۹ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۴۹
کد خبر: 81860924
۰ نفر
مدرس، الگويي ارزشمند براي ملت و نمايندگان مجلس

مشهد- ايرنا- آيت الله شهيد مدرس الگو و اسوه ارزشمندي براي ملت، مجلس شوراي اسلامي، سياستمداران، حق طلبان و از شخصيتهايي است كه شجاعانه در برابر استبداد داخلي، سلطه بيگانه و هجوم فرهنگ غرب ايستادگي كرد.

به گزارش ايرنا، دهم آذرماه در سالنامه جمهوري اسلامي ايران مزين به نام شهيد بزرگواري است كه انقلاب به او و مبارزاتش دين سنگيني دارد.
شهيد آيت الله 'سيد حسن مدرس' يكي از چهره هاي درخشان و ابرمردي بي همتا در تاريخ انقلاب اسلامي ايران است كه پيكر مطهرش اينك در كاشمر خفته است.
شجاعت تحسين برانگيز شهيد مدرس، بدانديشان، طاغوتيان و زمامداران خودسر را درمانده كرد و بيگانگان را به حقارت واداشت كه از فرط درماندگي و استيصال او را تبعيد و خونش را بر زمين ريختند اما خون پاك او ملت را برانگيخت و نسخه طاغوت و طاغوتيان را درهم پيچيد.
شهيد مدرس در تمام طول عمر خود ساده زيستي، تواضع و قناعت را شيوه زندگي خود قرار داد و از طريق عبادت، دعا و راز و نياز با خدا كمالات معنوي را به دست آورد و به چهره اي ماندگار در تاريخ اين سرزمين تبديل شد.
اين شهيد فرزانه در سال 1248 شمسي در 'سرابه كچو' اردستان از توابع اصفهان متولد شد و در 14 سالگي به منظور ادامه تحصيل علوم ديني رهسپار اصفهان گرديد.
مدرس در طول اين مدت در حضور آيات عظام سيدمحمد باقر درچه اي و شيخ مرتضي ريزي و ديگر اساتيد در فقه و اصول به درجه اجتهاد رسيد و پس از اتمام تحصيلات در اصفهان وارد نجف اشرف شد و از محضر علماي نجف از جمله آيت الله ميرزاي شيرازي كسب فيض نمود.
وي پس از بازگشت از نجف و اقامت در اصفهان ضمن تدريس با عوامل ظلم و اجحاف به مردم به ستيز برخاست و با اعمال و رفتار زورمداران مخالفت كرد.
وي فعاليت سياسي خود را با عضويت در انجمن مقدس ملي اصفهان آغاز نمود.
مخالفت مدرس با صمصام السلطنه كه مخارج قوا و خسارات جنگ با استبداد قاجار را به عنوان غرامت از مردم اصفهان آن هم با ضربات شلاق طلب نمود، باعث شد صمصام السلطنه دستور توقيف و تبعيد مدرس را صادر كند اما وقتي ماجراي تبعيد اين فقيه به گوش مردم اصفهان رسيد، مردم كسب و كار خود را تعطيل و به دنبال مدرس حركت كردند.
اين وضع كارگزاران صمصام السلطنه را به شدت نگران كرد و خشم مردم، حاكم اصفهان را ناگزير به تسليم نمود.
مدرس در بيان حق شجاع بود و چون در اصل دوم متمم قانون اساسي ايران پيش بيني شده بود قوانين مصوب مجلس شوراي ملي زير نظر هياتي از علما و مجتهدان طراز اول باشد، اين شهيد در دوره دوم مجلس از سوي فقها و مراجع تقليد به عنوان مجتهد طراز اول معرفي و به همراه چهار نفر از مجتهدان ديگر به مجلس رفت.
شهيد مدرس دامنه فعاليتهاي سياسي خود را گسترش داد اما به دليل فشارهاي سياسي حكومت جور ماندن وي در مجلس تا دور سوم دوام نياورد.
عضويت در كميته دفاع ملي و مخالفت با قرارداد 1919 كه اختيار امور مالي و نظامي ايران را به دست مستشاران انگليسي مي داد از فعاليتهاي سياسي وي قبل از كودتاي سوم اسفند ماه 1299 بود.
در واقعه كودتاي سوم اسفند، مدرس به عنوان آزاديخواه حبس و تبعيد را متحمل شد و پس از عزل سيدضياء طباطبايي دوباره به مجلس شوراي ملي راه يافت و به عنوان نايب رئيس مجلس شوراي ملي انتخاب شد.
در دوره پنجم مجلس شوراي ملي و دوران پراهميت تاريخ مشروطه كه با تغيير سلسله قاجار و روي كار آمدن رضاخان همراه بود مدرس در مجلس مخالفت علني خود را با سياستهاي رضاخان اعلام كرد كه اين مخالفت به سوء قصد نافرجام، تبعيد و حبس وي انجاميد.
استبداد رضاخاني كه تاب شنيدن سخنان شجاعانه و بي پرواي مدرس را نداشت شب 16 مهر ماه 1307 وي را دستگير و به خواف تبعيد كرد.
آيت الله مدرس پس از 9 سال اسارت در خواف به دنبال اجراي نقشه رضاشاه روانه كاشمر شد و در غروب 27 رمضان 1356 قمري مطابق با دهم آذر 1316 شمسي به شهادت رسيد.

* آرامگاه شهيد مدرس در كاشمر
اينك آرامگاه اين شهيد در كاشمر به عنوان زيارتگاه عاشقان معرفت و شيفتگان حقيقت هر سال پذيراي خيل مسافران و زائران از گوشه و كنار كشور است.
مردم كاشمر و شهرستان هاي اطراف آن گرايش و علاقه خاصي به شهيد عرصه تلفيق دين و سياست دارند و به اين سيد اولاد پيامبر (ص) با ديده احترام و ارادت مي نگرند.
مسافران و زائران حضرت علي ابن موسي الرضا (ع) نيز در مسير عبور از اين زيارتگاه به محضر اين شهيد بزرگوار عرض ارادت مي كنند.

* مدرس از نگاه امام خميني (ره)
در ميان فقها، علما و مجتهداني كه امام خميني (ره) به تعظيم و تكريم آنان پرداخته است، شايد هيچ كس بيش از آيت الله شهيد مدرس مورد تجليل قرار نگرفته باشد.
امام راحل به سبب عظمتي كه براي اين انسان مبارز قائل بود در 28 شهريور 1363 دستور بازسازي مزار شهيد مدرس را صادر كرد.
رهبر معظم انقلاب نيز در سال 1373 طي حكمي مديريت آرامگاه آيت الله شهيد سيد حسن مدرس را در قالب موسسه آستان مبارك حسين بن موسي الكاظم (ع) در طبس به نماينده ولي فقيه در استان خراسان و توليت آستان قدس رضوي تفويض نمودند.

* توسعه برنامه هاي فرهنگي و عمراني زيارتگاه شهيد مدرس
مديرعامل موسسه آستان حسين بن موسي الكاظم (ع) و زيارتگاه آيت الله شهيد مدرس در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت: بركات حكم رهبر معظم انقلاب در سايه مديريت موفق اسلامي بسيار زود نمايان شد به طوري كه با تشكيل يك هيات اجرايي، توسعه اين دو آستانه در راستاي ترويج فرهنگ اسلامي و تقويت باورهاي ديني انجام گرفت.
حمزه سپهريان افزود: در اين راستا سازماندهي موقوفات شهرستان هاي كاشمر و طبس، 18 مجتمع فرهنگي رفاهي و نمازخانه ميان راهي در مسير زائران حضرت ثامن الحجج (ع) بيش از پيش مورد توجه قرار گرفت.
وي بيان كرد: اينك با گذشت دو دهه از زمان تاسيس اين موسسه گامهاي عميق و موثر فرهنگي در اين زمينه برداشته شده به گونه‌ اي كه آستان حسين بن موسي الكاظم (ع) و زيارتگاه شهيد مدرس به عنوان قطب بزرگ ديني و ميراث فرهنگ معنوي در منطقه محسوب مي‌ شود.
وي گفت: زيارتگاه شهيد مدرس سالانه پذيراي سه ميليون زائر و مسافر است كه ايام نوروز و تابستان اوج حضور زائران در اين زيارتگاه است.
سپهريان افزود: طي سال هاي گذشته در بخش عمراني توسط آستان قدس رضوي فعاليت هاي چشمگيري در زيارتگاه شهيد آيت الله مدرس انجام شد كه از آن جمله مي توان به اجراي طرح جامع مجتمع فرهنگي شهيد آيت الله مدرس به مساحت 10 هكتار و همچنين تملك و خريد 23 هزار مترمربع اراضي واقع در محدوده طرح جامع اشاره كرد.
وي بيان كرد: هم اكنون وسعت اين مجموعه بيش از 25 هزار مترمربع است كه پنج هزار و 500 مترمربع زيربنا داشته و فضاسازي صحن ها و آبنما نيز 20 هزار مترمربع است.
وي گفت: ساخت و راه اندازي صحن جنوبي شامل زائرسرا، سوئيت، آشپزخانه عمومي، سالن هاي اجتماعات براي برگزاري مراسم مختلف، نصب چهار پايه چراغ سنگي و آبنماي سنگي در اين صحن با كاشي كاري متنوع در ايوان ها از ديگر فعاليت هايي است كه طي چند سال اخير در اين راستا انجام شده است.
وي محوطه سازي و ايجاد فضاي سبز در صحن شمالي و ورودي زيارتگاه به مساحت هشت هزار مترمربع براي اسكان زائران، فراهم كردن امكانات رفاهي، بهسازي مزار شهدا و احداث سالن چند منظوره با مساحت دو هزار مترمربع با همكاري مجلس شوراي اسلامي را از ديگر فعاليت هاي عمراني آستان قدس رضوي در زيارتگاه شهيد مدرس برشمرد.

* برنامه هاي سالگرد شهادت شهيد مدرس در كاشمر
مدير زيارتگاه آيت الله شهيد سيد حسن مدرس از برگزاري دهها برنامه به مناسبت سالگرد شهادت اين بزرگمرد عرصه دين و سياست خبر داد.
محمد يعقوبي گفت: قرائت دعاي روحبخش كميل با دعوت از مداحان كشوري و اقامه نماز جمعه در ششم آذر ماه از جمله برنامه هايي بود كه با حضور گسترده مردم در جوار آرامگاه شهيد مدرس برگزار شد.
وي افزود: محفل ادبي شهيد آيت الله مدرس نيز براي اولين بار هشتم آذر ماه با مشاركت دانشگاه پيام نور كاشمر برگزار شد كه در آن شخصيت هاي ادبي و شعراي برجسته كشور حضور داشتند.
وي برگزاري محفل انس با قرآن كريم با حضور قاريان بين المللي و اعزامي از آستان قدس رضوي را در 9 آذر ماه از ديگر برنامه هاي هفتاد و هشتمين سالگرد شهادت آيت الله مدرس ذكر كرد.
يعقوبي با اشاره به برگزاري مراسم سالروز شهادت آيت الله مدرس با حضور نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، مسئولان كشوري و استاني در كاشمر اظهار كرد: اين مراسم 10 آذر ماه در جوار زيارتگاه شهيد مدرس برگزار مي شود.
وي گفت: رونمايي از كتاب 'گلواژه هاي ماندگار' و تمبر اختصاصي شهيد مدرس، اهداي دستخط شهيد مدرس به موزه اين عالم رباني توسط نوه گرامي ايشان از جمله برنامه هاي اجرايي در اين روز است.
وي همچنين چاپ ويژه نامه 'ماه مجلس' در روزنامه قدس و توزيع پنج هزار بسته فرهنگي را از ديگر برنامه ها به مناسبت بزرگداشت شهيد مدرس برشمرد.
يعقوبي افزود: پخش مستقيم دعاي ندبه از شبكه اول سيما در 13 آذر ماه از جوار زيارتگاه شهيد آيت الله مدرس نيز از ديگر برنامه هاي بزرگداشت هفتاد و هشتمين سالگرد شهادت آيت الله شهيد مدرس مي باشد.
وي اظهار كرد: علاوه بر برگزاري مسابقه اينترنتي از طريق وب سايت اين مجتمع، بروشوري نيز در زمينه اتحاد ملت و دولت و ديدگاه ‏هاي شهيد مدرس تهيه شده است.
مركز شهرستان 195 هزار نفري كاشمر در 228 كيلومتري جنوب غرب مشهد قرار دارد.
7489 / 7497 / 6053/1772