تأكید وزیران صنعت ایران و نیجر بر گسترش همكاری‌های معدنی و صنعتی

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و وزیر معدن و توسعه صنعتی نیجر در دیداری، بر تعمیق روابط و گسترش همكاری‌های دو كشور در زمینه‌های معدنی و صنعتی تأكید كردند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت(شاتا) محمدرضا نعمت‌زاده در دیدار «حمید وتچیانا عمر» گفت: آمادگی كامل داریم كه در زمینه اكتشاف و بهره‌برداری مشترك با شركت‌های خصوصی كشور نیجر فعالیت كنیم و بخش خصوصی توانمند در زمینه معدن با كمك بخش دولتی نظیر 'ایمیدرو' و سازمان‌ زمین‌شناسی همكاری‌ها را به پیش خواهند برد.
نعمت‌زاده افزود: هدف ما این است كه فعالیت‌های ماندگار و با صرفه اقتصادی را با كمك هم انجام دهیم.
وی اضافه كرد: اصولاً، دیدگاه ما نسبت به كشورهای آفریقایی این است كه هر آنچه را كه می‌دانیم، در اختیارتان بگذاریم؛ هرچند باید فعالیت‌ سودآور و اقتصادی باشد اما هدف، تأكید بیشتر بر همكاری است.
نعمت‌زاده ادامه داد: اگر علاقه‌مند به همكاری هستید، می‌توانیم در زمینه اكتشاف، تولید و بهره‌برداری هم به توافق دست پیدا كنیم.
همكاری در زمینه اكتشافات طلا و مس، تكنولوژی، ماشین‌آلات، تولید، سرمایه‌گذاری، فروش و ساخت كارخانه خودروسازی در نیجر از دیگر مباحثی بود كه در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین، بهره‌برداری از معادن طلا و مس در كشور نیجر و انتقال تكنولوژی در زمینه‌های صنعتی به آن كشور، صنایع لبنی و ساخت و انتقال خط تولید و ماشین‌آلات، مصالح ساختمانی و ساخت و تولید و انتقال خط تولید به آن كشور، ساخت قطعات پلاستیكی برای مصارف خانگی و صنعتی و تأمین مواد اولیه از ایران، ساخت كارخانه كولر آبی در كشور نیجر و نیز همكاری‌ در زمینه تجهیز و آموزش آزمایشگاه زمین‌شناسی از سوی ایران از دیگر زمینه‌هایی بود كه وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران برای گسترش همكاری‌ها با آن كشور تأكید كرد.
در این نشست 'حمید وتچیانا عمر' وزیر معدن و توسعه صنعتی نیجر با تشكر از دستگاه دیپلماسی كشورمان گفت: روابط دو كشور در حال گسترش است.
وی با تأكید بر همكاری‌های زمین‌شناسی، خواستار گسترش روابط صنعتی و معدنی شد.
اقتصام** 9189** 2023