هشت واحد توليدي در زمينه فرآوري زيتون در استان قزوين فعاليت دارند

قزوين - ايرنا - مدير صنايع كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين گفت: در حال حاضر هشت واحد توليدي در زمينه فرآوري زيتون در استان مشغول به فعاليت هستند.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين سيد آبرودات مصلايي افزود: اين واحدهاي فعال در زمينه فرآوري زيتون ظرفيت توليد دو هزار و 500 تن روغن زيتون و يكهزار و 180 تن كنسرو زيتون را دارند.
وي اظهاركرد: در سال جاري نيز از اواسط شهريور مراحل برداشت و فرآوري زيتون كنسروي آغاز و متعاقب آن فرآيند روغن كشي زيتون در منطقه در حال انجام است.
مصلايي تصريح كرد: در راستاي برنامه ساماندهي و ارتقاي سطح سلامت واحدهاي فرآوري سنتي زيتون كنسروي در استان - طرح جامع سلامت استان- تفاهم نامه هاي همكاري بهداشتي با معاونت هاي غذا و دارو و بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي استان منعقد شده است.
مدير صنايع كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين تصريح كرد: تاكنون بيش از 50 فقره مجوز مشاغل خانگي و هشت فقره جواز تاسيس صادر شده كه پس از انجام مراحل كاري و حقوقي مربوطه، وارد چرخه فرآوري بهداشتي مي شوند.
مصلايي، سطح زير كشت باغات زيتون استان را هشت هزار و 850 هكتار برآورد كرد كه از اين ميزان پنج هزار و 650 هكتار سطح بارور و و سه هزارو 200 هكتار غيربارور است.
به گفته وي زيتون در بين محصولات باغي استان رتبه دوم را دارد و از نظر سطح زير كشت رتبه ششم كشوري را به خود اختصاص داده است .
وي ادامه داد: منطقه طارم سفلي در استان قزوين با سابقه طولاني كشت زيتون و آشنايي مردمان منطقه با كاشت و فرآوري اين محصول، يكي از قطب هاي مهم توليد زيتون در كشور مي باشد.
مصلايي، ميزان توليد زيتون در سال گذشته را 14هزار و 125 تن اعلام كرد و گفت: در سال گذشته استان قزوين رتبه سوم توليد زيتون كشور را به خود اختصاص داده كه متوسط ميزان عملكرد زيتون چهار هزار كيلوگرم بوده كه در رتبه پنجم كشوري را به خود اختصاص داده است .
وي خاطرنشان كرد: در استان بيش از 10 رقم زيتون كاشت مي شود كه 85 درصد آن را ارقام زرد و روغني است و از ساير ارقام بومي مي توان به رقم شنگه، ماري، چرچنگي و گرد و ارقام عمده خارجي آربكين، كرونايكي، مانزانيلا و كنسرواليا اشاره كرد.
بخش طارم سفلي به مركزيت شهر سيردان يكي از بخش هاي شهرستان قزوين است كه از شمال با استان زنجان، از جنوب با شهر لوشان و از شمال شرقي با شهر منجيل در ارتباط است و بجز زيتون، محصول انار اين بخش نيز شهرت جهاني دارد كه به كشورهاي عراق، تركيه، قطر و امارات صادر مي شود.
7390/ 6128