۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۰:۴۰
کد خبر: 81859311
۰ نفر
پاسخ وزارت نفت به منتقدان مدل جدید قراردادهای نفتی

تهران- ایرنا- رئیس كمیته بازنگری قراردادهای نفتی در واكنش به برخی انتقادها از مدل جدید قراردادهای نفتی گفت: این مدل قرارداد، منطبق با اسناد بالادستی و قوانین مصوب مجلس و براساس اصول اقتصاد مقاومتی تدوین شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سیدمهدی حسینی عصر امروز(یكشنبه) در نشست خبری كه در پایان همایش بین المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی برگزار شد، افزود: دلیلی برای مخالفت با این قراردادها وجود ندارد؛ ما برای تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی الزام قانونی داشتیم و باید براساس اصول اقتصاد مقاومتی نسبت به تدوین آن اقدام می كردیم.
حسینی ادامه: برای تدوین این مدل قرارداد، با مركز پژوهش های مجلس و كمیسیون انرژی نیز جلساتی برگزار و ابهامات را برطرف كردیم.
وی خاطرنشان كرد: انجام هر كار جدیدی در كشور پرسش ها و و ابهاماتی را به دنبال خواهد داشت و به طور قطع مجلس در رفع این ابهامات به ما كمك خواهد كرد.
رئیس كمیته ایران با بیان اینكه این همایش با هدف معرفی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران و آشنا كردن شركت های بین المللی با ایران برگزار شد، افزود: در دو روز برگزاری این همایش، در نشست های تخصصی توانستیم این اهداف را محقق كنیم.
وی ادامه داد: تلاش شده در این همایش از طریف شفاف سازی، برای سرمایه گذاران اطمینان خاطر ایجاد كنیم.
حسینی افزود: پروژه های مورد نظر در بخش میادین دریایی، خشكی، اكتشاف و ازدیاد برداشت به سرمایه گذاران معرفی شد.
حسینی ادامه داد: ارتباط با شركت های نفتی خارجی را از مدت ها قبل شروع و توضیحاتی را در رابطه با مدل جدید قراردادهای نفتی ارائه كرده بودیم؛ شركت های خارجی نیز نسبت به برخی پروژه ها اظهارعلاقه كرده بودند.

** هزینه پایین اكتشاف دلیل علاقه شركت های نفتی خارجی برای سرمایه گذاری
وی در ادامه افزود: شركت های بزرگ نفتی به دلیل هزینه های پایین اكتشاف و تولید در ایران نسبت به سایر نقاط دنیا، علاقه دارند كه در میادین نفتی كشورمان سرمایه گذاری كنند.
این مقام مسئول در وزارت نفت گفت: پیش بینی می كنیم با لغو تحریم ها تا نیمه ماه ژانویه سال آینده میلادی، اتفاقات خوبی در بحث قراردادهای نفتی رخ دهد.
«علی كاردر» معاون سرمایه گذاری و توسعه شركت ملی نفت نیز در این نشست خبری گفت: به دلیل كاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی حدود یك هزار میلیارد دلار از طرح های نفتی آمریكای شمالی خارج شده و به نقاط مختلف خواهد رفت.
وی خاطرنشان كرد: حتی اگر 50 میلیارد دلار از این مبلغ به ایران وارد شود ما قادر خواهیم بود همه برنامه های خود را محقق كنیم هر چند كه وزیر نفت از جذب 25 میلیارد دلار سخن گفته است.
اقتصام **2022** 3061 ** 2023