امام جمعه گرگان: وابستگی اقتصاد به نفت باید بتدریج كاهش یابد

گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت: امروز باید به سمتی حركت كنیم كه اتكاء اقتصاد كشور به نفت بتدریج كاهش یابد و از وابستگی به نفت خارج شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا آیت اله سیدكاظم نورمفیدی در دیدار با طلاب مكتب الزهرا (س) گرگان افزود: اقتصاد كشور باید طوری باشد كه فراز و نشیب های جهانی نتواند به آن آسیبی وارد كند، نفت سرمایه ای برای آیندگان است، وابستگی اقتصاد به نفت اصلا درست نیست و سرمایه نباید بیهوده برداشت و خرج شود.
نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار كرد: در كشور، سرمایه های فراوانی وجود دارد كه باید در زمینه اقتصاد فعال شود، البته باید شرایط سرمایه گذاری نیز فراهم باشد تا سرمایه به كار بیافتد تا چرخش آن باعث سودآوری و از مازاد آن برای تولید سرمایه استفاده شود.
آیت اله نورمفیدی ادامه داد: سرمایه باید از نفت مستقل باشد، باید تولید گسترش یافته و صادرات زیاد شود و واردات در حد نیاز و متعارف صورت گیرد.
نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: باید تولیدات ایرانی وارد بازارهای جهانی شود، كاری كه امروز چین در دنیا انجام داده، باید یكی از برنامه های ما برای رشد و ترقی كشور باشد.
آیت اله نورمفیدی با یادآوری هفته بسیج و ارتباط آن با اقتصاد گفت: روزی سمت و سوی فعالیت بسیج، جنگ و دفاع بود اما امروز جهت بسیج باید تولید و اقتصاد باشد و همه اهل تولید شوند.
به گفته امام جمعه گرگان اساس و اصل اقتصاد مقاومتی برنامه های كلان است، وقتی می گوییم تولید یعنی حتی روستاییان باید بار دیگر تولیدات خود را احیاء كنند،
آیت اله نورمفیدی با یادآوری این كه باید درس بخوانیم و عالم شویم، اما تولید هم جزء دین است تصریح كرد: روحانیت باید به مسئله تولید و ترویج آن توجه جدی داشته باشد و بسیجیان نگاه شان به سازمان بسیج نگاه امامی و رهبری باشد.
نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری خطاب به طلاب حاضر در جلسه گفت: وظیفه شما تبلیغ، ترویج، رشد و پیشرفت از نظر علمی و آشنایی با سبك زندگی و رشد دیگران است.
آیت اله نورمفیدی در ادامه با تاكید بر این كه جایگاه ایران در دنیا ارتقاء یافته است گفت: منزلت ایران در دنیا قابل مقایسه با گذشته نیست و ایران اسلامی در جایگاه بسیار خوبی قرار گرفته است.
امام جمعه گرگان یادآور شد: ممكن است بسیاری افراد فقط سختی های جامعه و مشكلات اقتصادی و بیكاری را ببینند و این موضوع باعث بی تفاوتی آن ها شود، اما این مشكلات نباید باعث شود ما از موفقیت های كشور غافل شویم.
آیت اله نورمفیدی هوشیاری آگاهان نسبت به این مسایل را وظیفه آنان عنوان كرد و گفت: ما مشكلات را نفی نمی كنیم و می دانیم انواع و اقسام كمبودها در جامعه ما وجود دارد، اما این نباید باعث شود ما از برخی مسائل غافل باشیم.
نماینده ولی فقیه در گلستان در ادامه به حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ایران اشاره كرد و گفت: این كه یك مقام قدرتمند خارجی وارد ایران می شود و بدون هیچ تشریفات و مستقیم به دیدار مقام معظم رهبری می رود نشان دهنده این است كه جایگاه كشور در دنیا متفاوت است و آن ها كه مسائل ایران را زیر ذره بین قرار می دهند از این مسئله خیلی چیزها را متوجه می شوند.
آیت اله نورمفیدی با اعتقاد به قابل قیاس نبودن منزلت جمهوری اسلامی ایران در زمان فعلی با گذشته گفت: شرایط فعلی كشور بی سابقه است و ایران در جایگاهی قرار گرفته كه هم ردیف ابرقدرت ها شده است.
امام جمعه گرگان یادآور شد: مشكلات هست اما وقتی اساس محكم باشد مشكلات حل می شود و واقعیت این است كه در هر شرایطی مشكلات وجود دارد.
آیت اله نورمفیدی مهمترین مسئله كشور را مشكلات اقتصادی عنوان كرد و افزود: البته دولت تلاش دارد مشكلات را برطرف كند و تمام هم و غمش این است كه مسائل اقتصادی را به جایی برساند.
3014/6159