افزایش 80 درصدی ورود گردشگران مجار به ایران

تهران- ایرنا- رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گفت: ورود گردشگران مجارستانی به ایران در هشت ماه اول سال 94 نسبت به سال گذشته 80 درصد رشد داشته است.

مسعود سلطانی فر روز دوشنبه در حاشیه امضای هشت سند همكاری بین ایران و مجارستان كه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و نخست وزیر مجارستان در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعد آباد تهران برگزار شد، در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: بسیاری از مردم مجارستان علاقمند هستند كه به ایران سفر كنند و با جاذبه های گردشگری كشور ایران آشنا شوند.
وی به روند رو به رشد ورود گردشگران مجارستانی در چند سال اخیر اشاره كرد و یادآور شد: آمار این گردشگران در هشت ماه اول سال 94 رشدی 80 درصدی داشته است.
معاون رییس جمهوری اظهار امیدواری كرد: در راستای توسعه فعالیت گردشگری این روند توسعه یابد.
به گزارش ایرنا، نخست وزیر مجارستان پس از 27 سال به همراه هیاتی عالیرتبه به تهران سفر كرده است.
اولین قطار گردشگری لوكس اروپایی از كشور مجارستان به نام عقاب طلایی بود كه 70 مسافر را در سه دوره متوالی در اواخر مهر ماه 93 برای بازدید از جاذبه های گردشگری به جمهوری اسلامی ایران منتقل كرد كه بازتاب گسترده ای نیز در محافل رسانه ای داخل و خارج داشت.
جمهوری مجارستان در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق جزو كشورهای اروپای شرقی بود كه از اردوگاه شرق خارج و روند نزدیكی به غرب را با سرعت پیگیری كرد.
تلاش گسترده دولتمردان این كشور برای نزدیكی با غرب و انجام اصلاحات گسترده سیاسی و اقتصادی‏، منجر به الحاق این كشور به ناتو در مارس 1999 و اتحادیه اروپایی در می 2004 میلادی شد. مجارستان در سال 2007 میلادی وارد حوزه شنگن شد.
مجارستان مدتی است كه رویكرد نگاه به شرق را در فعالیت های سیاسی و اقتصادی خود مد نظر قرار داده و همكاری بیشتر با كشورهای شرقی از جمله ایران، چین، كره جنوبی، ژاپن را مورد توجه قرار داده است.
اقتصاد مجارستان عمدتا بر صنعت بنا شده و مصنوعات این كشور بر پایه خودرو، الكترونیك، داروسازی، نرم افزار، سخت افزار، فناوری اطلاعات، محصولات كشاورزی و محصولات غذایی استوار است.
سیام**1497** 1336