یافته های یك نظرسنجی: آفریقای جنوبی در صدر كشورهای فاسد قاره آفریقا

تهران – ایرنا – سازمان شفافیت بین الملل امروز (سه شنبه) با اشاره به روند افزایشی فساد مالی در قاره آفریقا اعلام كرد كه آفریقای جنوبی در صدر فهرست كشورهایی قرار دارد كه شهروندانشان معتقدند وضعیت در سال میلادی گذشته بدتر از قبل شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس گزارش سازمان شفافیت بین الملل، 83 درصد از شهروندان آفریقای جنوبی كه در نظرسنجی این سازمان شركت كردند معتقدند كه فساد در سال گذشته افزایش یافته است.
در این فهرست پس از آفریقای جنوبی، غنا و نیجریه قرار دارند.
در هر 28 كشوری كه مورد نظرسنجی قرار گرفتند، پلیس، مدیران بازرگانی، مقام های دولتی و دادگاه ها در زمره افراد و نهادهای فاسد قرار دارند.
این نظرسنجی همچنین نشان می دهد كه در طول دوره انتشار بیماری ابولا در لیبریا و سیرالئون، فساد یكی از عوامل دخیل در روند كند پاسخگویی دولت به این همه گیری بوده است.
بر اساس تحقیق انجام شده، در هر دو كشور نرخ ارتشا بسیار بالا است و تصور می شود بخش عمومی نیز در سطوحی بالا درگیر فساد باشد.
این گزارش اضافه می كند كه 58 درصد از تمامی شهروندان منطقه جنوب صحرای آفریقا كه در نظر سنجی شركت كردند معتقد هستند كه میزان رشوه خواری در حال افزایش است.
بوتسوانا با 54 درصد نظر مثبت نسبت به تلاش دولت در مبارزه با رشوه خواری در وضعیت بهتری قرار دارد.
تنها 20 درصد از شهروندان آفریقای جنوبی میزان فساد در این كشور را نسبت به قبل بدون تغییر می دانند.
آفریقای جنوبی طی سال های اخیر با فساد مقام های عالی رتبه و رسوایی های متعدد روبرو بوده است كه از جمله آن ها می توان به هزینه بالای نوسازی محل اقامت جاكوب زوما رییس جمهوری این كشور اشاره كرد.
دیوید لوییس مدیر اداره نظارت بر فساد كه یك سازمان ضد رشوه خواری در آفریقای جنوبی است به خبرگزاری فرانسه گفت: مردم از این كه این هزینه های سنگین را بخشی از فساد دولتی می بینند بسیار خشمگین هستند.
ماداگاسكار با 9 درصد در پایین تر قسمت این فهرست قرار دارد.
خاورم**9156**1010