قم در شب اربعين حسيني پذيراي خيل عظيم زائران/ سوگواران نداي يا حسين سر داده اند

قم- ايرنا- شهر مقدس قم در شب اربعين شهادت سيد و سالار شهيدان شاهد خيل عظيمي از كاروان هاي عزاداران از سراسر كشور شده و نداي ياحسين شهيد(ع)، فضاي اين شهر را عطرآگين كرده است.

به گزارش ايرنا، بسياري از كساني كه به دلايلي نتوانستند خود را با راهپيمايان عظيم حماسه اربعين حسيني در كربلاي معلي همراه كنند، ديروز و امروز وارد شهر مقدس قم شده و در برنامه هاي معنوي اين شهر در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س)، مسجد مقدس جمكران و بيوت مراجع تقليد شركت مي كنند.

* شهر مقدس قم يكپارچه در غم و اندوه
شهر مقدس قم در شب اربعين حسيني يكپارچه غرق در سوگ و اندوه شده و مردم ، تجار و كسبه نيز با سياه پوش كردن خيابان هاي شهر و محل كسب و كار، با تشكيل محافل عزاداري و سوگواري عشق و علاقه خود را به خاندان عصمت و طهارت(ع) نشان مي دهند.
گروهي از هيات هاي مذهبي و كاروان هاي عزاداري از سراسر كشور ، عصر امروز وارد قم شده اند تا امشب تا به صبح به ياد مصيبت هاي سيد و سالار شهيدان و 72 تن از ياران باوفايش و حضرت زينب كبرا(س) به عزاداري بپردازند و اشك ماتم بريزند.
مراسم عزاداري شب اربعين حسيني در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) ، مسجد جمكران ، بقاع متبركه و مسجدها و تكيه هاي استان قم برپا شده و سخنرانان ضمن بيان گوشه هايي از قيام سومين امام شيعيان، به بيان اهميت روز اربعين و قرائت زيارت اربعين مي پردازند.
مداحان اهل بيت عصمت و طهارت (ع) نيز در مراسم باشكوه شب اربعين حسيني نيز در سوگ سيد و سالار شهيدان نوحه سرايي مي كنند و مردم عزادار نيز با سوز دل و ديدگاني گريان ، به سوگواري مي پردازند.
دسته هاي عزادار نيز در قالب هيات هاي سينه زن و زنجير زن امشب از نقاط مختلف استان قم با در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) حضور يافته اند و در سوگ سيد و سالار شهيدان عزاداري مي كنند.
برپايي ايستگاه هاي صلواتي و پذيرايي از زئران حسيني نيز از ديگر اقداماتي است كه از يك هفته مانده به روز اربعين حسيني در شهر مقدس قم آغاز شده و مردم نيز به صورت خودجوش اقدام به پخش چاي و غذاهاي نذري مي كنند.

* اهميت برگزاري مراسم اربعين حسيني از ديدگاه استادان برجسته حوزه علميه قم
استادان برجسته حوزه علميه قم در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، اربعين حسيني را ميراث معنوي و ماندگار شيعه و باعث عزت و اقتدار اسلام دانستند و بر اين باورند كه از مهمترين علائم مومن قرائت زيارت اربعين حسيني است.

* اربعين از حماسه هاي باشكوه جهان اسلام
حجت الاسلام و المسلمين عليرضا اعرافي امام جمعه موقت قم و رئيس جامعه المصطفي العالميه در اين زمينه گفت: مراسم راهپيمايي مردمي از نجف تا كربلا با اين نظم و اقتدار نشانگر آن است كه اربعين حسيني از حماسه هاي بزرگ و باشكوه در جهان اسلام است و نظم و آرامش آن نيز نماد همبستگي اسلامي، روح عقلاني و حماسي پيرو ان اهل بيت عصمت و طهارت (ع) مي باشد.
وي ادامه داد: همه پيروان اهل بيت عصمت و طهارت (ع) در سوگ اربعين حسيني نسبت به امام حسين (ع) و ياران باوفايش ارادت و عرض تسليت دارند و در اين روز به صورت واقعي عزادار هستند.
اعرافي گفت: آنچه كه ما در متون ديني در ارتباط با آداب اربعين شاهد هستيم قرائت زيارت اربعين است در مفاتيح هم آمده است و آداب دوم در اربعين هماهنگي، همراهي و همدلي با كاروان اهل بيت(ع) كه يك مستحب موكد مي باشد، كه در اين روز افراد وظيفه دارند مراسم سوگواري را براي اهل بيت (ع) برپا كنند و برگزاري مراسم و عزادار بودن، عشق و ارادات ما را به خاندان امام حسين (ع) نشان دهند.

* قرائت زيارت اربعين از نشانه هاي مومن
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: در روايات اهل بيت (ع ) نقل شده كه يكي از علامت هاي مومن، زيارت اربعين است، با وجودي كه ائمه اطهار (ع) همه نور واحد هستند ولي ما براي ساير ائمه اربعين نمي گيريم و اين كشف مي كند كه حركت امام سجاد (ع) و حضرت زينب در چهلمين روز شهادت سيدالشهدا(ع) بايد در تاريخ بماند.
آيت الله ابوالقاسم وافي يزدي ادامه داد: به غير از زيارت اربعين هيچ اعمال ديگري در اين روز ذكر نشده است، مثلا در مناسبت هاي ديگر بيان شده كه روزه و يا نماز ثواب دارد ولي در اربعين چنين اعمالي نيامده است.
وي اظهار داشت: اينكه شيعيان از تمام كشورهاي جهان حماسه عظيمي را در مسير كربلا رقم زده و رهبر معظم انقلاب نيز به حال راهپيمايان كربلاي معلي غبطه مي خورند اين از مختصات امام حسين (ع) و نشانگر اهميت اربعين حسيني است.

* اربعين ميراث معنوي ماندگار شيعه
حجت الاسلام و المسلمين احمد زادهوش معاون پژوهشي سازمان حج و زيارت نيز در اين زمينه گفت: اربعين يك ميراث معنوي ماندگار براي شيعه است كه از ناحيه اولياي دين به ما رسيده و بايد براي هميشه حفظ شود.
وي ادامه داد: برگزاري مراسم اربعين حسيني در سال هاي اخير شكوه و عظمت بيشتري پيدا كرده است، وظيفه همه كساني كه در مراسم اربعين شركت مي كنند اين است كه اين ميراث جاودان، شعار شيعه و علامت مومن را حفظ كنند و قدر و عظمت آن را بدانند.
معاون سابق تبليغ دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم خاطرنشان كرد: در همه جهان، آيين ها، اديان الهي، اجتماع اربعين حسيني بي نظير است، صورت قطعي اين اجتماع بسيار باشكوه، عظيم، مسالمت آميز و نياز به مراقبت دارد.
وي از زائران اربعين حسيني خواست در همه جاي جهان بايد با رفتار، اداب، نوع معاشرت و مواجهه با مردم، عظمت و عزت شيعه و حماسه حسيني را بيش از گذشته حفظ كنند و بهانه دست دشمن ندهند.
زادهوش خاطرنشان كرد: هر چه اين مراسم به صورت باشكوه با ادب و آرامش بيشتري برگزار شود، پايداري بيشتري خواهد داشت.
وي همچنين گفت: در روز اربعين حسيني قرائت زيارت اربعين بسيار سفارش شده است و مهمتر از آن توجه به فلسفه قيام امام حسين (ع) است، الگوگيري از روح حماسي واقعه كربلا باعث زنده شدن امت اسلامي، برپايي انقلاب هاي اصيل شيعي و اصلاحات مذهبي با از الهام از اين حماسه جاودان شده است و بايد بيشتر از اين حماسه بزرگ درس بگيريم.

* اهميت زيارت اربعين حسيني از ديدگاه ائمه اطهار(ع)
زيارت ربعين از اعمال چهلمين روز شهادت حضرت امام حسين(ع) از اهميت بالايي برخوردار مي باشد بطوري كه از حضرت امام حسن عسكري (ع) روايت شده كه فرمودند: نشانه هاي مؤمن پنج چيز است: بجاي آوردن پنجاه و يك ركعت نماز (17 ركعت نماز واجب و 34 ركعت نافله)، زيارت اربعين (امام حسين)، انگشتر به دست راست نهادن، پيشاني را به هنگام سجده بر خاك گذاردن و بسم اللّه الرّحمن الرّحيم را در نماز بلند گفتن.
بيستم صفر ۶۱ هجري قمري، چهلمين روز شهادت حضرت اباعبدالله الحسين (ع)، امام سوم شيعيان و زمان بازگشت اهل حرم حضرت از شام (دمشق) به مدينه است.
7401/ 6133/