت و سربلندی مسلمین را تشریح كرد.
وی بر ضرورت پیروی از راه و سلوك سالار شهیدان(ع) كه همانا راه نبی اكرم (ص) است تاكید و برگزاری مراسم های عزاداری و سوگواری را از مهم ترین روش حفظ یاد شهدای كربلا و مجاهدت های آنها برای صیانت از دین خدا عنوان كرد.
این مراسم با نوحه خوانی یكی از مداحان اهل بیت (ع) ادامه یافت و حاضران با سینه زنی و فریاد حسین حسین برای سالار شهیدان عزاداری كردند.
شیعیان جمهوری آذربایجان و نیز با برگزاری مراسم باشكوه دیگری در حسینیه شیعیان آذربایجانی ها یاد سالارشهدا (ع) و یاران باوفایش و حماسه جاودانه كربلا را زنده نگه داشتند.
در این مراسم فامیل جعفراف از روحانیون آذری و رییس تشكل دینی جامعه شیعیان مسكو در رثای امام حسین(ع) و آزادگی آن حضرت و یارانش سخنانی بیان داشت.
در ادامه، یكی از مداحان به نوحه خوانی پرداخت و حاضران با سینه زنی سوگواری كرده و اشك ماتم ریختند.
شبس *اروپام*391**1565