گردهمایی پرشور عزاداران اربعین حسینی در استانبول

استانبول-ایرنا- در آستانه اربعین حسینی مراسم با شكوهی از سوی انجمن شیعیان تركیه، در منطقه شیعه نشین حالكالی استانبول با حضور ابوذر ابراهیمی ‌تركمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش ایرنا، ابراهیمی تركمان در جمع هزاران تن از عزاداران اربعین حسینی در استانبول قیام امام حسین (ع) را به عنوان اوج كرامت انسانی دانست.
وی با بیان اینكه اصلی‌ترین هدف نهضت امام حسین (ع)، هدایت انسان و نجات بشر از جهالت و ضلالت بود، گفت: امام حسین (ع) به جای آنكه دنیا و زینت دنیا را داشته باشد و به جای آنكه حیات بی‌اثر داشته باشد، ترجیح داد كه مومن باشد، بنده خدا باشد و عبد صالح خداوند باشد.
وی همچنین با بیان اینكه امام حسین (ع) خود را از خویش جدا كرد و به خدا سپرد تا مردم را متوجه كند كه در پس ظاهر دین، باطنی هم وجود دارد، تاكید كرد: قیام امام حسین (ع) اوج كرامت انسانی است. امام حسین (ع) در كربلا با گذشت از همه چیز فهماند كه ظاهر دین، باطنی دارد و نباید از باطن دین غفلت كنیم. باطن دین هدایت بشر به سوی خداست.
ابراهیمی در ادامه سخنان خود با اشاره به آیاتی از قرآن كریم بیان كرد: در قرآن كریم سه راه برای هدایت ذكر شده است: كوشش در راه خدا، ایمان به خدا و اطاعت عملی از اوامر خداوند. در كربلا همه این سه راه اتفاق افتاد.
وی در پایان سخنان خود با اظهار اینكه خشونت و افراط‌گرایی در زمان ما از جنس همان كاری است كه دشمنان امام حسین (ع) در كربلا انجام دادند، بیان كرد: پیرو اهل بیت (ع) باید پیرو صلح و مدارا و عقل باشد. امروز در اینجا جمع شده ایم تا بگوییم یا حسین، تو جان خود و خاندانت را در راه هدایت ما فدا كردی، ای كاش در كربلا بودیم و جانمان را در راه حمایت از تو فدا می كردیم.

*شیعیان هیچگاه بسوی افراط گرایی نرفته‌اند .
در ادامه این مراسم حجت الاسلام حسن كارابولوت، رئیس اتحادیه علمای شیعه تركیه در سخنانی با اشاره به جستجوی حضرت هاجر برای یافتن آب برای فرزندش حضرت اسماعیل (ع) و تسلیم شدن ایشان به خواست خداوند به حادثه كربلا پرداخت و گفت: اگر امروز امام حسین (ع) و اهداف قیام آن حضرت به خوبی شناخته شود شاهد حوادث تروریستی نخواهیم شد.
وی سپس به مظلومیت پیروان اهل بیت (ع) در طول تاریخ اشاره كرد و اظهار كرد: شیعیان همواره پیرو و رهرو مكتب اهل بیت(ع) بوده و هیچگاه بسوی افراط گرایی نرفته‌اند.
در ادامه صلاح الدین اوزگوندوز رهبر شیعیان تركیه در سخنانی ضمن آرزوی قبولی عزاداریهای شیعیان گفت: اربعین چهلمین روز حادثه عاشوراست، جابر بن عبداله انصاری خود را با زحمت بسیار به مراسم چهلم شهدای كربلا رسانید و این موضوع یكی از اماره های وقوع این حادثه می باشد و این موضوع در منابع اهل سنت نیز ذكر شده است.
وی در ادامه با اشاره به مسائل روز تركیه و سیاستهای آمریكا در منطقه بر ضرورت حفظ اتحاد و مبارزه با تروریسم تاكید كرد.
در این مراسم هم چنین از آن دسته از رسانه‌های گروهی تركیه‌ كه در پوشش رسانه‌ای مراسم عاشورای حسینی در استانبول نقش فعالی داشتند، تقدیر به عمل آمد.
خاورم ** 2010**1144