۱۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۲:۴۲
کد خبر: 81862549
۰ نفر
ثبت 40 فقره وقف در تالش در چهار سال گذشته

آستارا - ايرنا - رييس اداره اوقاف و امور خيريه تالش گفت: در چهار سال گذشته تعداد 40 موقوفه جديد در اين شهرستان به ثبت رسيده است.

رييس اداره اوقاف و امور خيريه تالش عصر روز سه شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: در چهار سال گذشته تعداد 40 موقوفه جديد در اين شهرستان به ثبت رسيده است حال آنكه از آغاز بكار اداره اوقاف و امور خيريه در شهرستان تعداد 30 وقف به ثبت رسيده بود.
حجت الاسلام سيد حامد حسيني ، وقف را يك ميراث معنوي و سنت حسنه براي خدمت به جامعه اسلامي بخصوص محرومان عنوان كرد و افزود: هر چقدر جايگاه و ثمرات وقف بر مردم بيشتر عرضه شده و آگاهي ايجاد شود گرايش مردم به سمت وقف نيز بيشتر خواهد شد.
وي گفت: بايد تلاش كنيم آثار و بركات وقف را به مردم بشناسانيم تا اين فرهنگ الهي در جامعه نهادينه شود، نظام اسلامي به واسطه اجراي نيات واقفين با ايجاد مراكز خيريه بسياري از مشكلات مردم را برطرف كرده است لذا اصحاب رسانه مي توانند با قلم خود به تبليغ و ترويج اين امر كمك كنند.
حجت الاسلام ميرحسيني يكي از وظايف سازمان اوقاف را احياي سنت حسنه وقف دانست و گفت: اوقاف در چند سال اخير توانسته تا حدودي فرهنگ وقف را در جامعه احيا كند اما با وجود اقدامات انجام شده ، اين سنت همچنان مهجور مانده است.
وي بيان كرد: اگرچه ميزان موقوفات ثبت شده در شهرستان تالش نسبت به سال هاي گذشته رشد داشته، ولي اين تعداد موقوفات ثبت شده نسبت به ساير شهرستان ها و مناطق كمتر است.
حسيني گفت: سنت پسنديده وقف و احسان از ديرباز در دين مبين اسلام در مسيري هدفدار و دقيق مورد تاكيد قرار گرفته است.
حجت الاسلام ميرحسيني با اشاره به اينكه نبود قبرستان عمومي در شهرستان تالش از دغدغه هاي اين شهرستان محسوب مي شود، بيان كرد: با توجه به اينكه اكثر قبور موجود در جوار بقاع و مساجد هستند در 10 سال آينده پر مي شوند و مشكلاتي را براي مردم ايجاد مي  كنند، لذا از اعضاي شوراي شهر انتظار داريم به اين موضوع مهم توجه كنند و مكاني را به عنوان قبرستان عمومي اختصاص دهند.
لازم به اشاره است شهرستان تالش 350 موقوفه و 472 رقبه ( زمين و ملكي كه به كسي داده شود كه مادام العمر از آن بهره مند شود ) دارد .ك/3
6070/7106