توسعه واحدهاي گلخانه اي پايتخت با فناوري كشورهاي اروپايي

تهران- ايرنا- رييس سازمان جهاد كشاورزي استان تهران از جهش در توسعه واحدهاي گلخانه اي با انتقال دانش و فناوري كشورهاي اروپايي خبر داد و گفت: در اين راستا با شركت هاي فرانسوي و مجاري براي توسعه واحدهاي گلخانه اي در استان تهران مذاكراتي داشته ايم.

علي اشرف منصوري عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: توسعه واحدهاي گلخانه اي با هدف افزايش توليد و افزايش بهره وري درمنابع آب و خاك در دستور كار سازمان جهاد كشاورزي استان تهران قرار دارد.
وي بيان كرد: استان تهران به جهت وضعيت آب و هوايي مناسب در زمينه توسعه واحدهاي گلخانه اي بسيار ظرفيت دارد و به همين منظور وزارت جهاد كشاورزي 10 هزار ميليارد ريال تسهيلات بانكي را در اختيار استان تهران قرار داد.
وي ادامه داد: وزارت جهاد كشاورزي اخيرا با ابلاغ خط اعتباري 20هزار ميليارد ريالي تسهيلات براي توسعه واحدهاي گلخانه اي از طريق جذب سرمايه گذاران بخش خصوصي در سراسر كشور فراهم كرده است.
رييس سازمان جهاد كشاورزي استان تهران خاطرنشان كرد: با نمايندگان شركت هاي فرانسوي و مجاري در جهت ايجاد واحدهاي گلخانه اي در استان تهران مذاكراتي انجام شد كه مقرر شد در صورت مذاكرات نهايي با سرمايه گذاران ايراني در جهت ايجاد واحدهاي گلخانه اي مدرن، انتقال دانش فني، تامين تجهيزات مربوطه و صادرات محصولات گلخانه اي به خارج از كشور فعاليت داشته باشند.
وي تاكيد كرد: اين شركت ها در كشورهاي فرانسه، ارمنستان، تركيه، آذربايجان و مكزيك در زمينه توليد محصولات گلخانه اي فعاليت خوبي داشتند.

**افزايش 12 برابري توليد در فضاي گلخانه نسبت به فضاي آزاد
منصوري در ادامه به مزاياي ايجاد واحدهاي گلخانه اي اشاره كرد و گفت: ميزان توليد در هر هكتار فضاي گلخانه برابر با 12 هكتار در كشت‌هاي آزاد است.
وي تاكيد كرد: كشور به سبب خشكسالي‌هاي اخير، كاهش بارندگي و آب‌هاي زير زميني در معرض نابودي قرار گرفته و بديهي است تنها راه توسعه محصولات كشاورزي كشت‌هاي گلخانه‌اي است.
رييس سازمان جهادكشاورزي استان تهران تصريح كرد: ميزان توليد در هر هكتار فضاي گلخانه برابر با 12 هكتار در كشت‌هاي آزاد است و از طرفي اين امر مي‌تواند علاوه بر حداكثر بهره وري توليد و مصرف آب شرايط ايجاد اشتغال رونق و توسعه اقتصادي را فراهم كند.
وي با بيان اينكه كشت‌هاي گلخانه در تمامي نقاط كشور امكان پذير است گفت: گلخانه فضايي است كه دما، سرما، گرما و رطوبت در آن قابل كنترل است اما دربرخي نقاط به سبب سرما و گرما تنها مصرف انرژي بيشتر خواهد شد اما مي‌توان گفت در همه نقاط كشور و استان تهران امكان كشت‌هاي گلخانه‌اي وجود دارد.
منصوري ادامه داد: با توجه به دو هزار و 600 هكتار سطح كشت در تهران بحث توسعه واحدها گلخانه‌اي در اين استان بسيار حائز اهميت است به طوري كه از مجموع دوميليارد تومان تسهيلات واحدهاي گلخانه‌اي يك ميليارد تومان آن براي هزينه‌هاي واحدهاي گلخانه‌اي در تهران توافق شده است.
تهرام/7243//1348