۹ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۵۰
کد خبر: 81860234
۰ نفر
فرماندار: گردو بايد نماد تويسركان بماند

تويسركان- ايرنا- فرماندار تويسركان با اشاره به اينكه استان همدان يكي از بزرگترين قطب هاي توليد گردو در كشور است تصريح كرد: در عين حال گردو بايد به عنوان نماد و برند ويژه تويسركان حفظ شود.

حبيب موميوند دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: درست است كه ديگر شهرستان هاي استان همدان از محصول گردو برخوردارند اما عمده توليد گردو و مرغوبيت ملي و جهاني آن مربوط به شهرستان تويسركان است.
وي اضافه كرد: انتظار مي رود امور مرتبط با توليد گردو با محوريت تويسركان با برخورداري از پنج هزار و 500 هكتار باغ، در استان و حتي كشور پيگيري شود.
موميوند اظهار كرد: معيشت و اقتصاد بيش از 70 درصد مردم شهرستان تويسركان به طور مستقيم و غير مستقيم با محصول گردو گره خورده و براي تقابل با مشكلات اين حوزه بايد برنامه ريزي هاي هدفمند و كارشناسانه در دستور كار قرار بگيرد.
وي با انتقاد از عملكرد ضعيف مركز تحقيقات گردوي شهرستان تويسركان تصريح كرد: از عملكرد اين بخش در سالهاي اخير در تويسركان گله مند هستيم زيرا خروجي موثر و كاربردي از فعاليت هاي آنها مشاهده نمي شود.
به گفته موميوند اگر ايستگاه مطالعات گردوي تويسركان به هنگام و به صورت كارشناسانه وارد عمل مي شد، نمي بايست سرمازدگي به 90 درصد از باغ هاي گردوي شهرستان در سال جاري خسارت وارد كند.
وي بر استفاده حداكثري از ظرفيت بخش خصوصي و بيش از چهار هزار و 500 عضو تعاوني گردوكاران شهرستان تاكيد كرد: همچنين استفاده حداكثري از پژوهش ها و تحقيقات علمي در حوزه گردو بايد مورد توجه ويژه قرار گيرد.
موميوند خاطرنشان كرد: بايد تلاش كرد نوسانات آسيب پذيري باغ هاي گردو در برابر پديده هايي مانند سرمازدگي، خشكسالي و آفت زدگي به حداقل برسد تا به تبع آن شاهد كاهش مشكلات اقتصادي مردم تويسركان باشيم.
وي تمركز بر روي راهكارهاي علمي جلوگيري از سرمازدگي درختان گردو را مهمترين اولويت اين بخش دانست و اضافه كرد: اكنون به دليل كمبود منابع آب، توسعه باغ هاي گردو امكان پذير نيست و بايد به سمت افزايش ميزان توليد در واحد سطح در باغات حركت كرد.
فرماندار تويسركان ادامه داد: سطح كمي و كيفي آموزش هاي ترويجي در بخش باغداري اكنون در سطح مطلوب قرار ندارد و نياز به تقويت استفاده از آموزش هاي تئوري و دانشگاهي و توانمندي باغداران با تجربه احساس مي شود.
وي همچنين بر توسعه آبياري قطره اي و علمي در باغ هاي گردو و ايجاد باغ نمونه ترويجي در تويسركان تاكيد كرد.
تويسركان يكي از شهرستان هاي استان همدان واقع در 90 كيلومتري شهر همدان است كه با دارا بودن بيش از پنج هزار و 500 هكتار باغات گردو و مرغوب از شهرتي جهاني برخوردار است.
7524/6993