۱۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۲:۲۷
کد خبر: 81862542
۰ نفر
رنگ عاشورایی مشهدالرضا (ع) در شب اربعین حسینی

مشهد- ایرنا- مشهدالرضا (ع) در شب اربعین حسینی رنگ عاشورایی به خود گرفته و قافله تعزیه داران دیار خورشید هشتم از غروب سه شنبه راه حرم مطهر رضوی را در پیش گرفتند تا آستان آن حضرت را مامنی برای تسكین دلهای داغدیده و اقامه عزای حسینی قرار دهند.

به گزارش ایرنا، رنگ شهر مشهد امروز سرخ و سیاه بود، سرخ به نشانه خون پاك حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش و سیاه به نشانه همدردی با حضرت زینب (س) و خانواده عظیم الشان آن امام همام كه خون دل خوردند و در برابر سیه رویان ستیزه جو ایستادگی نمودند.
تعزیه داری اربعین حسینی در مشهد با حركت دهها هیات عزادار در خیابانهای منتهی به حرم مطهر رضوی و زائران دلسوخته حضرت علی بن موسی الرضا (ع) آغاز شد و پس از گرد هم آمدن در حرم مطهر تعزیه داران به سوگ نشستند و مویه كنان به سینه زنی و عزاداری پرداختند.
پس از اقامه نماز مغرب و عشا در حرم مطهر رضوی، آیین عزاداری شب اربعین حسینی با حضور صدها زائر و مجاور با محوریت رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد و در این آیین نوحه خوانان و مرثیه سرایان ذكر مصیبت نمودند.
قرائت زیارت اربعین توسط یكی از ذاكران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و همنوایی تعزیه داران با وی به آیین اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی شكوه خاصی بخشید به گونه ای كه دل هر مسلمانی با كلمات الهام بخش این زیارتنامه به درد آمده و در مصیبت صاحبان قیام عاشورا خود را شریك نموده و اشك ماتم می ریخت.
یكی از كارشناسان مذهبی حرم مطهر رضوی در این آیین گفت: اربعین و زیارت حضرت امام حسین (ع) از منظر اهل بیت (ع) جایگاه ویژه ای دارد.
حجت الاسلام محسن كافی افزود: زیارت اربعین و سوگواری در این روز یك فرهنگ و مكتب است كه تكریم، عرض ارادت، انس گرفتن با حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و درك اهداف قیام عاشورا را به دنبال دارد.
وی بیان كرد: اربعین حسینی پیام كربلا و راز ماندگای قیام عاشورا را متبلور می سازد.
حجت الاسلام كافی با اشاره به مهمترین كلیدهای معنوی گفت: ولایت مهمترین كلید معنوی است كه در دست بشریت قرار گرفته و وقتی كلیدهای معنوی گم شود معرفت نیز از بین می رود.
نظیر این مراسم در دیگر مساجد، تكایا، محافل دینی مشهد و سایر شهرستان های خراسان رضوی نیز برگزار شد.
شبس 7489 / 6053**1565