۱۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۴۳
کد خبر: 81862306
۰ نفر
كارگاه فيلم عباس كيارستمي در كوبا

تهران- ايرنا- عباس كيارستمي سومين ورك شاپ خود، تحت عنوان ورك شاپي براي مولفان را كشور كوبا برگزار مي‌كند.

به گزارش هصر سه شنبه گروه فرهنگي ايرنا، عباس كيارستمي فيلم‌ساز 75 ساله بين‌المللي سينماي ايران، كارگاهي ده روزه در كشور كوبا برگزار مي‌كند.
اين سومين ورك‌شاپ كيارستمي تحت عنوان «ورك‌شاپي براي مولفان» است كه دو مورد قبلي در بوگوتاي كلمبيا و بارسلوناي اسپانيا برگزار شده بود. در اين كارگاه، 35 دانشجو در كلاس كيارستمي پذيرفته شده و فرصت اين را خواهند داشت تا زير نظر مستقيم كيارستمي فيلم كوتاه بسازند.
بر اساس گزارش گروه هنر و تجربه، كريستينا سانچز، كه خودش يكي از شاگردان كيارستمي در كارگاه بارسلونا بوده در تدارك برپايي اين ورك‌شاپ آموزشي در كوبا است.
طبق گفته سانچز، كيارستمي پس از رسيدن به شهري كه ورك‌شاپ در آن برگزار مي‌شود، يك روز را به گشتن در سطح شهر و يادگيري در مورد جامعه و محيط آن مي‌پردازد و سرآخر يك موضوع را براي كارگاه انتخاب مي‌كند.
در كارگاه بارسلونا اين موضوع «دريا»، و در بوگوتا هم «دانشگاه» بوده است. آخر كار نيز هنرجويان كلاس ده روز فرصت دارند تا بر اساس تم مطرح شده از سوي كارگردان ايراني، يك فيلم كوتاه را نويسندگي، كارگرداني و تدوين كنند.
قرار است تا اين كارگاه در مدرسه‌اي كه گابريل گارسيا ماركز، نويسنده فقيد كوبايي تاسيس كرده برگزار شود و كيارستمي از اين نويسنده بزرگ، تجليل به عمل آورد. كيارستمي در سال 2014، و تنها سه هفته قبل از مرگ ماركز در نامه‌اي ستايش آميز، از علاقه خود براي همكاري با اين نويسنده نوشته بود.
فراهنگ**9246**1569