وال استریت ژورنال: اوپك آماده اعتراض به عربستان است

تهران- ایرنا- مجله «وال استریت ژورنال» آمریكا نوشت: ایران و دیگر اعضای سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) قصد دارند در نشست چهارم دسامبر (سیزدهم آذر) وزیران نفت، به عربستان فشار بیاورند تا تولید را كاهش دهد اما بعید است سیاست اوپك عوض شود.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا، وال استریت ژورنال اعلام كرد: اوپك در آستانه پرتنش ترین نشست خود در سالیان گذشته قرار دارد و پس از یك سال تولید زیاد نفت از سوی این گروه، فشار بر عربستان برای كاهش تولید در حال شكلگیری است.
پارسال سازمان كشورهای صادركننده نفت با راهبرد حفظ سطح تولید نفت برای به دست آوردن سهم بازار و فشار آوردن بر رقیبان ضعیف تر در آمریكا و جاهای دیگر كه به رهبری عربستان به تصویب رسیده بود، بازارها را شگفت زده كرد.
اما در كنار اعضایی كه طرفدار سیاست كاهش قیمتند، اعضای دیگر مانند ایران این تصمیم را اشتباه می دانند و خود را آماده می كنند در نشست این هفته اوپك عربستان را برای كاهش سقف تولید این سازمان، زیر فشار قرار دهند.
نارضایتی از سیاست كنونی اوپك حتی داخل عربستان نیز در حال شكلگیری است اما دور از ذهن است كه عربستان در این زمینه نرم شود.
تغییر سیاست اوپك از كنترل قیمت های نفت به دفاع از سهم بازار، تا اندازه ای به دلیل نگرانی عربستان از افزایش تولید ایران به محض لغو تحریم ها بود اما نتیجه احتمالی این سیاست تداوم اشباع بازار و ارزانی قیمت نفت است.
«دومنیك كریچلا» تحلیلگر موسسه مدیریت انرژی در نیویورك، هفته گذشته در یادداشتی برای وال استریت ژورنال نوشت: بازارها همچنان با مازاد روبرویند و هنوز این احتمال بالا است كه قیمت نفت بار دیگر به سطح حداقلی برسد.
در جریان فروپاشی قیمت نفت كه از ژوئن 2014 میلادی (خرداد 1393) آغاز شد، قیمت نفت برنت از نزدیك به 115 به 45 دلار در هر بشكه كاهش یافت.
تنش ها داخل اوپك در حالی بالا می گیرد كه عربستان سعودی با شكستن ركورد تولید، در حال تشدید مازاد عرضه نفت در بازارهاست.
قیمت نفت خام به دلیل مازاد عرضه تمایل به كاهش دارد و میانگین قیمت نفت در سال 2015 میلادی تا 56 دلار در بشكه رسید؛ در حالی كه این رقم در سال 2014 میلادی معادل 97 دلار در هر بشكه بود.
این مساله وضع مالی برخی اعضای اوپك مانند ونزوئلا، الجزایر و آنگولا را بشدت خراب كرده است و توانایی این كشورها برای حفظ سطح تولید را تهدید می كند.
در نشست این هفته انتظار می رود ایران از عربستان بخواهد تولید افزون بر 10 میلیون بشكه در روز خود را كاهش دهد.
«علی كاردور» رئیس سرمایه گذاری شركت ملی نفت ایران، شنبه گذشته به وال استریت ژورنال گفت: در نشست آینده اوپك، وزیر نفت ایران به عربستان تاكید خواهد كرد تولید خود را كاهش دهد.
همچنین انتظار می رود ونزوئلا، نیجریه و آنگولا نیز از خواسته كاهش تولید حمایت كنند.
عربستان سعودی كه سال های طولانی به عنوان یك تولیدكننده نوسانی عمل كرده (یعنی با كم و زیاد كردن تولید، قیمت را در سطح مورد نظر خود نگه داشته است) و با این كار در مواقع لزوم از بازار حمایت كرده است، این بار به نظر نمی رسد سیاست حفظ سطح تولید را رها كند.
راهبرد تازه عربستان، راه حل بلندمدتی است كه برای متوقف كردن تولید غیراوپكی ها مانند آنهایی كه نفت بستر دریا یا شن های نفتی را استخراج می كنند، طراحی شده است. تصور می شود این تولیدكنندگان به قیمت های بالاتری نیاز دارند تا بتوانند به تولید ادامه دهند.
مقام‌های سعودی به طور خصوصی بر این نكته اذعان دارند كه تداوم ارزانی نفت این كشور را به كاهش برخی هزینه های خود وادار و تاكنون فشار زیادی بر اقتصاد این كشور وارد كرده است.
به نوشته وال استریت ژورنال، مقام نفتی یكی از كشورهای خلیج فارس گفت: آنها گزینه هایی را در نظر می گیرند زیرا نارضایتی رو به افزایشی در عربستان سعودی در زمینه كاهش قیمت نفت وجود دارد.
اما تحلیلگران و مقام ها می گویند دور از ذهن است عربستان تا پیش از ژوییه 2016 میلادی (تیر 1395) به كاهش تولید اقدام كند یعنی زمانی كه ایران احتمالا قادر به بازگشت به بازار نفت است و تاثیر این بازگشت بر قیمت ها آشكار می شود.
پاسخ پرسش ها در مورد تقاضا بویژه آنها كه در مورد كاهش نرخ رشد اقتصادی چین- بزرگ ترین مصرف كننده انرژی در جهان- مطرح است نیز بعدها مشخص خواهد شد.

** نشست داغ و افزایش سقف تولید به 31 میلیون بشكه در روز
به نوشته وال استریت ژورنال، نماینده یكی از كشورهای حاشیه خلیج فارس عضو اوپك گفت: نشست آینده اوپك احتمالا نشست داغی خواهد بود اما اوپك روند خود را تغییر نخواهد داد مگر اینكه غیر اوپك نیز خود را متعهد به كاهش تولید كند.
مقام های سعودی به درخواست وال استریت ژورنال برای مصاحبه پاسخ ندادند.
تحلیلگران می گویند عربستان احتمالا اكنون برای كاهش اثرهای نامطلوب ارزانی نفت منابع كافی دارد.
نمایندگان اوپك گفته اند مهمترین نتیجه نشست آینده، افزایش سقف تولید اوپك تا نزدیك به 31 میلیون بشكه در روز خواهد بود تا برای پیوستن دوباره اندونزی به گروه جا باز شود؛ اقدامی كه تعادل عرضه و تقاضای جهان را تغییر نخواهد داد.
سقف كنونی تولید اوپك 30 میلیون بشكه در روز است.
مقام های كشورهای حاشیه خلیج فارس عضو اوپك گفته اند می خواهند قیمت های نفت بدون رسیدن به سطحی كه تولید را برای تولیدكنندگان پرهزینه مقرون به صرفه كند، بین 60 تا 80 دلار در هر بشكه تثبیت شود.
اما تحلیلگران معتقدند رسیدن به چنین تعادلی مشكل است. بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی (IEA)، امسال سرمایه گذاری ها در بخش اكتشاف و تولید نفت در سطح جهان 20 درصد كاهش پیدا كرده و به سطحی رسیده است كه در سال 2011 میلادی تجربه شده بود.
بر پایه اعلام مدیریت اطلاعات انرژی آمریكا (EIA)، تولید این كشور از ماه آوریل (فروردین) تاكنون نزدیك به 500 هزار بشكه در روز كاهش یافته است. در ماه اكتبر (مهرماه) تولید نفت آمریكا بالغ بر 9 میلیون و یكصد هزار بشكه در روز بود.
بانك «دی.ان.بی» نروژ هفته گذشته در یادداشتی به وال استریت ژورنال اعلام كرد فقط كاهش چشمگیر و برنامه ریزی نشده تولید غیراوپك می تواند آغاز سناریویی باشد كه در آن قیمت نفت سرانجام افزایش یابد.
بانك دی.ان.بی همچنین نوشت: تولیدكنندگانی مانند بریتیش پترولیوم (BP) و شل (shell) می گویند هزینه های عملیاتی خود را كاهش داده اند تا تولید نفت در قیمت های پایین نیز برایشان سودآور باشد. این امر می تواند سرآغاز دوره ای باشد كه در آن سطح قیمت ها كمتر از چیزی است كه عربستان سعودی انتظار داشت.
به نوشته این بانك، اگر همه این شركت ها به كاهش هزینه های عملیاتی خود موفق شوند، قیمت معمول نفت ممكن است حتی كمتر نیز بشود.
قیمت نفت خام آمریكا برای تحویل در ماه ژانویه (دی‌ ماه) جمعه گذشته در پایان معاملات بازار نایمكس این كشور به 41 دلار و 71 سنت در هر بشكه رسید، در حالی كه هر بشكه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن به قیمت 44 دلار و 86 سنت در هر بشكه خرید و فروش شد.
به گفته تحلیلگران، عامل دیگری كه قیمت نفت را پایین نگه می دارد، جنگ قیمت میان اعضای اوپك است. در آسیا رقابت ها بشدت اوج گرفته است و عربستان و كویت برای جلب مشتری حتی پرداخت هزینه های انتقال و بیمه نفتكش ها را نیز تقبل می كنند.

** چشم انداز كنونی بازار نفت، آزمایشی برای آسیب پذیرترین اعضای اوپك
بر اساس مطالعه ای كه بتازگی از سوی مركز «خط مشی جهانی نت» در دانشگاه كلمبیا انجام شده است، تولید ونزوئلا كه بزرگ ترین ذخیره نفت خام جهان را در اختیار دارد و نزدیك به 95 درصد درآمد سالیانه آن از محل فروش نفت به دست می آید، از سال 2008 میلادی تاكنون نزدیك به 350 هزار بشكه در روز كاهش یافته و به دو میلیون و 600 هزار بشكه در روز رسیده است.
آنگولا مجبور شده است یك چهارم بودجه سال 2015 خود را بكاهد.
مقام نفتی یك كشور حاشیه خلیج فارس كه خواست نامش ذكر نشود، گفت: هیچ كس از شرایط موجود خوشحال نیست. طول دوره ارزانی نفت از آنچه در آغاز تصور می شد، طولانی تر شده است و همه می خواهند قیمت هر چه زودتر بالا برود.
اقتصام(6)1063**1961