انديشمندان جهان اسلام، حركت حيات بخش رهبري را دنبال كنند

قم- ايرنا- توليت آستان حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: علما و انديشمندان ايران و جهان اسلام، ‌حركت حيات ‌بخش رهبر معظم انقلاب اسلامي را دنبال كنند تا يك منظومه فكري و فرهنگي در برابر تهاجم بي ‌امان آمريكا و غربي ‌ها كه عليه اسلام پيش ‌گرفته ‌اند، شكل بگيرد.

به گزارش عصر سه شنبه ايرنا از روابط عمومي آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت الاسلام و المسلمين «سيد محمد سعيدي» با اشاره به نامه دوم رهبري خطاب به جوانان كشورهاي غربي اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در راستاي مرزباني اسلام و حدود الهي و حفاظت از مكتب، در اين دو نامه، اقدام به دفاع از اسلام ناب و معرفي طاغوت و دشمنان اسلام نموده ‌اند.
وي خاطرنشان كرد: نامه‌ اول ايشان در تاريخ اول بهمن ماه 93 نوشته ‌شده و نامه‌ دوم هشتم آذرماه 94؛ يعني در فاصله‌ كمتر از يك سال نامه‌ دوم منتشر شده و اين دليل بر اهميت نامه ‌هاست.
وي با اشاره به اينكه نامه‌ اول به علت حادثه تروريستي هفتم ژانويه 2015 در فرانسه و نامه دوم هم به دليل حوادث تروريستي بود كه در فرانسه اتفاق افتاده است، گفت: عاملان هر دو حادثه تروريستي (اول و دوم) ‌گروه داعش بودند.
سعيدي افزود: در پي حادثه‌ اول آمريكا و غربي ‌ها و حتي خود فرانسوي‌ ها نه ‌تنها هيچ واكنشي قابل‌ توجهي عليه گروه تروريستي داعش نشان ندادند، بلكه ضمن استمرار حمايت‌ ها و كمك‌ هاي همه ‌جانبه‌ خود تلاش كردند نوك حملات خود را عليه اسلام متوجه كنند و به مخاطبان خود چنين القا كنند كه اين اسلام است كه تروريست پرور است.
وي با بيان اينكه قرائن گوياي آن بود كه هدف از ايجاد حادثه‌ تروريستي اول در فرانسه اين بود كه اسلام را متهم و بدنام كنند، گفت: در چنين شرايطي رهبر معظم انقلاب اسلامي در نامه اول خود تكيه‌ اصليشان بر روي اسلام بود و به جوانان غربي تاكيد فرمودند اسلام را از منابع اصلي آن و نه از واسطه ‌ها و رسانه ها دريافت كنند و خطاب ايشان در نامه‌ اول به عموم جوانان در اروپا و آمريكاي شمالي بود.
وي خطاب نامه دوم رهبر معظم انقلاب اسلامي را به جوانان غربي عنوان كرد و گفت: در اين نامه، ايشان ضمن تاكيد دوباره بر شناخت صحيح از اسلام، محور اصلي فرمايش هاي خود را بر اين قرار دادند كه جوانان غربي بايد شناخت درستي از تروريست و عامل به وجود آمدن آن و كشورها، مكتب ‌ها و ديدگاه ‌هايي كه عليت به وجود آمدن تروريسم و پرورش و حمايت از آنهاست، داشته باشند.
سعيدي، عدم واكنش صحيح در حادثه‌ تروريستي اول از طرف دنياي غرب، بويژه فرانسه را مسبب ايجاد حادثه‌ تلخ ديگري از طرف همان تروريست ‌هاي بي ‌رحم و بي ‌منطق داعش، در همان كشور فرانسه و با جرات، حجم، گستره‌ و تلفات بيشتر دانست و افزود: حادثه اول تعداد كشته ‌ها 12 نفر و زخمي ‌ها 10 نفر، ولي در حادثه دوم تعداد كشته‌ ها 129 نفر و زخمي ‌ها بيش از 350 نفر بودند و اگر همان حادثه اول به‌ جاي نشاني غلط دادن، با اين گروه تروريستي جاني برخورد قاطع مي ‌كردند، اكنون شاهد اين حادثه‌ شوم نبودند.
وي با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين نامه كه فرمودند؛ «من شما جوانان را مخاطب خود قرار مي‌ دهم نه به ‌اين‌ علت كه پدران و مادران شما را نديده مي‌ انگارم، بلكه به اين سبب كه آينده ملت و سرزمينتان را در دستان شما مي بينم و نيز حس حقيقت ‌جويي را در قلب‌ هاي شما زنده ‌تر و هوشيارتر مي ‌يابم، همچنين در اين نوشته به سياستمداران و دولتمردان شما خطاب نمي ‌كنم چون معتقدم كه آنان آگاهانه راه سياست را از مسير صداقت و درستي جدا كرده ‌اند.»، گفت: تكيه اصلي ايشان در نامه‌ اول روي شناخت صحيح اسلام بود همانگونه كه خود تصريح فرمودند كه؛ «سخن من با شما درباره‌ اسلام است و به ‌طور خاص درباره تصوير و چهره ‌اي كه از اسلام به شما ارائه مي ‌گردد.»
وي اين دو نامه‌ رهبر معظم انقلاب اسلامي را حركت مهم و جديدي در راستاي رسالت بزرگي كه برعهده‌ خود مي ‌بينند، عنوان و بيان كرد: در عصر غيبت حضرت ولي‌عصر(عج) خداوند از طريق رهنمودهاي اهل ‌بيت(ع) وظيفه تبيين، تفسير، تبليغ و نشر معارف الهي را برعهده فقيه جامع الشرايط قرار داده است و ائمه اطهار(ع) چنين شخصيتي را نايب خود و حاكم بر مردم نموده ‌اند و با توجه به اينكه خود امام در عصر ظهور، ‌موظف به معرفي اسلام و دفاع از دين در برابر همه‌ انسان ‌هاست -نه ‌تنها عده ‌اي خاص- به همين خاطر ولي ‌فقيه هم در عصر غيبت نسبت به همه انسان ‌ها مسئوليت دارد.
سعيدي، درباره ضرورت انتشار دومين نامه از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي خطاب به جوانان غربي در شرايط امروزي گفت: با توجه به اينكه عاملان هر دو حادثه جنايت ‌بار از طرف گروهي كه به ‌غلط نام مسلمان را بر روي خود گذاشته‌ اند انجام‌ شده، ‌ذهنيتي در برخي از مردم كشورهاي غربي نسبت به اسلام پيدا شده كه اسلام طرفدار ترور و تروريست پرور است.
وي افزود: اين ذهنيت منفي نسبت به اسلام و مسلمانان سال هاست كه از طرف نظريه ‌پردازان غربي و صاحبان زور و ثروت با انگيزه ‌هايي خاص ترويج و تقويت مي ‌شود و براي از بين رفتن اين برداشت غلط از اذهان مردم كشورهاي غربي از سوي كشورهاي اسلامي، علما و انديشمندان آن نه ‌تنها اقدام جدي و موثري صورت نگرفته بلكه با اعمال و رفتار و حمايت ‌هاي روساي برخي از كشورهاي اسلامي همچون عربستان، قطر و تركيه از اين تروريست‌ ها،‌ اين ذهنيت غلط از اسلام،‌ تقويت هم شده است.
وي گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامي كه مرزباني اسلام و حدود الهي و حفاظت از مكتب را بر عهده ‌گرفته ‌اند در راستاي اين رسالت عظيم اقدام به دفاع از اسلام ناب و معرفي طاغوت و دشمنان اسلام در طي اين دو نامه نموده ‌اند همان ‌گونه كه قرآن فرموده است: «و لقد بعثنا في كل امه رسولاً‌ أن اعبدوا الله و اجتنبوا الطاغوت... .» رهبر معظم انقلاب اسلامي در هر دو نامه عنايت دارند كه صف جوانان غربي را از صف روسا و سياستمداران غربي جدا كنند.
سعيدي، درباره مهم ‌ترين پيام اين نامه افزود: مهم ‌ترين پيام رهبري تذكر و هشدار به جوانان غربي است كه به خود آيند و دست ‌هاي پيدا و پنهان و ناپاك دزدان عقيده يعني سردمداران ظلم و فساد را بشناسند و بر نقشه‌ ها و توطئه‌ هاي شوم آنان آگاه و به راه حق متوجه شوند و اسلام را از سرچشمه زلال آن يعني قرآن و كلام عترت بياموزند؛ ايشان مشفقانه و پدرانه تلاش مي ‌كنند كه افق جديدي پيش روي جوانان حقيقت جوي غربي قرار دهند.
امام جمعه موقت قم گفت: در همين راستا لازم است كه ساير علما و انديشمندان ايران و جهان اسلام،‌ حركت حيات ‌بخش رهبر معظم انقلاب اسلامي را دنبال كنند تا يك منظومه فكري و فرهنگي در برابر تهاجم بي ‌امان آمريكا و غربي ‌ها كه عليه اسلام پيش ‌گرفته ‌اند، شكل بگيرد.
وي با اشاره به واكنش احتمالي غرب نسبت به اين نامه گفت: به طور مسلم غربي‌ ها با اين رويكرد و نگاه آقا موافق نيستند،‌ چون رهبر معظم انقلاب اسلامي با بيان اين حقايق دست آنان را رو كرده و نقشه ‌ها و توطئه‌ هاي شوم آنها را افشا مي‌ كنند و با روشنگري خويش ظلم فكري و فرهنگي چندين ساله‌ حاصل اتاق ‌هاي فكرشان را برملا مي ‌كنند به طور مسلم‌ در برابر آن موضعگيري مي ‌كنند، چرا كه ذات اين نامه ‌ها روشنگري است.
سعيدي افزود: در ابتدا آنها تلاش مي كنند اين نامه به رويت جوانان و مردم كشورهاي مورد خطاب رهبري نرسد يعني با سانسور شديد و فيلتر كردن هر چيزي كه امكان فيلتر شدن آن باشد جلوي نشر آن را مي گيرند كه اين كار مصداق «يريدون ليبطقوا نورالله» است.
توليت آستان مقدس حضرت معصومه(س) خاطرنشان كرد: همچنين با ايجاد فضاهاي حاشيه اي در رسانه ها و خبرسازي و بدل سازي تلاش مي كنند اهميت، عظمت و حساسيت اين نامه ها را به حداقل برسانند.
وي گفت: سومين اقدام احتمالي غرب اين است كه امكان دارد برخي از مزدوران قلم‌ به ‌دست و فرهنگي خود را فرا بخوانند تا در مقابل مطالب و مفاهيمي در ضديت با مطالب و مفاهيم اين نامه‌ ها در رسانه ‌ها و سايت ‌ها منتشر كنند و نيز با شبهه افكني و نشر مطالب ضد اسلام و فرهنگ اهل ‌بيت(ع) بويژه از ناحيه برخي از روشنفكران سكولار و دين ‌ستيز، ‌از فروغ و روشنگري نامه‌ رهبري بكاهند.
وي درباره چهارمين اقدام احتمالي غرب نسبت به نامه هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي گفت: احتمال مي رود غربي ها و آمريكا براي آنكه قدري با محتواي نامه ‌ها بخصوص نامه دوم كه درباره ماهيت تروريست ‌هاي داعش و تكفيري است همراهي كرده باشند و با هدف رد گم كردن و پنهان كردن دست ‌هاي پليد خود، ‌كشورها و اشخاص را به‌ عنوان مجرمان اصلي و تروريست پرور معرفي و حتي تا حدي مجازات كنند تا آنها قرباني شده و مجرم اصلي كه خود آمريكايي ‌ها و غربي ‌ها هستند، شناسايي و معرفي نشوند و با تظاهر به همدردي با آسيب ديدگان، كانون‌ هاي اصلي پرورش تروريست ها را مخفي نگاه ‌دارند.
سعيدي، به وظيفه‌ رسانه ‌ها در انتشار و انعكاس گسترده اين نامه ارزشمند رهبري اشاره و اظهار كرد: با توجه به نقشه ‌ها و توطئه ‌هاي دشمنان و مجرمان اصلي بايد رسانه ‌ها و دستگاه ‌هاي تبليغي، بخصوص علما و انديشمندان و كساني كه وظيفه ‌شان ابلاغ دين خداست، دست ‌به‌ كار شده و قبل از آنكه دشمن براي خنثي و يا كم اثر كردن اين كار بزرگ اقدام كنند، اين رسانه ‌ها و اين بزرگان وارد عمل شوند.
وي با اشاره به تعاملات آستان مقدس حضرت معصومه(س) با زائران و گردشگران غيرايراني و پذيرايي از آنها درباره وظيفه آستان مقدس در اين عرصه گفت: بايد در اين فرصت پيش رو هر كس كه درد دين دارد و مظلوميت اسلام ناب و مهجوريت قرآن و معارف اهل ‌بيت(ع) را مشاهده مي ‌كند و ظلمي كه جهان غرب و آمريكا عليه‌ اسلام روا مي ‌دارد‌ با هماهنگي و همفكري و برنامه منظم و ارائه تحقيقات و تحليل ‌هاي صحيح و متقن، ‌اين فضاي مسموم بر جهان غرب و آمريكا را در حد مقدورات و امكانات از بين ببرد.
وي خاطرنشان كرد: آستان مقدس حضرت معصومه(س) كه مركز نشر معارف اهل ‌بيت(ع) است، وظيفه ‌اش نشر، تبيين و تفسير كلام آقاست؛ چون نامه ‌هاي رهبري در راستاي اهداف اهل ‌بيت(ع) است.
وي افزود: قم و حرم مطهر حضرت معصومه(س) قطب مهم و بلكه مهم ‌ترين قطب فرهنگي اهل ‌بيت(ع) است كه رهبر معظم انقلاب اسلامي در كلمات خود بارها به اين معنا تصريح كرده ‌اند؛ بنابراين زائران، بخصوص زائران غيرايراني -به‌حق- انتظار دارند كه به بركت زيارت حرم مطهر از ايده‌ ها و انديشه‌ هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي آگاهي پيدا كنند؛ چنانچه اين مهم با دقت و فراست انجام شود،‌ بهترين پذيرايي از زائران است.
7406/ 6133/1772