شهرسوخته نيازمند توجه بازديدكنندگان داخلي و خارجي است

زاهدان- ايرنا- مديركل امور پايگاه هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور گفت: شهرسوخته براي جذب بيشتر بازديدكنندگان داخلي و خارجي نيازمند برنامه ريزي درست از سوي دست اندركاران است.

به گزارش ايرنا فرهاد عزيزي روز سه شنبه در آيين اعطاي حكم رسمي مدير پايگاه شهر سوخته در زاهدان اظهار داشت: توجه به اين منطقه به عنوان يك سايت تاريخي در اولويت كاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور قرار دارد.
وي ادامه داد: بايد تمام دست اندركاران به منظور نشان دادن ارزش هاي اين سايت تاريخي با يكديگر متحد باشند و با تلاش خود آن را به جهان معرفي كنند.
وي افزود: زيرساخت هاي علمي، پژوهشي و رفاهي اين سايت تاريخي بايد آماده شود تا نه تنها مردم سيستان و بلوچستان بلكه افراد خارج از استان و كشور نيز بتوانند از آن بازديد داشته باشند.
مديركل امور پايگاه هاي سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري تصريح كرد: برنامه ريزي ها بايد به گونه اي باشد كه در مسير اهداف مشخص شده براي اين سايت تاريخي گام برداشته شود.
عزيزي بيان كرد: مسئولان بايد همواره در نظر داشته باشند كه شهر سوخته يك اثر ملي و جهاني است.
وي اظهار داشت: با توجه به در نظر گرفتن مصلحت هاي اين سايت جهاني، هم اينك فردي فرهيخته با توانايي كار در اين حوزه به عنوان مدير پايگاه شهر سوخته معرفي شده است.
در پايان اين آيين حكم مديريت شهر سوخته به روح الله شيرازي عضو هيات علمي دانشگاه سيستان و بلوچستان كه از سال 1388 در شهر سوخته فعاليت داشته است اعطا شد.
لازم به ذكر است كه چند روز قبل اين حكم به طور شفاهي توسط مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سيستان و بلوچستان ابلاغ شده بود.
شهر سوخته واقع در 160 كيلومتري شمال زاهدان سال قبل به عنوان تنها سايت تاريخي ايران اسلامي در فهرست آثار جهاني ثبت شد.
محوطه باستاني شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از ميلاد، توسط مهاجراني كه از چهار گوشه به آن مهاجرت كرده اند، بنا شده است.
تاكنون با انجام چندين فصل كاوش آثار و اشياي مختلفي از جمله نخستين چشم مصنوعي، نخستين انيميشن، نخستين جراحي جمجمه انسان، نخستين شبكه فاضلاب شهري جهان از محوطه هاي مسكوني و قبرستان شهرسوخته كشف شده است.
نكته بسيار مهم كه موجب شگفتي باستان شناسان شده تاكنون هيچ سلاح جنگي در اين شهر پر رونق و جنب و جوش و فعال در پنج هزار سال پيش، بدست نيامده است و اين خود نشان دهنده سكونت مردماني صلح جو و آرام در آن است.
7311/3042/6081/ 1257