فایننشال تایمز: گروه داعش 'دیوانه‌وار' به دنبال خرید اسلحه و مهمات است

لندن - ایرنا- روزنامه فایننشال تایمز روز سه‌شنبه در گزارشی با اشاره به سیستم پیچیده گروه تروریستی داعش برای تهیه سلاح از بازار سیاه به نقل از یك دلال محلی اسلحه نوشت: آنها 'دیوانه‌وار' به دنبال خرید سلاح و مهمات هستند.

به گزارش ایرنا، فایننشال تایمز افزود: گروه داعش كه تقریبا یك‌سوم از خاك عراق و در حدود نیمی از خاك سوریه را در اختیار دارد، برای خرید سلاح و مهمات شمار زیادی از دلالان بازار سیاه كه مورد تایید این گروه هستند، در چارچوب یك سیستم پیچیده عرضه و تقاضا به كار گرفته است.
این روزنامه نوشت: یكی از این دلالان اسلحه كه در داخل قلمرو گروه تروریستی داعش فعالیت دارد، فردی به اسم مستعار 'ابوعلی ' است، كه در این مورد می‌گوید: 'آنها مثل دیوانگان، سلاح می‌خرند. آنها این خرید را هر روز انجام می‌دهند. صبح . بعد ازظهر و شب .'
فایننشال تایمز افزود: این گروه كه 'ثروتمندترین' گروه تروریستی جهان شمرده می‌شود، به دنبال تصرف شهر موصل در تابستان سال 2014 میلادی، مقادیر زیادی سلاح به ارزش صدها میلیون دلار به غنیمت گرفت و بعد از آن نیز در جریان پیروزی‌های دیگرش مقادیر دیگری سلاح به دست آورد. این تسلیحات شامل تانك‌های 'آبرامز' ساخت آمریكا، تفنگ‌های 'ام 16'، سكوهای پرتاب خمپاره' ام كی -19 40' میلی‌متری كه( از ارتش عراق به غنیمت گرفته‌شده ) و تفنگ‌های ام -46، 130 میلی‌متری روسی است.
این روزنامه نوشت: اما دلالان اسلحه می‌گویند كه به‌رغم سلاح‌های به غنیمت گرفته‌ شده، گروه داعش هنوز نیازمند به مهمات از جمله گلوله‌های كلاشینكف، سلاح‌هایی با كالیبرهای متوسط ، گلوله‌های ضدتانك و به میزان كمتر موشك‌انداز و گلوله‌های مخصوص تك‌تیراندازها است.
فایننشال تایمز افزود: اما محاسبه دقیق تجارت مولتی میلیون دلاری مهمات گروه تروریستی داعش سخت است. به گفته دلالان و افرادی جنگجویی كه مورد گفت‌وگو قرارگرفته‌اند، در اوایل سال جاری میلادی، زدوخوردهای صورت گرفته در خطوط اول جبهه‌های نزدیك به شرق شهر دیرالزور ، یكی از میدان‌ها نبرد گروه داعش، ماهانه حداقل به مهماتی به ارزش حداقل یك‌میلیون دلار نیاز داشته است. در عملیات یك‌هفته‌ای در ماه دسامبر گذشته در نزدیكی فرودگاه همان منطقه، نیازمند مهماتی به ارزش یك‌میلیون دلار بوده است.
این روزنامه نوشت: نیاز داعش به مهمات، بازتابی از تاكتیك‌های جنگی این گروه است: داعش عمدتاً به بمب‌های كامیونی، حملات انتحاری و مواد انفجاری در پیشروی‌ها و عقب‌نشینی‌های خود تكیه می‌كند. جنگ با كلاشینكف و مسلسل‌های سوار شده بر روی خودروها، به‌تنهایی در یك روز به هزاران گلوله نیاز است. جنگجویان می‌گویند، كامیون‌های حامل مهمات هرروز به خطوط مقدم می‌روند و بار خالی می‌كنند.
فایننشال تایمز نوشت: برای تامین این نیازهای تسلیحاتی، داعش یك شبكه پیچیده لجستیكی ایجاد كرده كه به گفته جنگجویان بسیار حساس بوده و شورای عالی نظامی داعش كه بخشی از سیستم فرماندهی این گروه است، به‌طور مستقیم بر آن نظارت می‌كند و این دقیقاً شبیه همان شیوه‌ای است كه داعش تجارت نفت خود را كه منبع اصلی درآمدی آن شمرده می‌شود، كنترل می‌كند.
این روزنامه می‌افزاید: بهترین منبع مهمات برای داعش، دشمنان این گروه هستند. شبه‌نظامیان طرفدار دولت در عراق بخشی از مهمات خود را به دلالان بازار سیاه می‌فروشند و این مهمات سپس به داعش فروخته می‌شود. داعش در این زمینه بر رقبای خود در سوریه نیز حساب باز كرده است.
فایننشال تایمز به نقل از 'ابو عمر' یكی از دلالان اسلحه، اضافه كرد: ما می‌توانیم از عراقی‌ها، معارضین ، سوری‌ها و حتی اگر بخواهیم از اسراییلی‌ها هم سلاح بخریم .
این روزنامه نوشت: فرماندهان داعش اوراق شناسایی مهر شده ای را برای دلالان اسلحه كه رسما از سوی دو تن از اعضای شاخه امنیتی این گروه تایید شده‌اند، صادر كرده‌اند كه به آنها اجازه می‌دهد آزادانه تردد كنند البته تا وقتی تنها مشتری آنها داعش باشد.
فایننشال تایمز افزود: 'جهادی‌ها' دارای قابلیت فراوانی در جابجایی مهمات در طی نبردها دارند. در شمال عراق، پیشمرگ های كرد اسنادی در مورد انتقال سلاح و مهمات از سوی این گروه به دست آورده‌اند كه حاكی از این مساله است.
این روزنامه همچنین با اشاره به شنود مكالمات اعضای گروه داعش با مقرهای خود توسط پیشمرگ های كرد نوشت: اعضای این گروه اغلب از كلمات استعاره‌ای چون 'كباب'، ' جوجه‌كباب' و یا 'سالاد' برای مهمات موردنیازشان استفاده می‌كنند.
فایننشال تایمز افزود: 'ابو احمد' یك دلال اسلحه در این مورد می‌گوید: منظور از كباب احتمالا مسلسل‌های سنگین و یا منظور از سالاد مهمات مربوط به كلاشینكف است.
فایننشال تایمز اضافه كرد: 'ابو احمد' می‌گوید: با دور شدن اعضای گروه داعش از مرز تركیه (به سبب عملیات جنگنده‌های ائتلاف) قیمت مهمات نیز افزایش یافته است. داعش برای ایجاد رقابت و پایین آوردن قیمت مهمات مجوزهای بیشتری را صادر كرده است.
این روزنامه افزود: محلی‌ها می‌گویند: بیشتر مهمات از سوریه می‌آید .حامیان داعش در كشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس نیز مهمات برای گروه‌های معارض تحت حمایت خود به مرز تركیه ارسال می‌كنند. جنگجویان فاسد بخشی از این مهمات را به دلالان محلی می‌فروشند. مرزهای استانی در ادلب و حلب هم‌اكنون به بزرگ‌ترین بازار سیاه در سوریه تبدیل ‌شده‌اند.
فایننشال تایمز نوشت: ابو احمد می‌گوید: برخی از دلالان به‌رغم اینكه از داعش متنفر هستند اما به خاطر كسب سود، به این مساله اهمیتی نمی‌دهند. دلالان از شبكه‌ای از راننده‌ها و قاچاقچیان برای پنهان كردن مهمات در كامیون‌ها توزیع‌كننده میوه و سبزی‌ها و مصالح ساختمانی استفاده می‌كنند.
این روزنامه به اشاره به پیدا شدن هرگونه سلاحی در بازار سیاه در این منطقه، نوشت : در منطقه‌ای كه فرصت‌های اقتصادی چندانی وجود ندارد، متوقف كردن تجارت اسلحه مساله ای بسیار چالش‌برانگیز بشمار می‌آید.
اروپام**5**1552