۱۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۴۸
کد خبر: 81861880
۰ نفر
ابتلای 71درصد زنان مبتلابه اچ.آی.وی ازهمسر

تهران - ایرنا - رئیس اداره كل كنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی دلیل ابتلای 71 درصد زنان مبتلا به اچ.آی.وی/ ایدز را از طریق همسران آنان عنوان كرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، عباس صداقت روز سه‌شنبه در نخستین جشنواره ترویج زایمان طبیعی اظهاركرد:‌ شوهران این زنان به دلیل اینكه خودشان به اچ.آی.وی مبتلا هستند، این ویروس را از طریق رابطه جنسی محافظت نشده به همسر خود منتقل كرده اند.
صداقت، ایدز را تنها یك عفونت ندانست بلكه این معضلی عنوان كرد كه با مسائل پیچیده‌ای همچون اعتیاد در ارتباط است.
وی، این موضوع را نیازمند مداخلات جدی دانست و اینكه آگاهی دختران ،‌پیش از دواج نسبت به مسائلی همچون اعتیاد به عنوان یكی از علل ابتلا به اچ. آی. وی/ ایدز را بسیار مهم دانست.

**تولد نوزادان مبتلا به اچ.آی.وی
صداقت به نوزادانی اشاره كرد كه از مادران مبتلا به اچ.آی .وی / ایدز به دنیا می آیند.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی تاكید كرد : كارشناسان و پزشكان در مواجهه با زنان باردار باید همواره احتمال ابتلای مادر به اچ.آی.وی را در نظر بگیرند و هنگام مراجعه او، آزمایش ایدز را لحاظ كنند.
وی ادامه داد: اگر مداخلات درست كارشناسانه برای مادر مبتلا وجود داشته باشد، احتمال اینكه عفونت به فرزندش منتقل شود به كمتر از 2 درصد خواهد رسید.
وی در این رابطه توضیح داد: مداخلات علمی در ابتدای بارداری، هنگام زایمان و پس از زایمان می‌تواند از تولد نوزاد مبتلا به اچ .آی. وی جلوگیری كند و حداقل، نوزاد سالم به دنیا بیاید.
صداقت تاكید كرد: تمام این مراحل و خدمات از سوی وزارت بهداشت به‌صورت رایگان در اختیار مادران قرار می‌گیرد.

**تفاوت آمار جهانی مبتلایان با آمار منطقه
رئیس اداره ایدز در بخش دیگری از سخنانش اظهار كرد كه شمار مبتلایان به اچ.آی.وی/ ایدز در جهان از سال 2000 كاهش یافته است؛ این در حالی است كه این موضوع در سطح منطقه شمال آفریقا و مدیترانه شرقی متفاوت است.
این كارشناس ایدز از دلایل مهم این موضوع را مسایل اجتماعی همچون عدم آگاهی، وضعیت اقتصادی، سن ازدواج و طلاق اعلام كرد.
به گزارش ایرنا، علی اكبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اخیرا اعلام كرد كه بیش از 50 هزار مبتلا به اچ.آی.وی/ایدز در كشور ناشناخته مانده اند و می توانند ویروس ایدز را گسترش دهند.
سیاری افزود: در زمان حاضر تخمین زده می شود كه بین 80 تا 90 هزار تن در كشور با اچ آی وی زندگی می كنند این در حالی است كه فقط 29 هزار و 414 مبتلا در كشور شناسایی شده اند و بیش از 50 هزار تن نیز ناشناخته اند.
نخستین جشنواره ترویج زایمان طبیعی امروز در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران برگزار شد.
اجتمام(3)** 3377 ** 3053**1776