۱۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۰۳
کد خبر: 81862043
۰ نفر
خبرگزاری فرانسه: بازار نفت منتظر تصمیم ایران است

تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه نوشت: بازار نفت آسیا در حال حاضر راكد مانده است و منتظر تشكیل نشست سازمان كشورهای صادركننده نفت - اوپك - و اعلان تصمیم گیری ایران در مورد افزایش تولید نفت خام خود است.

خبرگزاری فرانسه نوشت: بهای نفت خام صبح روز سه شنبه در بازارهای آسیا افزایش یافت، اما بازار همچنان نگران افزایش عرضه است و به نظر نمی رسد روش های اصلاحی سازمان كشورهای صادركننده نفت - اوپك - چاره ساز این وضعیت باشد.
صبح روز سه شنبه در بازارهای مبادلات الكترونیك آسیا، قیمت نفت خام سبك شیرین برای تحویل در ژانویه با 33 سنت افزایش به 41 دلار و 94 سنت در هر بشكه رسید.
همچنین قیمت هر بشكه نفت خام دریای «برنت» كه شاخص نفت خام اروپا است نیز برای تحویل در ماه ژانویه با 23 سنت افزایش به 44 دلار و 79 سنت در هر بشكه رسید.
تحلیلگران نفتی عنوان می كنند كه قیمت نفت خام همچنان پایین است، زیرا سرمایه گذاران منتظر هستند ببینند كه «اوپك» تغییرات لازم را در تولید ایجاد می كند.
به گفته كارشناسان نفتی، بازار در حال حاضر راكد است و منتظر تشكیل نشست «اوپك» است. قرار است در این نشست، ایران اهدافش را برای افزایش تولید نفت اعلام كند.
خبرگزاری فرانسه نوشت: با چشم انداز رفع تحریم ها، ورود ایران به بازاری كه هم اینك هم بیش از حد در دریای تولید غرق است، اتفاق خوشایندی برای بهای نفت نیست. نفت از سال 2014 تاكنون 60 درصد از ارزش خود را از دست داده است.
دیگر علامت ناامید كننده بازار، ركود در تولید صنعتی چین است كه آمار آن صبح سه شنبه منتشر شد. تولید صنعتی چین در ماه نوامبر كندترین شتاب خود را در مدت سه سال گذشته تجربه كرد.
این مشكل، خبر از تنگی نفس دومین اقتصاد بزرگ جهان و نخستین مصرف كننده انرژی كره زمین می دهد.
طبق اعلام اداره ملی آمار سنگاپور، شاخص رسمی مدیریت خرید كه شاخص اصلی فعالیت است به میزان 6/49 است كه از سطح پیش بینی شده اقتصاددانان پایین تر است.
شاخص بالاتر از 50، علامت پیشرفت فعالیت صنعتی است.
دوشنبه شب گذشنه در بازار مبادلات نیویورك، «نیمكس»، قیمت نفت خام سبك شیرین به میزان شش سنت كاهش یافت و به 65/41 دلار رسید.
دوشنبه شب در بازار لندن نیز قیمت نفت خام برنت 25 سنت كاهش یافت و به 61/44 دلار در بازار مبادلات بین قاره ای رسید.
آساق**1591**1488**1545