شناسایی ژن مقاوم دربرابر آنتی بیوتیك درمالزی

كوالالامپور – ایرنا – نوعی ژن مقاوم در برابر آنتی بیوتیك كولیستین كه پیش از این در كشور چین كشف شده بود، در مالزی نیز شناسایی شد.

به گزارش ایرنا، تارنمای 'مالای میل آنلاین' روز دوشنبه اعلام كرد ژن كشف شده جدیدی كه استفاده از كولیستین به عنوان یك آنتی بیوتیك قوی نیز نتوانست با آن مقابله كند، به تازگی در نمونه های باكتری در مالزی شناخته شد.
این ژن كه از آن به عنوان 'ام.سی.آر.وان' یاد می شود، برای نخستین بار در سال 2013 در یك خوك از مزرعه ای در چین شناسایی شد.
محققان چینی پس از كشف این ژن حیطه نظارت و بررسی های خود را به خرده فروشان گوشت در بازارهای مختلف چین توسعه دادند و موفق شدند این ژن را در 15 درصد از 523 نمونه گوشت خام خوك و گوشت مرغ در فروشگاه ها، 21 درصد از 804 خوك در كشتارگاه ها و یك درصد از یكهزار و 322 بیماران بیمارستانی مشاهده كنند.
تحقیقات نشان می دهد كه این ژن مقاوم در مقابل آنتی بیوتیك كولیستین نه تنها در حیوانات و انسان ها نشان داده شده، بلكه آلودگی های انسانی ایجاد كرده كه می تواند در سراسر جهان گسترش یابد.
استفاده ازكولیستین برای پرورش دام های گوشتی پس از سال 1959 به دلیل ارزان بودن آن درفربه كردن حیوانات گوشتی و همچنین مقاوم ساختن آنها در مزارع پرازدحام مورد استفاده قرار می گرفت.
براساس این گزارش، تقاضای جهانی برای كولیستین درمحصولات كشاورزی در حال حاضر 11 هزار و 942 تن در سال است و پیش بینی می شود تقاضای آن با رشد سالیانه 4.75 درصدی تا سال 2021 به 16 هزار و 500 تن در سال افزایش یابد.
از آنجایی كه استفاده از این دارو در حیوانات گوشتی به طور گسترده ای انجام می شود، این نگرانی وجود دارد كه این ژن مقاوم در مقابل این آنتی بیونیك به انسان منتقل شده و در سراسر جهان گسترش یابد.
آساق**241**1611