شرط های ایران برای همكاری با شركت های ایتالیایی

تهران- ایرنا- قائم ‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل گفت «وجود شریك‌های داخلی و صادرات كالا به سایر بازارها»، «انتقال فناوری در طراحی، مهندسی، ساخت، مدیریت و بهره‌برداری» و «تامین مالی كامل پروژه‌ها از سوی شریك خارجی» سه شرط همكاری ایران با شركت‌های ایتالیایی است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «اصغر فخریه كاشان» در دیدار با هیات اقتصادی ایتالیا به ریاست «كارلو كالندا» قائم ‌مقام وزیر توسعه اقتصادی این كشور، افزود: امروز ایران به عنوان كشوری بدون بدهی های خارجی و دارای جمعیت تحصیلكرده و زیربناهای مناسب نسبت به كشورهای همسایه به همكاری با شركت های خارجی نیازمند است.
فخریه كاشان كه رئیس شورای هماهنگی و سیاستگذاری تامین مالی خارجی پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی است، همكاری با ایتالیا را نیازمند رعایت سه شرط یاد شده دانست و افزود: این سه شرط ایران برای همكاری با شركت‌های ایتالیایی است.
وی درباره تفاهم بانك مركزی ایران با موسسه بیمه ساچه ایتالیا گفت: در صورت برقراری رابطه بانكی و لغو تحریم ها شاهد افزایش همكاری های دو كشور در بخش های مختلف اقتصادی خواهیم بود.

** ساچه پس از عملیاتی شدن برجام می‌آید
قائم ‌مقام وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا بر اولویت این كشور به توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با ایران اشاره كرد و گفت: دولت ایتالیا قصد دارد این اقدام را با عنایت به شرایط دشوار منطقه تحقق بخشد و در این راستا در جلسه‌ با رئیس كل بانك مركزی ایران با موسسه بیمه ساچه ایتالیا تمامی اقدام های اجرایی در این زمینه به پس از عملیاتی شدن برجام موكول شد.
به گزارش ایرنا، حجم مبادلات تجاری ایران و ایتالیا سالیانه به یك میلیارد و 500 میلیون دلار می رسد و دو كشور درصددند پس از لغو تحریم های غرب علیه ایران، حجم مبادلات تجاری خود را به هفت میلیارد دلار در سال افزایش دهند.


** تامین 500 هواپیما، 128 هزار كامیون و 48 هزار اتوبوس در برنامه ده‌ساله وزارت راه و شهرسازی
همچنین قائم ‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل تاكید كرد انجام پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی در یك دوره پنج تا 10 ساله به 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیازمند است.
وی گفت: وزارت راه و شهرسازی ایران برای 10 سال آینده تامین 500 فروند هواپیما با هزینه‌ای بالغ بر 50 تا 60 میلیارد دلار، 128 هزار دستگاه كامیون و 48 هزار دستگاه اتوبوس را با هدف صرفه‌ جویی در مصرف سوخت در دستور كار خود قرار داده است.
قائم ‌مقام وزیر راه و شهرسازی، ساخت پنج شهر تازه، پنج فرودگاه بین‌المللی، 10 هزار كیلومتر مسیر ریلی و چندین هزار كیلومتر آزادراه و تجهیز و ارتقای دو بندر بزرگ بین‌المللی ایران را از دیگر برنامه های این وزارتخانه اعلام كرد.
وی یادآوری كرد: برقی كردن خط آهن تهران- مشهد، ساخت خط آهن قزوین- رشت- انزلی- آستارا، اجرای طرح توسعه بندرهای چابهار، شهید رجایی و امام خمینی(ره) و پروژه‌های مربوط به فرودگاه‌های مهرآباد، اهواز و اصفهان، ایجاد یك مركز لجستیك در فرودگاه امام خمینی(ره)، ایجاد كریدور حمل و نقلی بین ایران، تركمنستان، ازبكستان، ارمنستان و عمان و تامین بالگردهای ناوگان اورژانس هوایی از دیگر طرح ‌های آماده ایران برای سرمایه‌گذاری های خارجی است.
اقتصام(1)1108**1961