مناسب سازی و دسترسی نبودن  اماكن عمومی برای آحاد مردم ،نشانه معلولیت آن جامعه است

ساری-ایرنا- معلولیت برای هر یك از افراد جامعه دور از اتظار نیست و از آنجاییكه مناسب سازی اماكن عمومی واژه ای فراگیر و عمومی در جامعه محسوب می شود ، اگر شرایط و امكانات برای دسترسی آحاد مردم فراهم نباشد، نشانه معلولیت آن جامعه است.

به گزارش ایرنا ،استان مازندران 50هزار معلول تحت پوشش بهزیستی دارد كه یكی از مهمترین دغدغه معلولان استان مشكلات استفاده از اماكن عمومی و حضور راحت و آسان آنان در جامعه به ویژه مناطق عمومی است.
سعید آرام مدیر كل بهزیستی مازندران روز سه شنبه در نشست خبری گفت: امروز فعالیت معلولان در كنار دیگر افراد جامعه یك امر طبیعی در جوامع پیشرفته شده است و اگر جامعه نتواند بستر های مناسب سازی را با هدف دسترسی آسان و راحت معلولان جامعه را فراهم نكند، در واقع مسئولان و مردم آن جامعه معلول هستند.
وی با بیان این نكته كه تمام افراد جامعه در معرض معلولیت قرار دارند، ادامه داد: اكنون تصادفات و بیماری های مزمن عامل اصلی معلولیت افراد در جامعه است.
مدیر كل بهزیستی مازندران گفت: مناسب سازی فضاهای شهری برای حضور سالمندان نیز از اهمیت خاصی برخوردار است كه
باید برای جامعه ایران كه به سمت سالمندی در حركت است، ضروری است.
آرام تصریح كرد:در گذشته خانواده ها مهمترین موانع در ارایه خدمات توانبخشی به معلولان بودند، بیان داشت: بهزیستی با انجام كلاس های آموزشی رویكرد توانمند سازی فرد معلول در خانواده و جامعه را نهادینه كرده است.
مدیر كل بهزیستی مازندران با اهمیت اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اشاره كرد و گفت: این قانون سند هویت اجتماعی معلولان است و از سال 1383نیز به تصویب مجلس رسیده است.
آرام با اشاره به بازنگری و اصلاح قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در دولت تدبیر و امید ، گفت: هیات دولت با پرداخت حداقل دستمرد قانون كار برای معلولان واجد شرایط به عنوان مستمر بگیران را تصویب كرد و به مجلس ارسال كرد.
وی با بیان اینكه هم اكنون 12هزارو 500نفر از معلولان مازندران ماهانه از 53تا 100هزار تومان مستمری دریافت می كنند، خاطر نشان كرد: 90 مركز ارایه خدمات توانبخشی در مازندران فعال است كه معلولان از آن استفاده می كنند.
به گفته آرام در شش ماهه امسال دو هزارو 300نفر از لوازم كمك توانبخشی شامل ویلچر، عصا و سمعك و دیگر لوازم و امكانات به ارزش 800میلیون تومان به صورت رایگان برخوردار شدند.
مدیر كل بهزیستی مازندران گفت:بهزیستی استان با بكار گیری 70 نفر به عنوان مددیاران با اعزام به منازل معلولان ،خدمات مورد نیاز را ارایه می كنند.
وی به وجود 810 معلول ضایع نخاعی در مازندران اشاره كرد و گفت: 780 نفر از آنان از خدمات حق پرستاری و مراقبتی بهزیبستی بهره مند می شوند.
وی از افتتاح مركز توانبخشی معلولان ضایع نخاعی استان مازندران در ساری خبر داد و گفت: با كمك شهرداری مكانی را برای ارایه خدمات فیزیوتراپی و دیگر كمك های توانبخشی توسط شهرداری ساخته شده است كه تا دو ماهه آینده با حضور رئیس سازمان بهزیستی كشور به بهره برداری خواهد رسید.
وی با بیان اینكه سفارت ژاپن از طریق سازمان های مردم نهاد تجهیزات درمانی و ورزشی را به ارزش 90 هزار یورو خریداری و تحویل انجمن ضایعه نخاعی استان مازندران داده است، ادامه داد: شهرداری ساری نیز سالنی برای نصب این تجهیزات ساخته است .ك/3
6990/6097