سخنگوی كرملین: روسیه اطلاعات تجارت گسترده نفتی داعش را علیه تركیه افشا نمی كند

مسكو - ایرنا - «دیمیتری پسكوف» سخنگوی كاخ كرملین اعلام كرد كه روسیه اطلاعات خود از تجارت گسترده نفتی داعش را علیه مقامات تركیه را افشا نمی كند.

به گزارش ایرنا، موضع امروز (سه شنبه) روسیه كه اطلاعات موجود برای افشاگری علیه مقامات تركیه استفاده نخواهد شد، پس از آن اعلام می شود كه «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری این كشور در واكنش به اتهام مطرح شده علیه آنكارا تاكید كرده است، در صورت اثبات همكاری تركیه در خرید نفت از داعش، از سمت خود كناره گیری خواهد كرد.
پسكوف افزوده است: اطلاعات مربوط به خرید نفت داعش ما را در مبارزه با تروریست ها كمك خواهد كرد.
روسیه در راهبرد تازه خود حمله های هوایی بیشتر را به شاهرگ حیاتی و درآمدساز داعش یعنی نفت، كه با عرضه گسترده و پرحجم سالانه حدود 800 میلیون دلار درآمد كسب می كند، در دستور كار قرار داده است.
پیش تر نیز «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری و «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه گفته بودند اطلاعات كسب شده نشان می دهد داعش با خریداران نفت در تركیه معامله نفتی دارد.
پوتین رییس جمهوری روسیه در این باره تاكید كرده است كه تركیه هواپیمای روسی سوخو-24 را برای دفاع از مسیر قاچاق نفت از سوریه سرنگون كرد.
پوتین در این باره افزوده است: دلایلی كافی داریم كه اعلام كنیم تصمیم برای سرنگونی هواپیمای نظامی روسی در سوریه برای دفاع از مسیرهای قاچاق نفت به تركیه گرفته شد. دفاع از تركمن های سوریه بهانه ای بیش نیست.
شبكه تلویزیونی خبری روسیه 24 نیزدر این رابطه گزارش داده است: تركیه با گروه تروریستی داعش معامله نفتی می كند و روزانه 4/5 میلیون دلار نفت از این گروه تروریستی خریداری می كند.
پسكوف همچنین درباره اخبار و اطلاعات انتشار یافته در زمینه همكاری تركیه در تجارت چند میلیارد دلاری نفتی با داعش از منابع سوریه و عراق، گفت: اطلاعاتی در مورد علاقه پسر رئیس جمهوری تركیه به تجارت نفتی وجود دارد.
لاوروف نیز از سازمان ملل خواسته است تا گزارش كاملی در باره تجارت نفتی داعش، خریداران و همچنین مسیر انتقال و كشورهای دریافت كننده به شورای امنیت این سازمان ارائه دهد.
لاوروف گفت: رییس جمهوری روسیه بارها واقعیت ها را در این باره اعلام كرده و تصاویر مربوط به این تجارت غیرقانونی را نیز به شركای خود در نشست اخیر جی 20 آنتالیا در تركیه ارائه كرده است.
وی اظهار كرد: زمانی كه نیروی هوا فضای روسیه شروع به بمباران اهداف نفتی تروریست ها در سوریه كرد، تركیه
از این اقدام به شدت عصبانی شد.
آنكارا بارها متهم شده كه در برابر اقدام های گسترده شركت ها و بازرگانان این كشور، خریداران غربی نفت داعش، استفاده از خاك تركیه برای انتقال محموله های نفتی و تصفیه نفت خام در پالایشگاه های این كشور سكوت می كند.
«اسماعیل حقی پكین» رییس سابق اداره اطلاعات ارتش تركیه نیز در این باره گفت: با توجه به اینكه جنگنده روسی ساقط شده توسط نظامیان تركیه ای نیت خصمانه نداشته است، اكنون این خطر وجود دارد كه رئیس جمهوری روسیه برای پاسخ به این اقدام و مستند به اطلاعات تجارت نفتی داعش، آنكارا را به دادگاه بین المللی بكشاند.
وی افزوده است: روسیه در واكنش به این موضوع، می تواند برای مراجعه به دادگاه بین المللی لاهه از اطلاعات فروش نفت داعش از طریق خاك تركیه استفاده كند و آمریكا هم از فعالیت های آنكارا در منطقه اطلاعات دارد.
مقام سابق تركیه ای افزود: روسیه از خریداران نفت داعش و اینكه نفت كجا ارسال می شود و چگونگی تحویل پول ها و بسیاری مسائل دیگر آگاه است و در همین حال، شاید آمریكا هم به تاكتیك شانتاژ متوسل شود.
وی گفت: پوتین در برابر اقدامات آنكارا و واكنش واشنگتن، می تواند این پرسش را مطرح كند كه «نفت استخراجی داعشی ها به چه ترتیبی از خاك شما (تركیه) منتقل و پول ها به چه كسانی تحویل می شود؟ كه ممكن است آنكارا به دادگاه بین المللی لاهه كشانده شود و در این صورت وضعیت واقعاً دشوار خواهد شد.»
پكین در باره این كه آیا ممكن است، آنكارا از معاملات نفتی با داعش بی خبر باشد؟، گفت: به احتمال قوی نفت داعش از خطوط انتقال نفت رسانی ما می گذرد و بخشی از آن با تانكرها حمل و سپس تصفیه می شود كه تمامی مسیر عبور این محموله های نفتی به طور كامل آشكار است.
وی ادامه داد: در تركیه سازمان «MASAK» یا شورای رسیدگی به جنایات مالی وجود دارد كه در باره چگونگی تحویل نفت و پول های حاصله از فروش، گیرندگان و چگونگی پولشویی داده های زیادی دارد، ولی با چشمان بسته می گویند «ما پول لازم داریم».
«محمدعلی ادیب اوغلو» نماینده سابق حزب جمهوریخواه در مجلس تركیه هم در این باره گفته است: یكی از بزرگترین منابع تامین نیازهای مالی تروریست ها، بویژه داعش، فروش نفت است كه با همكاری افراد نزدیك به برخی از بلندپایه ترین مقام های اقلیم كردستان عراق و در چارچوب منافع شركت های آمریكایی، روانه تركیه می شود.
«جان كریاكو» مامور سابق سازمان جاسوسی آمریكا (سیا) نیز در این باره گفت: داعش با برقرار كردن خط لوله انتقال نفت از عراق به تركیه، درآمد سرشاری كسب می كند. داعش توانسته با ایجاد ارتباط بین منابع نفتی اشغال شده در عراق و خاك تركیه، تجارت نفتی خود را با خریداران نفت گسترش دهد.
براثر شلیك موشك جنگنده تركیه به بمب افكن روسی كه سه شنبه گذشته رخ داد، هواپیمای در حال بمباران مواضع شبه نظامیان و تروریست های مخالف دولت سوریه بر فراز این كشور سرنگون شد، اما دو خلبان آن موفق به خروج از هواپیما شدند كه یكی از آنان قبل از فرود توسط شبه نظامیان كشته شد و دیگری توسط یگان های كماندویی روسیه و سوریه از منطقه خارج شد.
اروپام**1516**1599