وزیر اقتصاد فرانسه : تنها راه كاهش خشونت ،جذب جوانان بریده از جامعه است

تهران - ایرنا - یك وزیر كابینه دولت فرانسه روز یكشنبه اظهار داشت : انزوای اجتماعی جوانان مسلمان در فرانسه تا حدی رادیكالیزه شدن آنها را توجیه می كند و دولت باید به این حومه نشینان فقیر و تنگدست امید بیشتری برای موفقیت بدهد تا خطر حملات خشونت بار كاهش یابد.

به گزارش حبرگزاری رویترز از پاریس ، به دنبال حملات 13 نوامبر در پاریس كه 130 كشته بر جای گذاشت و فرانسه را در حیرت فروبرد ، چندین وزیر ارشد سوسیالیست و همچنین رهبران جناح مخالف محافظه كار و راست گرا گفته اند كه فقر یا تبعیض نمی تواند بهانه ای برای خشونت باشد.
امانوئل ماكرون در مناظره ای در تلویزیون كانال پلو گفت :' منزوی شدن واقعیتی در زندگی در فرانسه است. من نمی گویم كه این می تواند توجیه كننده یا بهانه ای برای آنچه باشد كه اتفاق افتاد ولی جوانانی كه رادیكالیزه شده اند غالبا هیچ ایمان و اعتقادی به جامعه ندارند. '
دست كم چهار نفر از مردان مسلحی كه در كافه های پاریس و یك سالن كنسرت در حملات انتحاری و تیراندازی كشته شدند، شهروند فرانسه بودند.
ماكرون یك بانكدار سابق روتشیلد است كه تلاش هایش برای انعطاف پذیرتر ساختن اقتصاد فرانسه و بازار كار با حملات جناح چپ حزب حاكم سوسیالیست روبرو شده است.
ماكرون 37 ساله گفت: چنانچه این حرف درست باشد كه در بین متقاضیان شغل كسی كه اسم كوچك وی اسلامی باشد چهار برابر كمتر شانس مصاحبه و یافتن كار داشته باشد، نظام جمهوریخواه فرانسه شكست خورده است.
اشاره وی به یك بررسی موسسه مونتانی در ماه اكتبر در این زمینه بود.
وی اضافه كرد كه نخبگان سیاسی تاحدی بار جدا شدن مسلمان جوان از اجتماع را بر دوش دارند.
ماكرون با اشاره به شعار ' آزادی ، برابری و اخوت ' در جمهوری فرانسه گفت : ما باید محیطی برادرانه برای همه فراهم كنیم.
در سال 2005 ، جوانان در فرانسه هزاران اتومبیل را در جریان هفته ها درگیری با پلیس به آتش كشیدند كه بزرگترین شورش شهری طی سالها لقب گرفت.
بسیاری از ساكنان مناطق فقیر نشین در آن زمان گفتند كه دولت به مشكلات آنها توجهی ندارد.
شبك ** 1403 **1917