سرپرست دفتر موسيقي وزارت ارشاد: موسيقي نواحي به سطح جامعه كشانده شود

كرمان - ايرنا - سرپرست دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: موسيقي نواحي به عنوان موسيقي با ارزش بايد به سطح جامعه كشانده شود.

به گزارش ايرنا فرزاد طالبي شامگاه يكشنبه در نشست خبري نهمين دوره جشنواره موسيقي نواحي ايران در محل اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي كرمان افزود: اهميت جشنواره سراسري موسيقي نواحي از اين جهت است كه يك جشنواره ملي ايراني است.
وي تاكيد كرد: موسيقي نواحي و مقامي، منشاء موسيقي رديفي و ساير انواع موسيقي در ايران است، در نتيجه حيات و ممات موسيقي ايران به حفظ موسيقي نواحي و مقامي بستگي دارد.
رئيس نهمين دوره جشنواره موسيقي نواحي ايران گفت: جشنواره بايد بتواند استعدادها را در اين حوزه شناسايي و به جامعه معرفي و در جامعه حركت و اقبال عمومي را ايجاد كند.
وي با بيان اينكه فضاي جشنواره موسيقي نواحي تنها برگزاري يك جشن نباشد افزود: جشنواره فرصت استفاده تمام مردم ايران از موسيقي نواحي را فراهم كند و يك حركت مداوم باشد.
طالبي تصريح كرد: اقتصادي كردن اين عرصه مساله بسيار مهمي است و اين نوع موسيقي بايد با فضاي اقتصادي جامعه حركت و نيازهاي مالي خود را تامين كند.
وي با اشاره به برگزاري جشنواره موسيقي نواحي در سال هاي گذشته در كرمان گفت: ظرفيت هاي بسيار زياد مديريتي، وجود موسيقي نواحي و مقامي و هنرمندان كرمان امكان برگزاري را فراهم كرده است.
وي اظهار كرد: اين جشنواره نسبت به دوره هاي قبل تغييرات جدي دارد كه كاملا نمايان است.
سرپرست دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه جشنواره امسال به مناسبت هفته وحدت برگزار خواهد شد افزود: تلاش خواهيم كرد تا جشنواره در زماني برگزار شود كه بيشترين ميزان گردشگر را جذب اماكن فرهنگي و تاريخي كرمان كند.
وي گفت: از تمامي نواحي كشور به جشنواره اثر ارسال و سعي شده اين جشنواره در سطح جشنواره موسيقي فجر ديده شود.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي كرمان هم در اين نشست گفت: براساس تفاهم نامه منعقد شده بين استانداري كرمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نهمين جشنواره ملي موسيقي نواحي در كرمان برگزار مي شود.
محمدرضا عليزاده افزود: طبق اين تفاهم نامه دبيرخانه جشنواره به مدت سه سال در استان كرمان برقرار است و مذاكرات شفاهي نيز براي فعاليت دائمي دبيرخانه جشنواره براي سالهاي بعد در استان كرمان انجام شده است.
وي گفت: نيمي از هزينه برگزاري جشنواره توسط استان كرمان و 50 درصد توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تامين خواهد شد.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اظهار كرد: در شوراي سياست گذاري جشنواره بحث هاي محتوايي، فراخوان، بخش هاي جنبي، بخش مسابقه و اجراي جشنواره بررسي و وظايف تقسيم شد.
وي ادامه داد: بخش هاي علمي و محتوايي جشنواره بر عهده دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است و بخش هاي اجرايي جشنواره توسط استان كرمان انجام خواهد شد.
عليزاده گفت: با هماهنگي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي جنوب كرمان، تعدادي از برنامه ها در جنوب استان اجرا مي شود.
وي با اشاره به بهره برداري تمام استان از برنامه هاي جشنواره گفت: با توجه به امكانات سطح استان، چهار اجرا در چهار سالن در منطقه جنوب استان و 9 سالن در 9 شهرستان در حوزه شمال و شرق استان همزمان با كرمان پيش بيني شده است.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان بيان كرد: از پيشكسوتان و هنرمندان موسيقي نواحي استان كرمان در اين جشنواره تجليل مي شود.
وي افزود: با پيشنهاد استاندار كرمان از فضا و موقعيت برگزاري جشنواره موسيقي نواحي در جهت حضور گردشگران، توريست هاي فرهنگي و علاقه مندان داخل و خارج كشور استفاده مي شود.
دبير علمي جشنواره موسيقي نواحي ايران نيز در اين نشست گفت: اين جشنواره به صورت دائم جزء شناسنامه فرهنگي كرمان شود و مي طلبد در زمينه سازي و ماندگاري آن كمك بيشتري شود.
ايرج نعيمايي افزود: اگر اين جشنواره بخواهد بر جريان فرهنگي و هنري و اقتصادي كشور تاثير گذار شود بايد برنامه ريزي طولاني مدتي براي آن انجام شود كه زمينه آن فراهم شده است.
وي گفت: جشنواره در 2 بخش مسابقه كه شاديانه نام دارد و بخش جنبي كه به منقبت خواني و مولودي خواني مربوط به پيامبر گرامي اسلام (ص) مربوط است، برگزار مي شود.
وي با اشاره به استفاده از فضاهاي مجازي در برگزاري جشنواره افزود: جشنواره مسابقه عكس طراحي شده است و امسال به بخش هاي جنبي اهميت بيشتري داده ايم.
دبير علمي جشنواره موسيقي نواحي ايران اظهار كرد: نمايش و نقد فيلم مستند در رابطه با موسيقي نواحي و مقامي با بهره گيري از متخصصان و صاحبنظران از برنامه هاي ديگر جنبي جشنواره است.
وي گفت: در بخش پژوهش، انتخاب كتاب برتر در موسيقي نواحي از شهرستان ها در دستور كار قرار دارد و مقالات هشت نفر از دانشجويان برتر موسيقي در جشنواره ارائه مي شود.
وي با اشاره به بخش شاديانه و اصلي جشنواره افزود: منتخبي از اين حوزه در قالب سي دي به مناسبت جشنواره توليد خواهد شد.
نعيمايي افزود: در بخش جنبي جشنواره آئين بزرگداشت و تجليل محسن حجاريان از پيشكسوتان، انديشمندان و پژوهشگران موسيقي نواحي و مقامي ايران برگزار مي شود.
وي گفت: به همين مناسبت كتابي كه ايشان در حوزه مردم شناسي و موسيقي جهان تاليف كرده است، به مناسبت جشنواره چاپ خواهد شد.
وي ادامه داد: نمايش سازهاي موسيقي نواحي و مقامي در باغ موزه هرندي كرمان از ديگر برنامه هاي جشنواره موسيقي نواحي است.
نهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران چهارم تا هفتم دي ماه به مناسبت ميلاد پيامبر اعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همزمان با هفته وحدت در استان كرمان برگزار خواهد شد.
7437/3028