افخمی راد: برای ساخت هتل به سرمایه گذاران لبنانی زمین می دهیم

تهران - ایرنا - رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینكه لبنانی‌ها در زمینه توریسم، هتل‌داری و خدمات مسافرتی پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند، گفت: آمادگی داریم، زمین مورد نیاز برای ساخت هتل در نمایشگاه بین‌المللی تهران را در اختیار آنان قرار دهیم.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ولی الله افخمی راد امروز (سه شنبه) در نشستی با هیات بازرگانی لبنان، به تشریح ظرفیت های سرمایه گذاری در ایران پرداخت و گفت: از لحاظ قانونی، در ایران مزایایی برای توسعه سرمایه‌گذاری خارجی در نظر گرفته شده است. وی ادامه داد: سرمایه گذارانی كه در مناطق آزاد ایران سرمایه گذاری كنند، مشمول معافیت های مالیاتی 20 ساله می شوند؛ البته در صورت واردات كالا از این مناطق به داخل كشور، باید هزینه‌های گمركی پرداخت كنند.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، ابراز امیدواری كرد با توافق هسته ای ایران و كشورهای 1+5، حجم تجارت ایران و لبنان سه برابر افزایش یابد و به 300 میلیون دلار در سال برسد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینكه لبنانی‌ها در زمینه توریسم، هتل‌داری و خدمات مسافرتی پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند، افزود: آمادگی داریم، زمین مورد نیاز برای ساخت هتل در نمایشگاه بین‌المللی تهران را در اختیار آنان قرار دهیم.
وی افزود: سازمان توسعه تجارت متولی پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی است و در این رهگذر، مایلیم از تجارب لبنان نیز استفاده كنیم.
افخمی‌راد با یادآوری اینكه ایران در شرایط تحریم توانست روی پای خود بیایستد و در بخش های مختلف فنی و مهندسی متكی به توان داخلی شود، گفت: ایرانی ها در خارج از مرزها جایگاه مناسبی پیدا كرده اند و لبنانی‌ها می‌توانند با حضور در ایران و شركت در نمایشگاه‌های ایران، از نزدیك به توانمندی‌های ایرانی‌ها پی‌ببرند و از ظرفیت‌های موجود استفاده كنند.
وی ابراز امیدواری كرد كه این نشست سرآغازی برای اقدامات عملی 2 كشور در حوزه تجاری باشد، زیرا ایران و لبنان برخلاف حوزه اقتصادی، در حوزه سیاسی روابطی دیرینه با یكدیگر دارند.
«فواد زمكحل» رئیس انجمن بازرگانان لبنان نیز در این دیدار با تاكید بر اینكه با هیاتی 26 نفره متشكل از نمایندگان بیش از 100 شركت مطرح لبنان به كشورمان سفر كرده است، ابراز امیدواری كرد كه اظهارات دوطرف به عمل تبدیل شود.
وی گفت: ما بخش خصوصی لبنان محسوب می‌شویم و به طور قطع به وعده‌ها و اظهارات خود عمل می‌كنیم؛ ضمن اینكه برخی از ما برای نخستین بار به ایران سفر كرده‌ایم و از پیشرفت كشورتان شگفت زده شده‌ایم.
زمكحل افزود: ما برای مطلع شدن از توانمندی‌های ایران به تهران سفره كرده ایم و مطمئنیم ایران نقش بسزایی در اقتصاد و تجارت منطقه ایفا خواهد كرد؛ بنابراین امیدواریم با كشف فرصت‌های همكاری، روابط تجاری و اقتصادی خود را گسترش دهیم.
اقتصام(1)**9189** 2023